szukaj:
zaloguj:
Wiadomości Archidiecezja
Jasna Góra: Msza św. ekspiacyjna za akty profanacji wobec Eucharystii i Matki Bożej w Jej wizerunkach

 

- By obudzić się z pozornej wolności, która wybiera poza Bogiem i wbrew Bogu, by kłamstwem nie zamykać dróg do prawdziwej polskiej solidarności - apelował abp Wacław Depo. Przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski sprawował na Jasnej Górze Mszę św. ekspiacyjną za akty profanacji wobec Eucharystii w kościołach  i Matki Bożej w Jej wizerunkach.

Modlitwie na jasnogórskim Szczycie towarzyszyły słowa: „Mój Kościół, moja Matka”.

- Za Prymasem Tysiąclecia chcemy wypowiedzieć odważnie nasze „non possumus” wobec tego co poniża, co wyszydza, co wprost obraża tak drogie dla nas wartości - mówił o. Marian Waligóra. Przeor Jasnej Góry prosił o modlitwę za Polskę, „o opamiętanie, , o nawrócenie dla wszystkich, którzy nie szanują naszych świętości i naszej historii”.

Abp Depo mówił w kazaniu o potrzebie modlitwy – o mądrość i rozsądek sumienia odpowiedzialnego przed Bogiem i historią - prosił, by modlitwą przezwyciężać grozę zła, które poprzez kłamstwo zakorzenia się w sercach Polaków.

Jak zauważył metropolita częstochowski „Europa znów stała się terenem misyjnym”. Przypomniał diagnozę św. Jana Pawła II, gdzie papież pokazywał, że jedną z przyczyn gaśnięcia nadziei na sens życia człowieka jest dążenie do narzucenia antropologii bez Boga, a to zapomnienie o Bogu prowadzi do porzucenia tajemnicy samego człowieka.

 

Wskazał na aktualność papieskiego pytania stawianego Francuzom – ‘Co uczyniłaś z łaską chrztu, czy jesteś wierna Bogu, pierworodna córko Kościoła?’  Podkreślił, że te pytania „o wierność łasce Chrztu świętego, odrzucenie złego ducha, powracają i dziś, nie tylko w świecie, Europie, we Francji podpalanych kościołów, ale i w Polsce – o rozdział Kościoła od państwa, jakby nie zauważono autonomii tych dwóch porządków”.

– Woła się o usuwanie pomników św. Jana Pawła II z przestrzeni publicznej oskarżając Go o tuszowanie zła poszczególnych duchownych, i narzucanie nam odpowiedzialności zbiorowej całego Kościoła za czyny poszczególnych przestępców. Nie dajmy się wciągnąć w pułapkę, bo kultura chrześcijańska nie zna odpowiedzialności zbiorowej” – przestrzegał kaznodzieja.

Apelował, by chrześcijanie nie dawali się uśpić pozornej wolności, która wybiera poza Bogiem i wbrew Bogu.- „Skoro już nas nie dziwi, że zostaliśmy uśpieni w reakcjach, gdy w środkach społecznego przekazu kpi się z chrześcijańskiego sposobu życia, a każdy ma swoją prawdę i swoje sumienie, to chrześcijaństwo jest już uważane za relikt przeszłości – oceniał abp Depo

- „Maryjo, pomóż nam przezwyciężyć grozę zła, które tak łatwo poprzez kłamstwo zakorzenia się w sercach Polaków – mówił abp Depo – Niech te działania w prasie, radio, telewizji, w szkołach i uniwersytetach, jak również w teatrach, kabaretach i naszych ulicach, nie zamykają nam dróg ku prawdziwej polskiej solidarności, a zarazem dróg ku przyszłości, budowanej na łasce Twojego Syna i z pomocą Bożego Ducha. Niech w Twoim sercu, Maryjo odsłoni się dla nas wszystkich światło nowej nadziei. Prosimy Cię, niech w Ojczyźnie Jana Pawła II, i Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, nigdy nie zagaśnie słowo nadziei na życie, pokładanej w Bogu” – prosił metropolita częstochowski.


Przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę, „za tę przysłowiową godzinę solidarnej modlitwy dla przeproszenia naszej Matki i Królowej”.

 Na zakończenie abp Wacław Depo odczytał Akt wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi wypowiadany podczas nowenny przebłagalnej za profanację Maryi w znaku jasnogórskiej Ikony we wszystkich kościołach arch. częstochowskiej od 19 maja.

W Mszy św. ekspiacyjnej na Jasnej Górze uczestniczyli częstochowianie, osoby życia konsekrowanego dziennikarze oraz licznie zgromadzeni wierni z kilku ogólnopolskich pielgrzymek m.in. Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Służby Zdrowia i Honorowych Krwiodawców.

- Dzisiaj nasz Kościół, nasza Matka potrzebuje naszego wsparcia – mówił Tomasz Nakielski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Civitas Christiana. - Jako wspólnota Kościoła nie możemy zwalniać się z odpowiedzialności za konkretne obszary życia społecznego, potrzeba odwagi i siły ducha – podkreślił ks. Dariusz Wojtecki, krajowy asystent kościelny Stowarzyszenia. – Wobec tych uderzeń w serce Polaków, czym nazywał profanację Obrazu Marki Bożej przeor Jasnej Góry, nie możemy milczeć. Ale też nie możemy milczeć, i wy nie możecie milczeć jako świeccy, wobec tych uderzeń, które ludzie Kościoła zadają sercu Kościoła” – mówił duchowny.

 

Tekst: Mirosława Szymusik / Radio Jasna Góra

Fot. Twitter/JasnaGoraNews

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Zdumiewamy się żywotnością Słowa Bożego, które jest bardzo żywe i skuteczne. W dzisiejszym fragmencie Listu św. Jana Apostoła słyszymy: "Ten, kto ma Syna, ma życie. A kto nie ma Syna Bożego, też nie ma życia”. Maryja uczy nas, będąc Matką Syna Bożego, że jest Matka życia. To wezwanie jest nam bardzo potrzebne. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie uznaje Boga jako Ojca, to wtedy nie uznając Syna, nie zrozumie Matki.

11 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.