szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Polska
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Już 11 stycznia w Będzinie rozpocznie się XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – święto polskiej tradycji, uczta dla melomanów i szansa na przeżycie na nowo radości Bożego Narodzenia. Po eliminacjach, na które do 37 ośrodków w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie zgłosiło się ponad 1600 wykonawców, czas na finał Festiwalu i występ 130 najlepszych solistów i grup.

 - Wśród uczestników tego największego przeglądu kolęd w Polsce jak co roku nie zabraknie barwnych zespołów ludowych, klasycznych chórów, zdolnych dzieci, kreatywnej młodzieży, Ukraińców i Białorusinów o polskich korzeniach. Zaśpiewają oni ponad 330 najpiękniejszych i niezwykle różnorodnych kolęd i pastorałek, które – wykonywane z serca, z ogromnym przejęciem – brzmią dużo lepiej niż te puszczane w marketach czy komercyjnie nagrywane przez popularne zespoły – wyjaśnia Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Festiwalu.

Przesłuchania finałowe odbędą się od czwartku do soboty (11-13 stycznia 2018 r.) od godziny 9.00 do 20.30 (w sobotę do 17.30) w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Będzinie (ul. Sportowa 5). Ich harmonogram znaleźć można na stronie www.mfkip.pl.

- Będzie różnorodnie, barwnie i radośnie – jak zawsze w tych dniach w Będzinie. Podczas Festiwalu przypominamy wszystkim, że Bóg rodzi się dla każdego z nas, że możemy cieszyć się, iż chce być z nami, że możemy tę radość wyśpiewać. Radosny śpiew Uczestników naszego Festiwalu jest jak gwiazda, prowadząca do szopki z Jezusem i Maryją – mówi ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.

Zwycięzców Festiwalu wybierze jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Krasowskiej z Akademii Muzycznej w Poznaniu i Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie, a wraz z nią wykonawców oceniać będą prof. dr hab. Benedykt Odya z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski reprezentujący Akademię Muzyczną w Katowicach.

Laureatów poznamy 14 stycznia o godzinie 16.00 podczas odbywającego się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie Koncertu Galowego, który od lat reżyseruje Dariusz Wiktorowicz. Poza najpiękniejszymi kolędami zobaczymy też filmy opowiadające jak spędzamy Boże Narodzenie. Na to pytanie odpowiedzą m.in. Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Robert Talarczyk i Małgorzata Foremniak, ale także dzieci, czy osoby spędzające święta w pracy – policjanci, lekarz i strażak.

Wstęp na przesłuchania finałowe i Koncert Galowy jest wolny. Całość wydarzenia będzie także transmitowana na żywo w Internecie na stronie www.mfkip.pl

Po raz drugi partnerem strategicznym i mecenasem Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa. Patronat honorowy nad imprezą objęli m.in. ks. bp Grzegorz Kaszak, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Info: Jarosław Ciszek/ Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
6 lutego 1946 roku, do Archikatedry Warszawskiej wchodził Ksiądz Prymas abp Stefan Wyszyński. Ten ingres poprzedzał bardzo znamienny fakt... Kiedy po Powstaniu Warszawskim płonęła stolica, Ksiądz Wyszyński wówczas jako kapelan Armii Krajowej patrzył się na dymy płonącej Warszawy w Laskach. Wtedy u jego stóp z wysokości nieba spadła spalona kartka Biblii. I odczytał jej treść: "Będziesz miłował".

6 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.