szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Uroczystości jubileuszowe w Przyrowie

W parafii pw. św. Doroty Dziewicy i Męczennicy w Przyrowie 17 marca rozpoczęło się świętowanie jubileuszu 650-lecia istnienia parafii oraz 650-lecia nadania praw miejskich Przyrowowi przez króla Kazimierza III Wielkiego.

O godz. 11.00 w kościele parafialnym Mszy św. odprawił bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

– Jesteśmy spadkobiercami wszystkiego, co tu się działo – powiedział na początku ks. Antoni Kaczmarek, proboszcz parafii i prosił: – Niech Ksiądz Biskup obejmie modlitwą to wielkie dziedzictwo – tej ziemi, tej parafii i tej miejscowości.

W homilii bp Andrzej Przybylski, nawiązując do jubileuszu, przypomniał: – Przyrów nie zaczął się od nas, nie zaczął się od naszego pokolenia. Nawet jeśli my zbudowaliśmy piękne domy, odnowiliśmy ulice, zaczęliśmy od tej długiej historii, począwszy od wydarzenia związanego z aktem lokacyjnym Przyrowa. – Niemożliwe, żeby drzewo przynosiło owoce, jeśli nie miałoby korzeni. Nie wolno nam zapomnieć o korzeniach i dlatego tu dzisiaj jesteśmy, i dlatego świętujemy. Nie dla samej tylko historii, nie dlatego tylko, żeby przyjść, powspominać, nie dlatego tylko, żeby zrobić wielki ukłon wdzięczności wobec lat minionych, ale żeby sobie uświadomić: nie byłoby nas bez tych korzeni – podkreślił.

Jednocześnie Ksiądz Biskup wskazał, że historia lokacji Przyrowa nieodłącznie związana jest z historią wiary naszych przodków: – Może nie kończyli tylu szkół co my, może nie byli tak oświeceni jak my, ale czuli, byli tego pewnie, że bez Boga i bez Kościoła, choćby mieli bogate domy, choćby mieli narzędzia i dużo pieniędzy, zdziczeliby i nic dobrego by nie zbudowali. – Boże, dziękujemy Ci za tych wszystkich ludzi i prosimy Cię błogosław tej miejscowości, tej gminie, tym, którzy teraz w niej żyją i żyć będą przez całą jej historię – zakończył.

Po Eucharystii uroczystości przeniosły się na przyrowski rynek, gdzie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie popiersia króla Kazimierza III Wielkiego. Część artystyczna upamiętniająca obchody jubileuszowe odbyła się w sali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyrowie. W programie znalazły się m.in. prelekcja dr hab. Marcelego Antoniewicza z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”.

Nadanie praw miejskich Przyrowowi miało miejsce na zamku w pobliskim Olsztynie 15 marca 1369 r. Jest to ostatnia znana z dokumentów lokacja dokonana przez króla Kazimierza Wielkiego. Akt nadania praw miejskich wiązał się z utworzeniem parafii pw. św. Doroty.

Tekst i foto: Magda Nowak/Niedziela

Źródło: Portal Niedzieli

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W odczytywanym dzisiaj fragmencie Listu Świętego Jana Apostoła słyszymy, że „Bóg pierwszy nas umiłował”. Dlatego przechodzimy ze śmierci do życia przez Chrystusa, Który stał się dla nas ofiarą przebłagalną za nasze grzechy. Wierzymy, że każdą miłość trzeba donieść aż do śmierci, bo przez Chrystusa w Duchu Świętym staje się dopiero wówczas nieśmiertelna.

8 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.