szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Abp Depo uroczyście poświęcił kościół pw. Maksymiliana Kolbe w Gorzkowie Nowym

 

 

Zobacz PORTAL NIEDZIELI

„Krzyż powinien być miarą naszych dni, które przeżywamy i mocą dla wszystkich, którzy wpatrują się w Jezusa i odkrywają swoje powołanie i swoją drogę” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 2 marca dokonał uroczystego poświęcenia kościoła pw. Maksymiliana Kolbe w Gorzkowie Nowym, na terenie parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie.

 

Na uroczystości przybyli licznie kapłani m. in. z dekanatu żareckiego na czele z dziekanem ks. kan. Maciejem Klekowskim, o. Jacek Toborowicz, przeor sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie wraz z nowicjatem paulińskim, ks. Felix van Meerbergen, proboszcz parafii pw. św. Sulpicjusza w Diest.

 

W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni wierni, przybyli również przedstawiciele tygodnika katolickiego „Niedziela” z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz oraz państwo Bernrad Sartieaux i Terese van Boxmeer, Czesława Inka I.J. Pakuła-Meekers z Belgii.

Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. ubrany w ornat, w którym papież Leon XIII kanonizował bł. Jana Berchmansa 15 stycznia 1888 r.. Ornat ten jest przechowywany w muzeum w kościele pw. św. Sulpicjusza w Diest. Arcybiskupowi towarzyszyli diakoni w dalmatykach również z czasu kanonizacji Jana Berchmansa.

 

W homilii abp Depo przypomniał, że „życie nasze nie dzieje się poza Bogiem, ale wprost jesteśmy Jego Domem. On sam w nas przybywa i przez swego Ducha mówi do głębi naszych serc”.

 

- Bóg w Trójcy Świętej Jedyny ma tutaj wśród was swój dom, kościół, dom Boży jednoczący ludzi. Radujemy się tym domem, aby stawać się domownikami Boga – mówił abp Depo.

 

- Przekraczając progi tej świątyni trzeba nam wchodzić ze świadomością daru Ducha Świętego, który wspomaga nas w naszej słabości. To On nam pomaga wyznać, że tylko Jezus jest Panem, że tylko On jest Panem historii i czasu. Bo nie ma takiego czasu, odkąd krzyż stanął na Golgocie, który to czas wymknąłby się Bogu z rąk. To On zamyślił, żeby w tym miejscu i tym czasie stanął ten Boży Dom – kontynuował arcybiskup.

 

 

- To On również dostrzega waszą ofiarność i waszą pracę. Świątynię tę trzeba dalej budować przez żywotność serc i sumień. Poprzez nowość wsłuchiwania się i przylgnięcia do słowa Boga – zaapelował do wiernych metropolita częstochowski. 

 

Abp Depo wskazując na znaczenie sakramentu pokuty i Eucharystii przywołał dwa przykłady - Jeden z kapłanów, kiedy zastanawiał się na formą nawracania  usłyszał od swojego starszego proboszcza słowa: Czy widzisz zegar stojący przy ołtarzu? Tak. Czy ten zegar chodząc odmierza nasz czas? Tak.  To Ty musisz tak chodzić pomiędzy konfesjonałem a ołtarzem. Bo jeśli przestaniesz tak chodzić, to się wtedy zatracisz. Przykładaj swoje serce do krzyża, a wtedy odnajdziesz Boga i siebie – mówił abp Depo i dodał: „To jest nasze nieustanne zadanie. W tajemnicy krzyża mówić o swoim życiu i o swojej słabości”.

 

Natomiast mówiąc o znaczeniu Eucharystii metropolita częstochowski zacytował wspomnienie żołnierzy września 1939 r. - Jako jeńcy przebywali w obozie w głębi Niemiec. Któregoś dnia prowadzono ich ulicami miasteczka na miejsce pracy. I wówczas z pobliskiego kościoła wyszedł ksiądz z Najświętszym Sakramentem do chorego. Żołnierze polscy uklęknęli. Żołnierze niemieccy zaczęli ich przywoływać do porządku, uderzali kolbami i krzyczeli. Kiedy zakończyła się wojna nasi żołnierze przyszli do tego kościoła. I wyszedł im naprzeciw kapłan i zaprosił ich po modlitwie do domu parafialnego. Tam pokazał w kronice datę i zapis: „Naród, który tak kocha Eucharystię nie może zginąć” – mówił abp Depo.

 

- Ten zapis w kronice parafialnej w Niemczech był świadectwem wiary naszych żołnierzy. Znaleźli drogę pomiędzy obozem cierpienia i śmierci a kościołem i ołtarzem. To jest skarb. Bóg z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Dzisiaj tej tajemnicy doświadczamy – podkreślił arcybiskup.

 

Na zakończenie uroczystości swoje podziękowania wypowiedział proboszcz parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie, wskazując na świątynię jako na  „trud pracy ludzkich rąk i dzieło Boże”

W roku 10. rocznicy powołania parafii abp Depo wręczył również Medal Świętej Rodziny „Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej” ks. Felixowi van Meerbergen, proboszczowi parafii pw. św. Sulpicjusza w Diest i wszystkim zasłużonym w trudzie wznoszenia świątyni.

 

Ks. Felix van Meerbergen oficjalne zaproponował, aby parafia pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie i parafia pw. św. Sulpicjusza w Diest, w Belgii podjęły współpracę w dziele ewangelizacji - Kościół w Belgii przeżywa trudności, jesteśmy biedni w powołania kapłańskie. Proszę was o modlitwę za nas, aby nauczanie Ewangelii w obecnej Europie było prowadzone dalej. Musimy budować  budować w świecie pokój, łączyć narody w jedności i solidarności. Niech żyje Polska. Niech żyje Belgia i ukochana Matka Boża Częstochowska – mówił Ks. Felix van Meerbergen, proboszcz parafii pw. św. Sulpicjusza w Diest.

 

 

 

Gorzków już w XIV wieku wchodził w skład parafii lelowskiej. Za czasów Władysława Łokietka Lelów zyskał status osobnej kasztelanii, a w jego okolicach rycerstwo węgierskie za zasługi na rzecz księcia zyskało liczne nadania, m.in. Dąbrowno i Gorzków. Wioska Gorzków do połowy XIX wieku należała do parafii Lelów, następnie przez kilkadziesiąt lat do parafii w Niegowie. W 1900 r. przyłączona została do parafii Złoty Potok. W 1981 r. rozpoczęto budowę kaplicy pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego, która została poświęcona 16 listopada 1985 roku. 1 listopada 2009 r. abp Stanisław Nowak, ówczesny metropolita częstochowski z miejscowości takich jak: Gorzków Nowy, Gorzków Stary, Ludwinów, Góry Gorzkowskie należące do parafii Złoty Potok w połączeniu z miejscowością Trzebniów, należącą do parafii Niegowa utworzył nową parafię pw. św. Jana Bechmansa w Gorzkowie-Trzebniowie.

 

Natomiast Trzebniów wymieniony jest po raz pierwszy jako własność rycerza i dziedzica herbu Jelita - Wojciecha z Potoku w latach 1386-1402. W latach 20. XX wieku wybudowano w Trzebniowie kaplicę św. Floriana, a w roku 1983, dzięki zaangażowaniu i pracy mieszkańców, nową kaplicę pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Tekst: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Współpraca i fot: Beata Pieczykura/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Na progu dwutysięcznego roku nasz polski pisarz Stanisław Lem postawił bardzo trafną diagnozę, że świat współczesny nie stanowi wspólnoty, lecz zbiegowisko ludzi, którzy patrzą, stoją z boku, interpretują wydarzenia...
Myślę, że wspólnota z Wadowic, za Świętym Janem Pawłem II wie, dokąd idzie, ze świadomością celu. Skąd są i do Kogo idą, i przez czyje pośrednictwo? Dlatego dziękujemy za to świadectwo wiary. Z serca Wam wszystkim błogosławię.

16 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.