szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Lekcja religii ma też bardzo ważne znaczenie kulturowe. Przekaz wiedzy na temat chrześcijaństwa jest konieczny do rozumienia europejskiej i polskiej kultury a także kultury wielu krajów na wszystkich kontynentach - piszą poscly biskupi w swym stanowisko Kw sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

„Kościół nie przestaje przypominać, że godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od poczęcia do naturalnej śmierci” (Dignitas infinita, 47). „Nie zabijaj” i „chroń ludzkie życie" – to podstawowe zasady, którymi powinien się kierować każdy człowiek prawego sumienia - przypominają polscy biskupi w liście w sprawie ochrony życia.

Rozpoczyna się rekrutacja do Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium w Częstochowie. Kandydatów do kapłaństwa, chcących rozeznać swoje powołanie, zapraszamy do kontaktu.

Zapraszamy do śledzenia relacji z Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w mediach.

Ruch Pomocników Matki Kościoła, założony przez Prymasa WYSZYŃSKIEGO, stwarza możliwość stawania się katolikami bardziej świadomymi i odpowiedzialnymi za Kościół Chrystusowy i naszą Ojczyznę.

Z radością zapraszamy wszystkie wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza naszej Archidecezji do udziału w Pielgrzymce, która w tym roku odbędzie sie 15 czerwca w sanktuarium w Myszkowie - Mrzygłodzie.

W sobotę, 8 czerwca 2024 r., o godz. 10.00, Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, udzieli święceń prezbiteratu trzem diakonom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

XXIII Radomszczańskie Dni Rodziny, przebiegają pod hasłem, które towarzyszy także Nawiedzeniu Matki Bożej w Archidiecezji Częstochowskiej: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin!”. Arcybiskup Metropolita Częstochowski wystosował zaproszenie do wspólnot parafialnych miasta Radomska i całego Regionu.


Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 2 czerwca 2024 r. odszedł do Pana śp. ks. kan. Tadeusz Gonera, emerytowany proboszcz parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 31 maja 2024 r., w wieku 91 lat, w 67. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. kan. Zenon PILŚNIAK, emerytowany proboszcz parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Zapraszamy na XII Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 31 maja – 1 czerwca pod hasłem Ewangelizacja z różańcem.

Centralna procesja eucharystyczna dla miasta Częstochowy odbędzie się w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) 30 maja br. z Bazyliki Archikatedralnej na Jasną Górę.

30 maja 2024 r., w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 19.30 na placu Caritas przy ul. Ogrodowej 28 odbędzie się koncert uwielbienia Boga modlitwą i pieśnią „Ja Jestem”.

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” – to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 26 maja 2024  r. odeszła do Pana śp. Lidia Fiutek- Lech, Mama ks. Marka Szczepańczyka, wikariusza parafii pw. NMP Różańcowej w Myszkowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 22 maja 2024  r. odeszła do Pana śp. Zofia   Maciaszek, Mama ks. Pawław Maciaszka, wykładowcy Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie i Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan uświadamiamy sobie prawdę, że wszelkie podziały, zło i śmierć istnieją od owego początku stworzenia, ale jednocześnie nigdy nie były tak nagłaśniane i nie miały takiej szybkości rozchodzenia się w nasze umysły, w nasze serca, jak teraz, przy pomocy sieci społecznościowych czy innych. Dlatego prośmy Ducha Świętego o odnowienie naszych umysłów i serc, o jedność z Bogiem. A wtedy będziemy jedno między sobą.

22 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.