szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Abp Depo do chorych: Chrystus oświeca naszą drogę bólu, cierpienia i nadziei

 

 

FOTORELACJA

„Chrystus oświeca naszą drogę bólu, cierpienia i nadziei. W Chrystusie odzyskujemy nadzieję i motywy życia” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 września przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie. Przewodniczył jej w ramach dekanalnej i regionalnej pielgrzymki chorych archidiecezji częstochowskiej.

 

W homilii abp Depo nawiązując do tekstu Ewangelii podkreślił, że „Błogosławieństwa są jakby portretem Jego postaci”. –  Trzeba spojrzeć na nie jak na wewnętrzną biografię samego Jezusa, w której wy jako chorzy i cierpiący macie swoje miejsce, twarz, imię wpisane w tajemnicę chrztu, swoje serce, ręce i nogi – mówił abp Depo.

 

 

–  W tych błogosławieństwach ukazuje się tajemnica samego Chrystusa zapraszająca nas do wspólnoty z Nim.  Błogosławieństwa są również drogowskazem dla wspólnoty Kościoła. Każdy i każda z was jest niepowtarzalną osobą w obliczu Boga i w obdarowaniu Bogiem – kontynuował arcybiskup.

 

Metropolita częstochowski przywołał również obraz znanaego artysty Bartolomé Estebana Murilla przedstawiający św. Jana Bożego jak niesie na plecach jakiegoś chorego. –  Przed nim idzie Chrystus z latarnią oświecającą drogę. W naszej mentalności pokutuje inny schemat wartości. Święty powinien nieść Chrystusa. A tu Chrystus wyprzedza świętego posługującego chorym i oświeca naszą drogę bólu, cierpienia i nadziei.  On sam wziął nas na swoje ramiona i przenosi przez czas do nowego życia – podkreślił metropolita częstochowski.

 

–  W Chrystusie odzyskujemy nadzieję i motywy życia. On jest jedyną Drogą do Ojca. „Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. Trzymajmy się więc Chrystusa i Jego słów – mówił abp Depo i dodał: „Idzie z nami Jego łaska i pomoc, która każdemu z nas jest dana na naszą miarę”.

 

Arcybiskup zacytował słowa Benedykta XVI z encykliki „Spe salvi” poświęconej nadziei: „Na tej drodze nie jesteśmy sami. Bóg objawił się człowiekowi jako w swoim Synu Jezusie Chrystusie, który ma ludzką twarz i ludzkie serce. Kto w Nim pokłada nadzieję, już dziś ma nowe życie. Kto zaś nie przyjmuje prawdy o Bogu, czyni swój świat ludzki beznadziejnym i tragicznym” – napisał Benedykt XVI.

 

Metropolita częstochowski odniósł się również do ewangelicznych „biada” podkreślając, że „biada jest wypowiadane po to, aby przestrzegać ludzi, aby ocalić, a nie żeby utwierdzić w błędzie i grzechu”. – I tu jest zadanie Kościoła. Nie możemy milczeć kiedy przekraczane są pewne granice, zarówno natury stworzenia, jak i granice praw moralnych człowieka. Chrystus przyszedł, aby ocalić i zbawić, ale nie pochwalać grzechu i zła – mówił metropolita częstochowski.

 

–  Wolność słuchaczy Jezusa, jak i wolność nas, którzy wsłuchujemy się dzisiaj w słowa Jezusa pokazuje nam odpowiedzialność za dokonany wybór –  kontynuował arcybiskup.

 

–   Pytał kiedyś poeta Norwid jakie słowo wyraża najgłębszą tragedię człowieka. Czy jest to w języku polskim pojęcie „niestety”, a może to jest biblijne „biada”? Tym słowem i pojęciem jest termin „za późno”. Ono ukazuje, że w wymiarze sądu ostatecznego, który jest miara miłości Boga i bliźniego będzie taka rzeczywistość tragiczna: „Za późno na właściwy wybór” – wskazał abp Depo i zaapelował: „Dlatego póki mamy czas wybierajmy prawdę i dobro. Póki mamy czas ziemskiego życia trzymajmy się mocno Chrystusa jako naszej jedynej Drogi do Boga i do nowego życia”.

 

Tradycyjnie już we wrześniu i październiku odbywają się w archidiecezji częstochowskiej Dekanalne Pielgrzymki Chorych i Starszych Wiekiem. Szczególnie w miesiącu wrześniu, kiedy w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego i wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, na diecezjalne kalwarie, do maryjnych sanktuariów oraz wyznaczonych sanktuariów i kościołów przybywają chorzy i cierpiący.

 

Pielgrzymkom przewodniczą częstochowscy biskupi: abp Wacław Depo, bp Andrzej Przybylski, abp senior Stanisław Nowak i bp senior Antoni Długosz.

 

Początki Dekanalnych Pielgrzymek Chorych, w takim kształcie jak obecnie, sięgają roku 1993. Ich inicjatorem był abp Stanisław Nowak pierwszy metropolita częstochowski.

 

Tekst: ks. Mariusz Frukacz/Niedziela, wspólpraca: Maciej Orman/Niedziela

Foto: Maciej Orman

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Na progu dwutysięcznego roku nasz polski pisarz Stanisław Lem postawił bardzo trafną diagnozę, że świat współczesny nie stanowi wspólnoty, lecz zbiegowisko ludzi, którzy patrzą, stoją z boku, interpretują wydarzenia...
Myślę, że wspólnota z Wadowic, za Świętym Janem Pawłem II wie, dokąd idzie, ze świadomością celu. Skąd są i do Kogo idą, i przez czyje pośrednictwo? Dlatego dziękujemy za to świadectwo wiary. Z serca Wam wszystkim błogosławię.

16 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.