szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
'Mamy przyszłośc, mamy życie w Chrystusie' - abp Depo na Jasnej Górze

 

 

FOTORELACJA

 

Centralnym punktem Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego była na Jasnej Górze uroczysta Suma Wielkanocna pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo.

W Eucharystii, która rozpoczęła się o godz. 11.00 w bazylice, wzięli udział ojcowie i bracia paulini na czele z o. Arnoldem Chrapkowskim, generałem Zakonu i o. Marianem Waligórą, przeorem Jasnej Góry, częstochowianie i pielgrzymi.

Wszystkich zebranych witał serdecznie o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry: „W tę wyjątkową niedzielę, dzień radości, że Pan Zmartwychwstał, pragnę bardzo gorąco pozdrowić wszystkich uczestników tej uroczystej liturgii – mówił o. przeor – Bądźmy, jak Maryja, blisko Pana, zdumiewajmy się patrząc na pusty grób i nieśmy to święte zadziwienie do naszych braci. Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, który przed 40. laty po raz pierwszy pielgrzymował do Ojczyzny i tu, na Jasną Górę, prośmy, by paschalna, wielkanocna radość i pokój ogarnęły cały świat, dzielmy się miłością i mocą, jaką daje nam Zmartwychwstały. Pamiętajmy o wszystkich ludziach, szczególnie zagubionych, tych odrzuconych, potrzebujących pomocy. Niech radość świętowania ujawnia się nie tylko w naszych słowach, ale co o wiele ważniejsze, w czynach pełnych dobroci”.

W homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski stwierdził, że we współczesnej rzeczywistości pojawia się wiele postaw dotyczących Zmartwychwstałego Pana, a jedna z nich jest obojętność: „A że trudno być cały czas obojętnym, to trzeba przejść na stronę atakujących założony przez Niego Kościół, który zagraża wolności, głosząc prawdę, a ona nieraz nijak się ma do demokracji. Nieważna jest prawda, jej granice pomiędzy kłamstwem a nią, oparte na Bożych przykazaniach, czy granice dobra i zła, oparte na nauce samego Chrystusa i Jego darze z siebie samego. Dlatego trzeba nam przywoływać mocy Bożego Ducha, aby stać się świadkami, tak, jak uczył na św. Jan Paweł II. Przyzywajmy Bożego Ducha, aby zrozumieć, co to znaczy dać świadectwo prawdzie”.

Abp Depo przywołał słowa z wywiadu ze współczesnym wybitnym poetą Ernestem Bryllem, przeprowadzonego w marcu 2014 roku. Ks. arcybiskup stwierdził, że po 5 latach słowa poety są niezwykle aktualne, i są pewną przestrogą czy analizą naszego czasu: „Wszystko, co mamy wielkiego, próbuje się nam odebrać. Tak, gdyby się starano twardo, to by ludzie się opamiętali. Bici po twarzy przypominają sobie, że mają twarz. Tu robiony jest lifting psychiczny, właśnie takie znijaczenie. I mówią nam – właściwie o co chodzi, przecież nic się nie dzieje złego”.

„Bardzo bolesne. Co się dzieje z nami? Gdzie jest prawda? I dlaczego Świadek Prawdy, ten przed 40. laty, dzisiaj jest usuwany z historii, bo usuwany jest Kościół? W imię zła w Kościele? A przecież to nasza wspólna sprawa, i każdego z nas z osobna. Dlatego prośmy Chrystusa Zmartwychwstałego w Duchu Świętym, abyśmy się włączyli w dzieło przekształcania naszego świata poprzez nasze rodziny, ale wpierw przez wierność prawdzie w sumieniach i odpowiedzialności przed Bogiem” – zakończył homilię metropolita częstochowski.

Eucharystię oprawił swoim śpiewem Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani pod dyr. Jarosława Jasiury - wysoki poziom śpiewu docenił abp Wacław Depo, dziękując chórzystom.

Na zakończenie abp Wacław Depo dodał jeszcze: „Chcemy z tego miejsca wynieść nie tylko radość z tego, że jako chrześcijanie mamy przyszłość, bo mamy życie w Chrystusie. Ale chcemy z tego miejsca wynieść pierwszy dar Chrystusa Zmartwychwstałego, jakim jest pokój, pokój wewnętrzny, który rodzi się z oczyszczonego serca, serca, które umie rozeznać prawdę i przebaczać sobie nawzajem we wspólnotach rodzinnych, szkolnych, tak bardzo nam dzisiaj potrzeba pokoju serca przez przebaczenie, i dopiero wyjście na prostą drogę. Tego życzymy również Ojczyźnie naszej, przez pośrednictwo św. Jana Pawła II, żeby było to środowisko miłości i życia, a nie przeliczników po 500 plus. Miłość jest miarą ludzkiego serca, i miłość jest miarą naszego sądu. I dlatego tego pokoju serca, który przyniesie radość, nadzieję i miłość, z serca wam wszystkim życzę i błogosławię”.

Abo Depo przeszedł przez środek bazyliki i pobłogosławił wszystkie dzieci, rozdając pamiątkowe obrazki.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

fot. ©/BPJG Marek Kępiński

www.jasnagora.com

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Dzisiaj w całym Kościele Święty Paweł Apostoł w Pierwszym Liście do Koryntian przypomniał nam przymioty miłości: „miłość nie szuka poklasku, nie unosi się gniewem, nie dopuszcza się bezwstydu, współweseli się z prawdą, wszystko znosi, wszystkiemu wierzy...” Streszczeniem tych przymiotów jest Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Chrystus, który swoją miłością miłosierną zwycięża.

3 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.