szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

W sobotę, 15 maja 2021r,  przypada 199 rocznica urodzin Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, mistyczki pochodzącej z Radomia, która swoje najważniejsze wizje mistyczne przeżywała na ternie archidiecezji częstochowskiej, szczególnie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie. W tym roku przypada również 150 rocznica rozpoczęcia szczególnych, mistycznych wizji Wandy Malczewskiej na terenie Żytna.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 12 maja 2021 r. zmarł śp. Kazimierz Niziołek, tata ks. kan. mgr. Jana Niziołka, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Słowo Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, Pielęgniarza i Położnej, który przypada 12 maja.

Nowe wydanie książeczki komunijnej zostało zaktualizowane i uwzględnia ujednolicone teksty modlitw zatwierdzone przez KEP.

Już 15 maja 2021 r., w Wigilię Wniebowstąpienia Pańskiego, będziemy przeżywać uroczystość święceń diakonatu.

Szczególna modlitwa w łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata o ustanie pandemii odbędzie się na Jasnej Górze już dzisiaj.

Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie przypomina o zasadach dotyczących organizacji pierwszej Komunii świętej w czasie pandemii.

Parafia Św. Rafała Kalinowskiego zaprasza na katechezy dla dorosłych.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że 5 maja 2021 r. zmarł śp. ks. kan. Emil Ilków, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Tradycyjnie już w IV Niedzielę Wielkanocną, czyli Dobrego Pasterza, Kościół obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że zmarł śp. ks. kan. Krzysztof Płatek, Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach-Żychcicach (Diecezja Sosnowiecka). Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 25 kwietnia 2021 r. zmarł śp. Jan Horyń, tata ks. dr. Rafała Horynia, Proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

"Dar Bożych powołań i odpowiedzialność" - List Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, na IV Niedzielę Wielkanocną, czyli Dobrego Pasterza (25 kwietnia 2021 r.)

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 kwietnia 2021 r. zmarł nagle śp. ks. kan. Łucjan Szeliga, Proboszcz Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Mierzycach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 22 kwietnia br. odeszła do Pana śp. Apolonia Orzeszyna, mama ks. kan. dr. hab. Krzysztofa Orzeszyny, prof. KUL. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W związku z pytaniami o status kanoniczny osoby występującej w mediach jako S. Bruna od Maryi oraz tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej, znajdującej się w Częstochowie przy ul. Mirowskiej, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej przekazał informacje co do sytuacji wspomnianje osoby i prowadzonej przez nią "Pustelni".

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Zdumiewamy się żywotnością Słowa Bożego, które jest bardzo żywe i skuteczne. W dzisiejszym fragmencie Listu św. Jana Apostoła słyszymy: "Ten, kto ma Syna, ma życie. A kto nie ma Syna Bożego, też nie ma życia”. Maryja uczy nas, będąc Matką Syna Bożego, że jest Matka życia. To wezwanie jest nam bardzo potrzebne. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie uznaje Boga jako Ojca, to wtedy nie uznając Syna, nie zrozumie Matki.

11 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.