szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 30 listopada 2021 r. zmarł śp. ks. prałat Jan Krzyśko, kapłan Archidiecezji Lwowskiej, wieloletni duszpasterz w Archidiecezji Częstochowskiej, były Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Krzysztoporskiej. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Pierwsze spotkanie dla animatorów synodalnych z parafii i wspólnot Archidiecezji Częstochowskiej odbędzie się 4 grudnia br. (sobota) na Jasnej Górze.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 28 listopada 2021 r. odeszła do Pana śp. Krystyna Kowalska, mama ks. Rafała Kowalskiego, psychologa i terapeuty "Betanii" w Mstowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

5 grudnia 2021 r. będziemy przeyżywać XXII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Zachęcamy do włączenia się w to dzieło.

„Łucja, Franciszek i Hiacynta. Dzieci posłane na ratunek światu” to ósma edycja częstochowskich materiałów na Adwent przygotowanych przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Wydawnictwo „Regina Poloniae” oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Arcybiskupa Seniora Stanisława NOWAKA, zwracam się z gorącą prośbą o modlitwę w jego intencji.

Już w najbliższą niedzielę będziemy dziękować Bogu za dzieło renowacji Bazyliki Archikatedralnej.

Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie zaprasza na Sympozjum Katechetyczne: „Katecheza - Eucharystia - Apostolstwo”. Będzie ono miało miejsce 27 listopada (sobota) 2021 r.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 15 listopada 2021 r. odszedł do Pana śp. ks. prałat Kazimierz Karoń, emerytowany proboszcz parafii i budowniczy kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łobodnie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Arcybiskup Metropolita Częstochowskie wzywa do wznowienie ufnej modlitwy słowami Suplikacji w intencji naszej Ojczyzny w czasie pandemii i w obliczu sytuacji na wschodniej granicy Polski.

11 listopada przypada rocznica konsekracji kościoła parafialnego w Rzejowicach. To drewniana świątynia w powiecie radomszczańskim z bogatą historią. Kościołowi groziło zawalenie z racji braku fundamentów jak i osłabieniu konstrukcji świątyni. Parafia Rzejowice podjęła dzieło odbudowy tej  zabytkowej świątyni od 2017 roku.

Arcybiskup Wacław Depo zaprasza na Mszę Św. w intencji Ojczyzny.

14 listopada 2021 r. będziemy przeżywać XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku dzień ten jest poświęcony sytuacji uczniów Chrystusa w Libanie.

Zapraszamy księży do udziału w rekolekcjach kapłańskich.

29 października 2021 r.  będziemy przeżywać Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie.

Porządek Mszy Św. sprawowanych przez biskupów na częstochowskich cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Pozwólcie, że w dniu dzisiejszym wspomnę dwie bardzo ważne postacie Kościoła w Polsce. Dokładnie 83 lata temu tutaj, na Jasnej Górze, został wyświęcony na biskupa Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski, którego hasłem było: "Żal mi tego ludu", wskazując na Eucharystię. A z kolei 70 lat temu do katedry gnieźnieńskiej wchodził Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, którego hasło brzmiało: "Samemu Bogu przez Maryję".

2 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
29 XII 2011 - Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo arcybiskupem częstochowskim
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.