szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi
Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin List pasterski zapowiadający przygotowanie Nawiedzenia Matki Bożej w Archidiecezji Częstochowskiej

 

MARYJO! OCAL MIŁOŚĆ I ŻYCIE NASZYCH RODZIN

List pasterski zapowiadający przygotowanie

Nawiedzenia Matki Bożej w Archidiecezji Częstochowskiej

 

 

Drodzy Bracia w Chrystusowym kapłaństwie,
Osoby życia konsekrowanego,
Bracia i Siostry w jedności wiary Kościoła Ojca i Syna i Ducha Świętego!

 

Przeżywamy już piątą Niedzielę Wielkanocną poprzedzoną uroczystością Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. W wyjątkowym dla narodu dniu
3 Maja odnawialiśmy nasze synowskie oddanie i dziękowaliśmy Maryi Matce za Jej macierzyńską obecność w tajemnicy Chrystusa i Jego Kościoła na ziemi polskiej.


 1.  Ze źródeł Objawienia


W tajemnicę Chrystusowego Kościoła wprowadzają nas dzisiejsze czytania mszalne. Tekst Dziejów Apostolskich ukazuje nam Kościół jako widzialną i konkretną wspólnotę życia z Bogiem oraz ludzi pomiędzy sobą.
W pierwotnej wspólnocie Kościoła ujawniają się różne potrzeby i zostają ustanowione przez Apostołów odpowiadające im posługi. Godne zauważenia jest to, że powołanie diakonów nie tylko służyło „obsłudze stołów”, ale umożliwiało Apostołom wypełniać ich pierwszy i niezbywalny obowiązek, jakim jest głoszenie Ewangelii.

Obraz Kościoła ukazany w Dziejach Apostolskich zostaje w drugim czytaniu uzupełniony o głęboki wymiar duchowy i kultyczny. Jak naucza św. Piotr, Jezus jest Kamieniem Żywym – Wybranym Ojca, a my przez wiarę w Niego jesteśmy również „żywymi kamieniami”, budowani na Nim jako „duchowa świątynia” dla składania duchowych ofiar. Modlitwa, dobre uczynki, apostolskie przedsięwzięcia, codzienna praca, cierpienia, życie małżeńskie i rodzinne, wypoczynek ducha i ciała, jeśli dokonują się w duchu chrześcijańskim, a także utrapienia życia, gdy są cierpliwie znoszone, stają się przez Jezusa Chrystusa ofiarami miłymi Bogu.

Głoszenie słowa, duchowy i sakramentalny kult, dzieła miłosierdzia w Kościele nabierają pełnego znaczenia dopiero w perspektywie zbawienia wiecznego. W dzisiejszej Ewangelii Janowej Jezus mówi wprost, że w Domu Ojca w niebie jest mieszkań wiele. Droga jednak do tego Domu jest tylko jedna, a jest nią Jezus Chrystus. Wejść na tę drogę, to autentycznie przyjąć Jezusa jako jedynego Pana i Zbawiciela, a w konsekwencji stać się Jego świadkiem.


 2. „Wczoraj – dziś – jutro” peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej

 

Okazją do przemiany naszego życia, przyjęcia Jezusa jako Zbawiciela, a także odnowy naszych parafii, aby coraz bardziej stawały się prawdziwymi wspólnotami życia i działania, będzie w naszej Archidiecezji II Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiej Matki. Ponadroczny czas nawiedzenia w Kościele częstochowskim rozpocznie się 6 kwietnia 2024 r., a zakończy się 2 maja 2025 r. Zapowiadam to niezwykłe wydarzenie z wielką radością, nadzieją a także troską o to, byśmy nie zmarnowali czasu naszego nawiedzenia.

Dlatego już dziś rozpoczynamy czas bezpośredniego przygotowania do przeżycia spotkania z Maryją i Jej Synem w każdej parafii oraz we wspólnotach życia konsekrowanego. Jako przewodni program przygotowania i dni nawiedzenia przyjmujemy wezwanie: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”. Na naszych oczach toczy się bowiem ciężka walka o rodzinę, która z wielu stron doznaje ataków. Oprócz dawnych zagrożeń, rozwijają się nowe ideologie, które coraz mocniej i śmielej uderzają w fundamentalne prawdy o człowieku, małżeństwie i rodzinie, która przez sakramentalną więź małżonków z Chrystusem jest „Kościołem domowym”. Jest zatem rzeczą nieodzowną i naglącą, aby każdy człowiek dobrej woli zaangażował się w sprawę ratowania i popierania wartości i potrzeb rodziny (FC 86).

Z bogatej w łaski i niezwykłej historii Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przypomnijmy, że na prośbę Kardynała Wyszyńskiego ten obraz został poświęcony 14 maja 1957 r. przez papieża Piusa XII.
W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia 1957 r, rozpoczęła się wędrówka Matki Bożej po polskich parafiach. Nastąpił wówczas obrzęd „pocałunku” czyli zetknięcia kopii obrazu z jej cudownym oryginałem. Pierwsza zaś stacja peregrynacji miała miejsce w Archikatedrze Warszawskiej w dniu 29 sierpnia 1957 r. Od 1985 roku trwa druga peregrynacja, obecnie na terenie Diecezji Włocławskiej, która do 1925 r. była naszą „macierzą”.

Trzeba również przywołać etap rozpoczęcia Nawiedzenia w Diecezji Częstochowskiej, w dniu 4 czerwca 1979 r., któremu przewodniczył Ojciec Święty Jan Paweł II. Przy kościele św. Zygmunta w Częstochowie mówił: „Poprzez nawiedzenie Wizerunku Jasnogórskiego w jego wiernej kopi otworzył się jak gdyby nowy rozdział dziejów Pani Jasnogórskiej na ziemi polskiej.
W Nawiedzeniu tym znalazła również swój doświadczalny wyraz nauka Soboru Watykańskiego II o tajemnicy Kościoła. Nawiedzenie ukazało i stale ukazuje, czym jest ta rzeczywista macierzyńska obecność Bogarodzicy w tajemnicy Chrystusa i Jego Kościoła. Wychodząc ze swego jasnogórskiego sanktuarium, ażeby nawiedzać po kolei wszystkie polskie parafie w poszczególnych diecezjach, Maryja okazała się nam wszystkim w sposób szczególny Matką… Ona idzie ze swoimi dziećmi wszędzie, gdzie one zakładają swoje domy. Wszędzie tam, gdzie żyją, gdzie pracują, gdzie tworzą swoje rodziny, gdzie bywają przykute do łoża boleści – a nawet tam, gdzie schodzą na manowce, gdzie zapominają o Bogu, gdzie sumienie mają obciążone grzechem…”.


 3. Bądźmy gotowi na spotkanie z Maryją w tajemnicy nawiedzenia

 

O drodze wiary z Maryją przypomniał nam Ojciec Święty Benedykt XVI, który na Jasnej Górze 26 maja 2006 r. podkreślił: „Potrzebujemy chwil ciszy i skupienia, by wejść do szkoły Maryi, aby Ona nas pouczyła, jak żyć wiarą, jak w niej wzrastać, jak obcować z tajemnicą Boga w zwyczajnych, codziennych momentach naszego życia”. Dlatego w parafialnym programie przygotowań do doby nawiedzenia, który powinien być opracowany przez duszpasterzy wraz z parafialną radą duszpasterską, niech nie zabraknie ciszy, modlitwy i skupienia. Proszę o to szczególnie podczas misji świętych poprzedzających nawiedzenie i samej doby nawiedzenia. Zachęcam przy tym do odnowienia i udziału w parafialnych, a jeśli to niemożliwe, to w dekanalnych, pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę.

Wszystkich Archidiecezjan serdecznie zapraszam do licznego udziału w wydarzeniach, które stanowić będą nasz wspólny diecezjalny etap przygotowań do Nawiedzenia. To przygotowanie będziemy przeżywać przede wszystkim poprzez nowennę miesięcy w ramach czuwań na Jasnej Górze. Każdego 11 dnia miesiąca, począwszy od lipca tego roku, będziemy się gromadzili na Apelu Jasnogórskim, by dalej poprzez konferencję, modlitwę i sprawowaną o północy Mszę św. wypraszać łaski na czas nawiedzenia i uczyć się od Maryi naśladowania jej wiary oraz innych cnót.

Ważnym momentem tegorocznych przygotowań będzie uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej poprzedzona nowenną odprawianą w sanktuarium jasnogórskim i w każdej parafii naszej archidiecezji. Dziękując parafiom miasta Częstochowy za coroczny udział w nowennie na Jasnej Górze, proszę o wzmożoną gorliwość w roku przygotowań. W ostatnim dniu nowenny, 25 sierpnia br., zgromadzimy się najpierw na Nieszporach maryjnych w bazylice archikatedralnej o godz. 17.15, po czym wyruszymy z procesją maryjną na Jasną Górę, gdzie o godz. 19.00 będzie sprawowana Msza św. Proszę, by w tych wigilijnych uroczystościach ku czci Matki Bożej Częstochowskiej wzięli udział duszpasterze i przedstawiciele ze wszystkich parafii naszej archidiecezji. Wówczas z głębi naszych serc zaprosimy Maryję, by w tajemnicy nawiedzenia przybyła do naszych parafii i całego Kościoła częstochowskiego.

Na wszystkich etapach przygotowań módlmy się przede wszystkim o głęboką odnowę wiary naszych rodzin, wołając: Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”. Ufamy, że Jej obecność i wstawiennictwo u Syna w Duchu Świętym wyprosi nam wolę obrony rodziny przed wieloma niebezpieczeństwami, jakie zagrażają dziś jej naturze, trwałości i misji.

 

Na czas przygotowań i wzrastania w łasce wiary w rodzinach i wspólnotach, Wam wszystkim z serca błogosławię - w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen! 

 

 

(-) +Wacław Depo

Arcybiskup Metropolita Częstochowski

 

 

Częstochowa, 3 maja 2023 r.,

w uroczystość NMP Królowej Polski – Patronki Archidiecezji Częstochowskiej.

 

LIST DO POBRANIA - DOC

LIST DO POBRANIA - PDF

 

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Na progu dwutysięcznego roku nasz polski pisarz Stanisław Lem postawił bardzo trafną diagnozę, że świat współczesny nie stanowi wspólnoty, lecz zbiegowisko ludzi, którzy patrzą, stoją z boku, interpretują wydarzenia...
Myślę, że wspólnota z Wadowic, za Świętym Janem Pawłem II wie, dokąd idzie, ze świadomością celu. Skąd są i do Kogo idą, i przez czyje pośrednictwo? Dlatego dziękujemy za to świadectwo wiary. Z serca Wam wszystkim błogosławię.

16 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.