szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Polska
Częstochowa: pieśni sakralne i muzyka gospel na Festiwalu „Gaude Mater”

[fot. ks. Mariusz Frukacz]

 

FOTORELACJA

 

Pieśni sakralne, hymny maryjne oraz koncert muzyki gospel znalazły się w programie kolejnego dnia 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie.

Uczestnicy festiwalu 4 maja wysłuchali w kościele pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przy Wyższym Seminarium Duchownym Narodowego Chóru Ukrainy im. G.G. Wierowki, który w swoim bogatym repertuarze ma utwory ukraińskiego folkloru oraz pieśni sakralne.

 

Podczas Festiwalu Gaude Mater artyści zaprezentowali m. in. takie utwory jak: Św. Roman Melodos, diakon Hagia Sofia w Konstantynopolu VI w., Akatyst ku czci Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i inne hymny Maryjne. Całość zakończyła pieśń „Czarna Madonna”.

[fot. Marian Florek]

 

[fot. Marian Florek]

Narodowy Honorowy Akademicki Ukraiński Ludowy Chór Ukrainy im. G. G. Wierowki został założony w 1943 roku w Charkowie przez Grigorija G. Wierowkę, ukraińskiego kompozytora, dyrygenta chóralnego i nauczyciela.

 

Od 2015 roku zespół liczący ponad 150 osób jest największym ukraińskim chórem zawodowym. Ma trzy grupy: chóralną, orkiestrę i choreografię. W repertuarze chóru znajdują się utwory ukraińskiego folkloru, pieśni i tańce innych narodów, a także kolęd i pieśni sakralne.

 

[fot. Marian Florek]

Natomiast wieczorem w Miejskim Domu Kultury wystąpili Colin Williams & Gabi Gąsior z zespołem Celebrate Gospel (Wielka Brytania), którzy wykonali muzykę gospel. - Dla nas wiara ma bardzo duże znaczenie. Wierzymy w Jezusa. Wiemy, że Ewangelia daje nam dużą siłę. Jezus jest naszą mocą i nie wstydzimy się Ewangelii- mówił do zgromadzonej publiczności Colin Williams

 

Polsko-brytyjski projekt Celebrate Gospel tworzy grupa utalentowanych wokalistów: Colin Williams, mający za sobą występy między innymi z The London Community Gospel Choir czy The Harlem Gospel Choir oraz Gabriela Gąsior, wokalistka, autorka albumu gospel „Bez Ciebie nie ma mnie”.

 

[fot. ks. Mariusz Frukacz]

[fot. ks. Mariusz Frukacz]

[fot. ks. Mariusz Frukacz]

Celebrate Gospel w swoim repertuarze przedstawia  różnorodność muzyki gospel, sięgającej tradycją początków XIX wieku, a będącej kolebką oraz inspiracją dla wielu nowo powstałych gatunków muzycznych.

 

Podczas koncertu artyści wykonali  tradycyjne pieśni gospel, jak i nowoczesne autorskie kompozycje, a wszystko z towarzyszeniem znakomitych instrumentalistów oraz czarnoskórego zespołu wokalnego z Wielkiej Brytanii z Colinem Williamsem na czele.

Warto podkreślić, że inspiracją dla zespołu są tacy artyści, jak Hezekiah Walker, Walter and Edwin Hawkins, Ray Charles, Ed Sheeran, Kierra Sheard, Mali Music, Kirk Franklin to Richard Smallwood. Sam Colin Williams ma bogate, ponad 30-letnie doświadczenie w śpiewaniu muzyki gospel. Natomiast

Gabi Gąsior to polska wokalistka, autorka tekstów i muzyki, instruktorka gospel, nauczycielka śpiewu; absolwentka wokalistyki jazzowej katowickiego Wydziału Jazzu. Prowadzi warsztaty muzyki gospel w kraju i za granicą.

 

Muzyka gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirituals (pieśni tworzone przez niewolników murzyńskich, mające treść i charakter religijny). Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce.

 

Muzyka gospel na Festiwalu Muzyki Sakralnej w Częstochowie ma już swoją długa historię. W ubiegłym latach w Częstochowie ten rodzaj muzyki zaprezentowali m. in. Chór muzyki gospel IDMC (Individuals Dedicated to the Ministry of Christ) z Wielkiej Brytanii, Grupa „Black Voices”, London Community Gospel Choir, ACM Gospel Choir.

 

Tekst: Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
„Są takie odejścia, które dają nowy rodzaj obecności” i tak jest z odejściem Chrystusa, który został z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Tak jest z Maryją Wniebowziętą wraz z duszą i ciałem, tak jest z Błogosławionym Janem Pawłem II, wszystkimi świętymi patronami naszej Ojczyzny i Kościoła. Dlatego prośmy o pragnienie nieba i prawdziwą tęsknotę za życiem bez końca.

11 maja 2013 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA

Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44; fax: +48 34 365 11 82
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75, email: sekretarz @ archiczest . pl

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.