szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 21 grudnia 2020 r., w samo południe, zmarł śp. ks. Stanisław Konieczny, Proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ostrówku.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza osoby samotne, bezdomne i ubogie na Spotkanie Świąteczne organizowane 23 grudnia o godz. 14.00 na placu przy ul. Ogrodowej w Częstochowie. Inicjatywę wspiera abp Wacław Depo.

Jak w każdy trzeci czwartek miesiąca zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów i nowych powołań kapłańskich w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 16 grudnia 2020 r. zmarł śp. Andrzej Radoliński, tata ks. Wojciecha Radolińskiego, Wikariusza Parafii pw. Św. Jana Kantego w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że w dniu 13 grudnia br., odszedł do Pana prof. Edmund Szwagrzyk, brat śp. Bp. Tadeusza Szwagrzyka. Szczegóły dotyczące pogrzebu znajdują się w nekrologu.

Portal niedziela.pl na czas Adwentu przygotował specjalny internetowy kalendarz adwentowy. #NiezbędnikAdwentowy to cykl rekolekcyjny, w którym każdego dnia, odkrywając kolejne okienko kalendarza, można odkrywać nowe materiały pomocne w duchowym wzroście. Oprócz tego każdego dnia będzie czekało na Was duchowe wyzwanie.

Zapraszamy do korzystania z ciekawej propozycji na Adwent – multimedialnych pomocy duszpastersko-katechetycznych z serii ,,Holyweek”.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że w dniu 8 grudnia br., odeszła do Pana śp. Maria Woźniak, mama ks. Roberta Woźniaka, Proboszcza Parafii pw. Bł. Michała Kozala w Radomsku. Szczegóły dotyczące pogrzebu znajdują się w nekrologu.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej rozpoczął akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz sprzedaż świec iozdób świątecznych, z których dochód przeznaczony jest na paczki bożonarodzeniowe dla ubogich.

Już dziś, 11 grudnia br., odbędzie się czuwanie wiernych Archidiecezji Częstochowskiej na Jasnej Górze, które poprowadzi Ruch Światło - Życie Archidiecezji Częstochowskiej.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachecają do włączenia się w akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności".

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 9 grudnia br., odeszła do Pana śp. Krystyna Szkop, mama ks. mgr. lic. Romana Szkopa, Proboszcza Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W dniach 7-16 grudnia 2020 roku przy relikwiach św. Andrzeja Boboli w Sanktuarium Narodowym w Warszawie będzie odmawiana ogólnopolska Nowenna do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Modlitwa nowennowa będzie transmitowana online.

Bp Adrian GALBAS SAC, biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej, poprowadzi rekolekcje adwentowe, które będą emitowane na antenie TVP3.

8 grudnia obchodzimy w Kościele katolickim uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Z tej racji Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, zaprasza do szczególnej modlitwy za Polskę.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że 2 grudnia br., w wieku 80 lat, odeszła do Pana śp. Krystyna Tkacz, mama ks. Wojciecha Tkacza, Proboszcza Parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Bukownie (diec. sosnowiecka). Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Pozwólcie, że w dniu dzisiejszym wspomnę dwie bardzo ważne postacie Kościoła w Polsce. Dokładnie 83 lata temu tutaj, na Jasnej Górze, został wyświęcony na biskupa Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski, którego hasłem było: "Żal mi tego ludu", wskazując na Eucharystię. A z kolei 70 lat temu do katedry gnieźnieńskiej wchodził Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, którego hasło brzmiało: "Samemu Bogu przez Maryję".

2 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.