szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Częstochowa: rozpoczęła się peregrynacja kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan

 

 

FOTORELACJA

Od parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wieczorem 2 marca rozpoczęła się w Częstochowie peregrynacja kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, napisanej na zamówienie Rycerzy Kolumba przez włoskiego ikonopisa Fabrizia Diomediego.

 

„Wiara kosztuje. Jest złączona ze świadectwem. A dla naszych braci chrześcijan na Bliskim Wschodzie świadectwo bardzo często oznacza oddanie własnego życia” – mówił, witając ikonę w świątyni,  ks. Andrzej Sobota, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Następnie rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu z litanią loretańską.

Po adoracji Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Sobota - Witamy w naszej wspólnocie Pierwszą Chrześcijankę, Maryję, która z nami w znaku swojego wizerunku modli się w intencji prześladowanych chrześcijan – mówił na początku Mszy św. ks. Sobota.

 

Homilię wygłosił ks. Łukasz Mazurek, wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, który podkreślił, że „również często w naszej Ojczyźnie, w pracy, szkole, instytucjach jesteśmy jako chrześcijanie prześladowani słowem przez ludzi, którzy atakują Kościół”.

 

- Maryja, Cała Piękna wypowiadała tylko dobre słowa. W tym swoim wizerunku Ona chce nas dobrze przygotować na Wieki Post, na czas odnowy, przemiany w rodzinach i małżeństwach – mówił ks. Mazurek.

 

- Słowa mogą zranić, ale też mogą uleczyć. Musimy być odpowiedzialni za każde słowo. Dobre słowo może zamienić wroga w przyjaciela i największego grzesznika w świętego – kontynuował ks. Mazurek.

 

Kapłan zaznaczył, że „żyjemy w czasach wielkiej dewaluacji słowa” - Powodem tego kryzysu jest nasze serce i brak miłości, ale także kryzys prawdy i milczenia. Potrzeba nam prawdy, katolickiego głosu, takiego jak m. in. tygodnik katolicki „Niedziela”, Radio Maryja, Telewizja Trwam – podkreślił kapłan.

 

- Przed ikoną Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan zapytajmy siebie, co musimy zmienić w sobie, co odnowić w naszym życiu? – zakończył ks. Mazurek.

W modlitwie wzięli udział Rycerze Kolumba z parafii częstochowskich z Andrzejem Bera, delegatem rejonowym Rycerzy Kolumba i Grzegorzem Saletą, Wielkim Rycerzem Rady 16300 im. Ducha Św. w Częstochowie.

 

Peregrynacja w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego potrwa do 9 marca. Następnie peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan będzie peregrynować w parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika (9 – 16 marca) i  w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (16 – 23 marca).

 

Peregrynacja peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan ma na celu zwrócenie uwagi na sytuacje chrześcijan na Bliskim Wchodzie oraz modlitwę i refleksję nad możliwościami wsparcia prześladowanych współcześnie chrześcijan, ale też jest wezwaniem do odważnego wyznawania wiary w codzienności.

 

Oryginał ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan napisanej przez znanego włoskiego ikonopisa Fabrizia Diomediego oraz kilkadziesiąt kopii tej ikony poświęcił abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, związany z zakonem. Obecnie ikony te pielgrzymują po całym świecie w ramach nowej inicjatywy Rycerzy Kolumba, wzywającej do duchowej i materialnej solidarności z prześladowanymi chrześcijanami i z tymi, którzy bezpośrednio ich wspierają.

 

Tekst i foto: Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W duchu Świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, pragnę wypowiedzieć następujące zadanie: "Kimkolwiek jesteśmy i gdziekolwiek jesteśmy, możemy i powinniśmy dążyć do doskonałości poprzez prawdę, a nie zamęt i zło!".

23 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.