szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej informuje, że 7 lutego 2021 r. zmarł śp. ks. prałat dr Kazimierz Bednarski, Proboszcz Parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie, który pochodził z Nowej Brzeźnicy.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju, biorąc pod uwagę aktualne obostrzenia i zasady bezpieczeństwa, zostają odwołane rekolekcje szkolne dla dzieci i młodzieży w formie dotychczas obowiązującej.

Zapraszam delegacje poszczególnych domów zakonnych do udziału w Uroczystej Eucharystii 2 lutego br. (wtorek) na godz. 1800 do Bazyliki Archikatedralnej.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 31 stycznia 2021 r. zmarł śp. ks. Ryszard MACHURA, kapłan Archidiecezji Winnipeg w Kanadzie.

Ponieważ wciąż pojawiają się kandydaci chętni do posługi lektora, dlatego organizujemy Diecezjalny Kurs Lektorski on-line. Pierwsze spotkanie odbędzie się 23 stycznia (sobota) 2021 r.

Dzień 24 stycznia br. „Dniem solidarności z Chorwacją”. Tego dnia w polskich kościołach będą zbierane datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 stycznia 2021 r. zmarła śp. Czesława Rutkowska, mama ks. mgr. Piotra Rutkowskiego, Proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Jak w każdy, trzeci czwartek miesiąca, modlimy się przed Najświętszym Sakramentem Koronką za Kapłanów, pamiętając szczególnie o kapłanach chorych, przeżywających różne problemy i kryzysy. Najbliższe spotkanie w czwartek, 21 stycznia 2021 roku, o godzinie 19.30.

„Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” – pod tym hasłem będzie przebiegał Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowane zostały we wspólnocie Grandchamp w Szwajcarii.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po długiej i ciężkiej chorobie zmarła śp. Barbara Zimna, mama ks. Michała Zimnego, Wikariusza Parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

III Niedziela Zwykła (w tym roku 24 stycznia) jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. Poniżej zamieszczamy materiały duszpasterskie do skorzystania przez parafie, duszpasterzy, katechetów i animatorów. 

Gorąco zapraszamy do oglądania niezwykłego koncertu charytatywnego 'Kolędy świata” już w najbliższą niedzielę, 10 stycznia o 12:55 na antenie TVP2.

Kończący się rok kalendarzowy, to sposobność do dziękczynienia Bogu za czas, który nam dał, do przeproszenia za to, co było złe, ale także do prośby o błogosławieństwo na nowy rok.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 11 stycznia 2021 r. zmarł śp. ks. kan. mgr Zbigniew BERDYS, Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzałkowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 stycznia 2021 r. zmarł śp. Henryk Ginter, tata ks. Jarosława Gintera, Proboszcza Parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

1 stycznia 2021 roku rozpocznie się Jubileuszowy Rok Jakubowy. Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Ileż to już razy zdumiewamy się aktualnością słowa Bożego. W odczytywanym dzisiaj w brewiarzu kapłańskim fragmencie Listu do Efezjan Święty Paweł napisał bardzo mocne słowa: "Nie zasmucajcie Ducha Świętego. Niech zniknie wśród was wszelka gorycz, znieważanie i wszelka złość". Im bardziej będziemy słuchać słowa Bożego i wypełniać je, mniej będzie wśród nas „przemądrzałości” i niezgody.

18 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.