szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Sierpień i wrzesień, to miesiące wyażnych wydarzeń w życiu Kościoła powszechnego i lokalnego.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 10 sierpnia 2023 r. odeszła do Pana śp. Zofia Król, Mama ks. Tadeusza Króla, Administratora Parafii Katolickiej pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, zwrócił się w liście do byłych i obecych Członków Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE.

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował księdza prałata Wacława Depo Biskupem Zamojsko-Lubaczowskim.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 sierpnia 2023 r. odszedł do Pana śp. ks. kan. Mieczysław Dyga, emerytowany proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Zawierciu - Kromołowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 5 sierpnia 2023 r. odeszła do Pana Gertruda Wanda Galasińska, Mama ks. Sławomira Galasińskiego, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Borzykowej. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

"Sierpniowe dni w historii naszej Ojczyzny niejednokrotnie zmieniły jej bieg. [...] Dlatego sierpień przeżywamy jako miesiąc dobrowolnej rezygnacji z alkoholu z motywów patriotycznych i religijnych. Zachęca do tego Episkopat Polski od 1984 roku."

Arcybiskup Metropolita Częstochowski i Rada Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE wydali komunikat dotyczący aktualnej sytuacji Stowarzyszenia „Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE”.

Po raz trzeci obchodzić będziemy w tym roku ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej racji papież wystosował swe orędzie,

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przenosi swą siedzibę z ul. Staszica na ul. Ogrodową.

Instytut Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie afiliowany do Wydziału Teologicznego Akademii Katolickiej w Warszawie serdecznie zaprasza do podjęcia 5-letnich jednolitych studiów magisterskich na kierunku teologia.

W dniu 6 lipca przypada 60. rocznica śmierci Bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego biskupa Diecezji Częstochowskiej, który pełnił swą posługę pasterską w latach 1951 - 1963.

W związku ze zmianą serwera ulegną zmianie hasła do wszystkich kont pocztowych w domenie archiczest.pl

38. Światowe Dni Młodzieży, spotkanie młodych katolików, odbędą się w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie.

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzimu Dzień Uświęcenia Kapłanów.

W dniu 17 czerwca 2023 r., odbędzie się XI. Ogólnopolska Pielgrzymka nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy k. Nałęczowa (Archidiecezja Lubelska).

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
6 lutego 1946 roku, do Archikatedry Warszawskiej wchodził Ksiądz Prymas abp Stefan Wyszyński. Ten ingres poprzedzał bardzo znamienny fakt... Kiedy po Powstaniu Warszawskim płonęła stolica, Ksiądz Wyszyński wówczas jako kapelan Armii Krajowej patrzył się na dymy płonącej Warszawy w Laskach. Wtedy u jego stóp z wysokości nieba spadła spalona kartka Biblii. I odczytał jej treść: "Będziesz miłował".

6 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.