szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Druga niedziela listopada obchodzona jest w Kościele w Polsce jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W dniu 28 października 1925 r., papież Pius XI wydał bullę Vixdum Poloniae unitas, ustanawiając tym samym nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce. W ramach nowo powstałej metropolii krakowskiej została ustanowiona Diecezja Częstochowska.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. Ks. kan. Leon WÓDKA, emerytowany Proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Radomsku

Przez cały listopad będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. Taką decyzję podjęła Penitencjaria Apostolska w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego Franciszka.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w trosce o ochronę i wsparcie osób starszych w okresie pandemii koronawirusa uruchomiło Solidamościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Celem tej inicjatywy jest zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb osób, które z racji wieku powinny ograniczyć wychodzenie z domu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. Ks. kan. Mirosław NESTOROWICZ, emerytowany Proboszcz parafii pw. Św. Stanisława BM w Ręcznie

Arcybiskup Metropolita Częstochowski zachęca do kontynuacji i odnowienia śpiewu Suplikacji na zakończenie Mszy świętych i nabożeństw.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu i Kuria Metropolitalna w Częstochowie informują, że 19 października 2020 r. zmarł śp. Ks. Marek MAJCHARZAK, Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach, brat Ks. Jerzego MAJCHRZAKA, Proboszcza Parafii pw. Narodzenia NMP w Waleńczowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi limitu uczestników liturgii w świątyniach, zmieniają się zasady przystępowania do Sakramentu Bierzmowania w w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie

W związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego w sytuacji pandemii, konieczne jest zastosowanie się do nich także w kwestii działalności duszpasterskiej Kościoła.

Arcybiskup Metropolita Częstochowski i Archidiecezja Częstochowska stanowczo odcinają się od wypowiedzi, działań i postawy ks. Daniela GALUSA - OŚWIADCZENIE

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu i Kuria Metropolitalna w Częstochowie informują, że zmarli: śp. Ks. kan. Tadeusz STĘPIEŃ (emerytowany proboszcz parafii pw. MB Bolesnej w Czeladzi - Piaskachi śp. Ks. kan. Leonard ZAGÓRSKI (emerytowany proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła i NSPJ w Łazach). Szczegóły dotyczące pogrzebów zostały zamieszczone w nekrologach.

W odpowiedzi na liczne zapytania ze strony księży i osób świeckich przypominamy zasady dotyczące udzielania i przyjmowania Komunii świętej w stanie epidemii.

Kuria Metropolitalna informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. Ks. prałat dr hab. Zdzisław MAŁECKI, emerytowany wykładowca i przełożony WSD Diecezji Częstochowskiej w Krakowie.

Tegoroczne liczenie wiernych, zaplanowane na niedzielę, 18 października, zostało odwołane.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu i Kuria Metropolitalna w Częstochowie informują, że 15 października 2020 r. zmarł śp. Ks. kan. Tadeusz STOKOWSKI, były ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie i emerytowany proboszcz Parafii pw. Św. Barbary w Sosnowcu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W tych dniach, w sposób szczególny obchodzimy święto Ordynariatu Polowego, w stulecie jego zaistnienia. Ale jednocześnie trzeba przypomnieć, że ponad 50 lat po zerwaniu Konkordatu ze Stolicą Apostolską „owocowało” to między innymi włączeniem alumnów w szeregi żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. I to nie w celu obrony i budowy jedności w Narodzie, ale złamania ich kręgosłupów moralnych i decyzji opowiadania się za Bogiem i za służbą Ojczyźnie.

5 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.