szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Abp Depo poświęcił „Domus Misericordiae”

 

„Gromadzą nas dzisiaj trzy ważne słowa: gaudium – radość, sollicitudo – troska i niepokój o to, aby dzieło przetrwało i spes – nadzieja” - mówił na początku Mszy św. abp Wacław Depo. 29 października metropolita częstochowski dokonał poświęcenia i otwarcia nowego Domu Pomocy Społecznej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej „Domus Misericordiae”, przy ul. Ogrodowej w Częstochowie.

Mszę św. w kaplicy Miłosierdzia w „Domus Misericordiae” z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. abp senior Stanisław Nowak, ks. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska, ks. Marek Bator, dyrektor Caritas archidiecezji częstochowskiej, dyrektorzy Caritas diecezjalnych. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji społecznych oraz wolontariusze Caritas i dobroczyńcy „Domus Misericordiae”.

W homilii abp Depo podkreślił, że „podczas, gdy dziś dostrzega się w Kościele tylko Jego ludzką stronę, to Biblia mówiąc o płaszczyźnie wiary przedstawia Kościół jako tajemnicę zwoływania ludzi przez Boga, by uczynić z nich wspólnotę zjednoczoną z Nim i ludzi pomiędzy sobą”. – Kościół zrodził się z przebitego Serca Jezusa, a realizuje w Sercu Ducha Świętego ku chwale i miłości Ojca, który jest Ojcem pełnym miłosierdzia. Kościół oznacza łaskę obecności Boga, prymat miłości Ojca i Syna i Ducha Świętego realizującej się jako miłosierdzie wobec każdej ludzkiej potrzeby – mówił abp Depo.

– Uczucie miłosierdzia wcale nie jest czymś naturalnym wśród ludzi. Dlatego Pismo Święte uczy nas o potrzebie czułej miłości wobec potrzebujących. A szczytem takiej postawy będzie miara Sądu Ostatecznego „wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, to Mnie uczyniliście”. – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski podkreślił, że Dom Miłosierdzia to „zaczyn miłości, który dzisiaj tutaj się rozpoczyna będzie miał swojej kontynuację z woli Boga i ludzi, których Bóg tutaj posyła”. – Kościół zawsze starał się stawiać czoła wszystkim ludzkim potrzebom, przede wszystkim zaczynając od zaspokajania potrzeb duchowych, wychowywania człowieka i czynienia go pełnym dzieckiem Boga. Kościół rozumiał, że miłość Chrystusowa musi znaleźć swój odblask także na rzeczach tego świata, które potrzebują niejako szczególnego serca, owej czułej miłości – przypomniał metropolita częstochowski.

– Dlatego Kościół uczył czytać i pisać. Uczył mądrości, jako daru Ducha Świętego, umiejętności zachowania się i postępowania, poczucia godności ludzkiej, moralności i wrażliwości na drugiego człowieka. Wykupywał niewolników i jeńców, tworzył przytułki, zakładał szpitale i szkoły, uniwersytety. Łagodził okrutne obyczaje, kazał kierować się zawsze miłosierdziem. Chronił dzieci jeszcze nienarodzone, dowartościowywał społecznie kobiety i wspierał młodzież biedną, uczącą się. Wspierał lekarzy, zakładał klasztory i świątynie, budował mosty i studnie, organizował i wznosił domy dla kalek, zakłady dla chorych psychicznie, których do XVI wieku więziono – kontynuował arcybiskup.

– Kościół walczył od początku o tajemnicę miłosierdzia wśród ludzi zakładając sanatoria, hospicja domy samotnej matki, ratował i ratuje dzisiaj owe nieślubne dzieci, roztacza opiekę na bezrobotnymi, strajkującymi, ściganymi, rozbitymi rodzinami, nad bezdomnymi, nad zagubionymi na wielkich dworcach, portach i wielkich aglomeracjach. Kościół popierał zawsze wszelkie organizacje opiekuńcze – wskazywał abp Depo i dodał: „To jest świadectwo, które idzie z historii”.

Arcybiskup podkreślił, że „miłość chrześcijańska, czyli miłosierdzie oraz miłość i troska świecka muszą iść razem dla codziennego dobra jeśli chcemy ocalić ten świat i uczynić go na powrót Bożym i ludzkim dziełem współpracy”.

Na zakończenie Eucharystii arcybiskup poświęcił również krzyże, które zostały zawieszone we wszystkich pokojach „Domus Misericordiae”. Po Mszy św. metropolita częstochowski dokonał otwarcia i poświęcenia nowego DPS „Domus Misericordiae”.

– Rozmawiając z seniorami, zauważaliśmy, że większość z nich żyje w samotności i jest zdana na siebie. Ci ludzie potrzebują domu, aby razem mieszkać i we wszystkich porach dnia i nocy mieć zapewnioną opiekę. Dlatego otwarliśmy „Domus Misericordiae” Caritas Archidiecezji Częstochowskiej – podkreślił w rozmowie z "Niedzielą" ks. Marek Bator, dyrektor Caritas częstochowskiej.

– Zależy nam, aby ludzie cierpiący i starci wiekiem w tym domu dobrze się czuli – dodał ks. Bator.

„Domus Misericordiae” - Dom Miłosierdzia jest przeznaczony na pobyt całodobowy, w środku znajdują się pokoje 1-, 2-osobowe. Pokoje są wyposażone w bezprogowe łazienki, przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Jest to obiekt przyjazny seniorom, z windą, z możliwością rehabilitacji i opieką lekarską. Znajdują się w nim: świetlica, kuchnia do wewnętrznego użytku oraz kaplica z witrażami Apostołów miłosierdzia: św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta, św. Ojca Pio, św. Matki Teresy. Na początku zamieszka w nim 35 osób. Dom może pomieścić 50 osób. Adaptacja budynku w stanie surowym do celów Caritas zaczęła się w styczniu 2018 r., a prace budowlane wewnętrzne zakończyły się w maju 2019 r.

 

Tekst: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Foto: Beata Pieczykura/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
6 lutego 1946 roku, do Archikatedry Warszawskiej wchodził Ksiądz Prymas abp Stefan Wyszyński. Ten ingres poprzedzał bardzo znamienny fakt... Kiedy po Powstaniu Warszawskim płonęła stolica, Ksiądz Wyszyński wówczas jako kapelan Armii Krajowej patrzył się na dymy płonącej Warszawy w Laskach. Wtedy u jego stóp z wysokości nieba spadła spalona kartka Biblii. I odczytał jej treść: "Będziesz miłował".

6 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.