szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Siostry Służebniczki zapraszają do nowego Niepublicznego Przedszkola im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie. Szczegóły na plakacie.

Kuria Metropolitalna z przykrością informuje, że 18 czerwca 2021 r. zmarł śp. Roman Parulski, tata p. Anety Noszczyk, pracownika Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostałt zamieszczone w nekrologu.

Mając na uwadze decyzję Konferencji Episkopatu Polski  z dnia 12 czerwca 2021 r., dotyczącą zniesienia dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych (por. pkt 2. Komunikatu z 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski) działając zgodnie z kan. 87 § 1 KPK z dniem 19 czerwca 2021 r. odwołuję dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych.

Ojcowie Paulini, Ks. Stanisław Kotyl - Proboszcz Parafii Żarki oraz Władze Miasta i Gminy Żarki zapraszają na odpust połączony z ogłoszeniem Matli Bożej Leśniowskiej patronką Gminy Żarki. 

W Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie kształcimy i formujemy przyszłych katechetów szkolnych i parafialnych, świeckich współpracowników duszpasterstwa, animatorów wspólnot, a także organistów i doradców życia rodzinnego.

Caritas zaprasza seniorów 60+ do programu ETNA (Emerytalne Towarzystwo Nowej Aktywności), którego celem jest zaangażowanie w działaność wewnątrz parafialną lub na rzecz lokalnej społeczności.

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na Mszę świętą, która rozpocznie się o godz. 18.00. Podczas Eucharystii nastąpi ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W tym samym dniu Akt ten zostanie dokonany we wszystkich parafiach w Polsce.

Za kilka dni, 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi zebrani na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu uroczyście ponowią akt poświęcenia Polski Sercu Jezusa.

Bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Jest to dla nas sposobność, by odnowić nasze świadome przeżywanie celebracji Eucharystii jako spotkania z Chrystusem obecnym wśród nas w Najświętszym Sakramencie.

Pragnę podziękować wszystkim Moderatorom za zaangażowanie i podtrzymywanie ognia Żywego Różańca w minionych miesiącach. W tym trudnym czasie każdy z Was stał się gwarantem trwania tego wielkiego dzieła. Dziękuję za poszukiwanie nowych form docierania do ludzi i dawanie im nadziei.

Już kolejny rok z rzędu częstochowska Dolina Miłosierdzia zaprasza ósmoklasistów z całego miasta do udziału w Mszy św. w przededniu rozpoczęcia egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. 

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 29 maja 2021 r. zmarł śp. Alozjy Szeliga, tata śp. ks. Łucjana Szeligi. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W najbliższą sobotę, 22 maja, w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czterech diakonów naszej Archidiecezji przyjmie święcenia prezbiteratu. TV Niedziela będzie transmitować to wydarzenie z Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Tegoroczne triduum dla kapłanów zainicjuje modlitwę świeckich za księży z archidiecezji częstochowskiej. Każdy chętny będzie mógł „adoptować” jednego kapłana i podjąć się codziennej modlitwy jednym "Zdrowaś Maryjo" od 22 maja 2021 r. do 4 czerwca 2022 r. 

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 18 maja 2021 r. zmarł śp. ks. prał. mgr lic. Stefan Jachimczak, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława BM w Myszkowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W dniach 4-5 czerwca br. odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Szczegóły na plakacie.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Pytał się przed laty kard. Joseph Ratzinger: "Dlaczego wiara chrześcijańska ma szanse przetrwania na zawsze?" I dał taką odpowiedź: "Bo Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie, w darach i mocy Ducha Świętego, przezwycięża wszelki fatalizm zła i śmierci".
Maryjo, Matko życia, módl się za nami.
Święty Pawle Pierwszy Pustelniku, módl się za nami".

15 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.