szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że w wieku 59 lat odszedł do Pana śp. Jan GRYZ, tata ks. Krzysztofa GRYZA, studenta WSKSiM w Toruniu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. ks. kan. Roman Łodziński, Proboszcz Parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie.

Archidiecezja Warszawska zamierza rozpocząć proces beatyfikacyjny S. Wandy BONISZEWSKIEJ (1907-2003) ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, stygmatyczki i mistyczki, która w latach 1966 - 1988 mieszkała i posługiwała w Częstochowie. W związku z tym Arcybiskup Metropolita Warszawski zwraca się do wszystkich, którzy posiadają dokumenty, pisma lub cenne wiadomości w tej sprawie, by przedstawili je postulatorowi.

Arcybiskup Metropolita Częstochowski zwraca się z prośbą o modlitwę za chorych kapłanów i osoby zakonne oraz za wszyskich zaangażowanych w walkę z pandemią, a zwłaszcza za pracowników medyczych.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że w wieku 88 lat odszedł do Pana śp. Roman SZUMILAS, tata ks. kan. mgr. Marka SZUMILASA, Proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu

11 listopada, dzień Narodowego Święta Niepodległości, jest szczególną okazją do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny.

Tradycyjnie, w nocy z 11 na 12 dnia każdego miesiąca, Archidiecezja Częstochowska podejmuje modlitewne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że w wieku 86 lat odeszła do Pana śp. Maria Wierzba, mama ks. Grzegorza Wierzby (archidiecezja częstochowska) i ks. Jana Wierzby (diecezja tarnowska). Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Druga niedziela listopada obchodzona jest w Kościele w Polsce jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w trosce o ochronę i wsparcie osób starszych w okresie pandemii koronawirusa uruchomiło Solidamościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Celem tej inicjatywy jest zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb osób, które z racji wieku powinny ograniczyć wychodzenie z domu.

31 października w katedrze pw. św. Józefa w Hartford w USA odbędzie się oczekiwana beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela największej międzynarodowej męskiej wspólnoty katolików - Rycerzy Kolumba.

Arcybiskup Metropolita Częstochowski zachęca wiernych do łączności w modlitwie za zmarłych w kościołach i w domach, a takźe do wsparcia osób sprzedających kwiaty i znicze.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu i Kuria Metropolitalna w Częstochowie informują, że 30 października 2020 r. zmarł śp. Ks. prał. Stefan WYPORSKI proboszcz parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu.

Kuria Metropolitalna informuje, że zmarła śp. Eugenia Morga, mama ks. kan. Mariana Morgi, Duszpasterza Parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w Toporowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

 W uroczystość Wszystkich Świętych w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule główna Msza św. o godz. 12. Na cmentarzu św. Józefa główna Msza św. w kaplicy o godz. 12. Na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie Msza św. w kościele św. Rocha i św. Sebastiana o godz. 15.

29 października 1950 roku, w Uroczystość Chrystusa Króla, bp Teodor Kubina dokonał uroczystej konsekracji częstochowskiej atrchikatedry. Świątyni, która swoją historią sięga 1901 roku, kiedy to rozpoczęto jej budowę, a która obecnie cieszy, piękniejąc z dnia na dzień.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Ileż to już razy zdumiewamy się aktualnością słowa Bożego. W odczytywanym dzisiaj w brewiarzu kapłańskim fragmencie Listu do Efezjan Święty Paweł napisał bardzo mocne słowa: "Nie zasmucajcie Ducha Świętego. Niech zniknie wśród was wszelka gorycz, znieważanie i wszelka złość". Im bardziej będziemy słuchać słowa Bożego i wypełniać je, mniej będzie wśród nas „przemądrzałości” i niezgody.

18 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.