szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Informujemy o kursie animatora, nowej inicjatywie formacyjnej dla Służby Liturgicznej w naszej archidiecezji

W związku z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 10.11.2022 r. udostępniamy wzór Oświadczenia do Ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, które należy złożyć swojemu sprzedawcy energii elektrycznej do 30 listopada 2022 r.

Serdecznie zapraszamy na KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ - EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM, który odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2022 r. w Auli Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA, ul. 3 Maja 12, Częstochowa.

Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej zaprasza na Dzień Skupienia Organistów.

„Franciszku, odbuduj mój Kościół” to dziewiąta edycja częstochowskich materiałów na Adwent przygotowanych przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Wydawnictwo „Regina Poloniae” oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Materiały w swej treści nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2022/2023: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, a także podkreślają potrzebę modlitwy o pokój.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 17 listopada 2022 r. odeszła do Pana śp. Zofia Gancarek, Mama ks. Stanisława GANCARKA, byłego Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich i ks. Jacka GANCARKA, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Zgodnie z ogłoszą w listopadzie 2020 przez papieża Franciszka decyzją, począwszy od 2021 r., Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym odbywają się nie jak dotąd w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego.

Kana Młodych – WSTAŃ, to hasło tegorocznego spotkania dla młodych naszej Archidiecezji, które w tym roku będziemy przeżywać już po raz piąty.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 14 listopada 2022 r. odszedł do Pana śp. ks. kan. Leonard GOŁKOWSKI, Emerytowany Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Św. Stanisława Kostki w Częstochowie i Ojciec Duchowny w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie w latach 1980-1995. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej racji Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, będzie sprawował uroczystą Mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej.

Arcybiskup Metropolita Częstochowski udzielił dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych na dzień 11 listopada br.

W dniach 12 i 13 listopada Jasna Góra będzie stacją na drodze peregrynacji relikwi bł. Karola Acutisa. Uroczystościom przewodniczyć będą abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz  abp Domenico Sorrentino, Biskup Asyżu.

29 października w liturgii Kościoła obchodzimy rocznicę poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej w Częstochowie. Z tej racji w kościele - Matce kościołów całej Archidiecezji sprawowana będzie uroczysta liturgia.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 2 listopada 2022 r., w wieku 92 lat, w 66. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. Stanisław Gozdek, kapłan Archidiecezji Wrocławskiej, pochodzący z Archidieczji Częstochowskiej, zamieszkujący na emeryturze w Parzniewicach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Informacje na temat nabożeństw w dniu uroczystości Wszystkich Świętych oraz we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych na cmentarzach w Częstochowie.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 października 2022 r., w wieku 84 lat, w 57. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. kan. Stanisław Milewski emerytowany duszpasterz Polaków w Anglii. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W dzisiejszej Ewangelii św. Marek przypomniał nam bardzo trudne pytanie Jezusa: "Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? Każdy, kto wypełnia wolę Ojca mego, ten mi jest bratem, siostrą i matką". Ta mocna więź Maryi z Chrystusem stanowi podstawę do Jej najpiękniejszego tytułu: "Bogurodzica". A Kościół naszych dni ośmielił się dołączyć: "Wszechmoc Błagająca". Zawierzmy więc Chrystusowi wszystkich i wszystko przez Maryję.

29 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
29 XII 2011 - Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo arcybiskupem częstochowskim
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.