szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

W sobotę, 30 września, Kościół Częstochowski będzie dziekował Bogu za 50 lat poslugi Sióstr ze Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w Domu Księży w Częstochowie.

W dniach 4 - 29 października 2023 r. w Rzymie odbędzie się XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Papież Franciszek prosi wszystkich wiernych by w tych szczególnych dniach towarzyszyli ojcom synodalny, oraz innym zgromadzonym w Rzymie intensywną modlitwą.

Częstochowskie parafie zapraszają do udziału w katechezach Drogi Neokatechumenalnej.

W dniach od 24 do 30 września w archidiecezji częstochowskiej trwać będzie peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów. Peregrynacja zostanie zainaugurowana podczas XXXIX Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.

W październiku w każdym kościele gromadzą się ludzie wiary, by razem z Maryją odmawiać modlitwę rozważając tajemnicę Boga i Jego Matki. Wchodząc w październikową szkołę różańcową możemy przez ćwiczenia duchowe uczyć się zdobywania cnót.

Formacja w Studium posiada charakter wieloaspektowy, głównie zaś skupia się na formacji liturgicznej, duszpasterskiej i muzycznej. Studium zapewnia zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną oraz odpowiednią bazę lokalową i instrumentarium.

Parafia pw. Narodzenia Pańskiego - Archidiecezjalne Sanktuarium Dzieci Fatimskich w Pajęcznie zaprasza do udziału w II Warsztatach Muzycznych dla Dziecięcych Schol Parafialnych.

Z różańcem w dłoni od najmłodszych lat – to publikacja autorstwa ks. Romana Ceglaraka, zawierająca rozważania różańcowe dla dzieci. Opracowana z myślą o nich ma proste teksty i piękne ilustracje.

W dniu 27 września Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski obchodzi dzień swoich 70. urodzin, zaś 28 września wspominamy w liturgii Św. Wacława, męczennika, zatem jest to dzień imienin naszego Pasterza.

W sobotę, 23 września br., odbędzie się coroczna pielgrzymka kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej na Jasną Górę.

Referat Katechetyczny serdecznie zaprasza na Konferencję Katechetyczną przed nowym rokiem szkolnym.

Rozpoczyna się kolejna edycja kursu dla kandydatów do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 4 września 2023 r. odszedł do Pana śp. Tadeusz Witecki, Tata ks. Zbigniewa Witeckeigo, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Rocha w Rząśni. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Ks. Marian Duda został z dniem 1 września br. mianowany Moderatorem Stowarszyszenia Wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre". Dekret nominacyjny został wręczony w  Kurii Metropolitalnej w Częstochowie w dniu 29 sierpnia br.

Prokuratura Rejonowa zakończyła czynności podjęte na skutek zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez ks. Daniela Galusa.

W odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w najbliższą niedzielę odbędzie się zbiórka na pomoc ofiarom powodzi w Słowienii.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W tych dniach, w sposób szczególny obchodzimy święto Ordynariatu Polowego, w stulecie jego zaistnienia. Ale jednocześnie trzeba przypomnieć, że ponad 50 lat po zerwaniu Konkordatu ze Stolicą Apostolską „owocowało” to między innymi włączeniem alumnów w szeregi żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. I to nie w celu obrony i budowy jedności w Narodzie, ale złamania ich kręgosłupów moralnych i decyzji opowiadania się za Bogiem i za służbą Ojczyźnie.

5 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.