szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Przez sztukę do Boga

 

FOTORELACJA

Tak jak podczas ŚDM w Panamie trwa Festiwal Młodych, którego celem jest zjednoczenie młodych ludzi z całego świata przez dzielenie się z innymi ich talentami artystycznymi, tak i w kościele akademickim podczas ŚDM przez kulturę i sztukę otwierano się na Boga.

W pierwszy dzień Koncertem Kolęd Rodzina Pospieszalskich przeniosła uczestników w bożonarodzeniowy nastrój, dostarczając niesamowitych artystycznych wrażeń. W drugi dzień 25 stycznia mocnych duchowych przeżyć doświadczyli uczestnicy niecodziennego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. 16 stacji Drogi Krzyżowej z rozważaniami w formie krótkich scen przedstawili studenci, przedstawiciele Wspólnoty 25+ i Wspólnoty Rodzin Emaus. Całość koordynowała i przygotowała Marta Łaskawska. – Rozważania oparła na „Słowie Pouczenia” Alicji Lenczewskiej, mistyczki ze Szczecina. Przesłaniem była myśl, że każdy z nas czasem jest po stronie krzyżujących Pana Jezusa, a czasem stoimy po stronie tych, którzy współcierpią lub okazują miłosierdzie innym. Kolejna prawda, która wypływa z rozważań, to fakt, że Pan Jezus jest zawsze blisko nas, niezależnie od tego, jak postępujemy. A nasze dobro wypływa jedynie z łaski, z której korzystamy na tyle, no ile się na nią otwieramy. Droga Krzyżowa w formie pantomimy miała ogromny ładunek emocjonalny, jej uczestnicy, wśród których był także bp Andrzej Przybylski, nie kryli wzruszenia.

Po Drodze Krzyżowej ksiądz biskup pogratulował i podziękował grupie, która „uosobiła” Mękę Pana Jezusa. – Dziękuję wam, że przypomnieliście nam wszystkim istotę naszej wiary. Właśnie to przekazują nam także Światowe Dni Młodzieży. Pierwszy dzień to entuzjazm, radość, to wszystko, co cechuje młodość, a następnie jest dzień, gdy Ojciec Święty przewodniczy Drodze Krzyżowej, która przypomina, że Jezus zszedł do człowieka i jest z nim w każdym – trudnym, grzesznym, bolesnym – momencie życia. On – Bóg może przemienić nasze życie.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprzedziła Eucharystia celebrowana przez duszpasterzy akademickich ks. Rafała Grzesiaka i ks. Norberta Tomczyka oraz ks. Tomasza Chalusiaka, który przybył tu z młodzieżą z parafii św. Rafała Kalinowskiego. Homilia, wygłoszona przez ks. Norbert Tomczyk w Święto Nawrócenia św. Pawła, nawiązywała do tego, co spotkało Szawła. Dziś nazwalibyśmy ten stan kryzysem – lubimy używać tego słowa. Kiedy Szaweł traci wzrok, to jest to szansa na przemianę. Pan Bóg łamie Szawła w najlepszy dla niego sposób. Przemiana Szawła polega na zaufaniu Bogu i pójściu za Jego słowem. Zaczerpnijmy do swojego życia duchowego historię Szawła – zachęcał ks. Norbert. - Bo Bóg nas uzdalnia i obdarza talentami, aby służyć Bogu i ludziom.

(Szersza relacja ze Światowych Dni Młodzieży obchodzonych w duszpasterstwie akademickim, ukaże się w „Niedzieli” 5/2019)

Tekst: Beata Włoga/Niedziela

Fot. Magdalena Pijewska/Niedziela 

Źródło: Portal Niedzieli

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
6 lutego 1946 roku, do Archikatedry Warszawskiej wchodził Ksiądz Prymas abp Stefan Wyszyński. Ten ingres poprzedzał bardzo znamienny fakt... Kiedy po Powstaniu Warszawskim płonęła stolica, Ksiądz Wyszyński wówczas jako kapelan Armii Krajowej patrzył się na dymy płonącej Warszawy w Laskach. Wtedy u jego stóp z wysokości nieba spadła spalona kartka Biblii. I odczytał jej treść: "Będziesz miłował".

6 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.