szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Diecezji Sosnowieckiej informuje, że 24 lutego br. zmarł śp. Bogusław Kościk, tata ks. Konrada Kościka, Rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 lutego 2021 r., po krótkiej i ciężkiej chorobie, zmarł śp. ks. kan. mgr Eugeniusz Woszczyk, były penitencjarz w parafii pw. Św. Stanisława BM w Wieluniu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W Rzymie - Bazylika Św. Piotra w Okowach, a w Częstochowie - kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła

Referat Katechetyczny informuje, że 4 marca br. odbędzie się Finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas IV-V szkół podstawowych.

W trosce o powołania kapłańskie zwyczajem lat poprzednich Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie zwraca się z prośbą o modlitwę.

W poniedziałek 22 lutego br. o godz. 19.oo w kościele św. Zygmunta w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 1 rozpoczynają się katechezy ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych. 

W Rzymie – Bazylika Świętych Jana i Pawła na Celiusie, a w Częstochowie - kościół pw. Św. Wojciecha BM

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 17 lutego 2021 r. odeszła do Pana śp. Zofia Nowak, mama ks. Tomasza Nowaka, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Stanisława Kostki w Zawierciu i ks. Pawła Nowaka, Penitencjarza Diecezji Sosnowieckiej. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Trzeba nam zatem podjąć wysiłek oczyszczenia serc przez praktykę słuchania słowa Bożego, modlitwy, postu, jałmużny oraz sakramentalnej spowiedzi. Na wielkopostnych drogach naszym pewnym przewodnikiem, a zarazem orędownikiem u Jezusa Chrystusa – Syna Bożego, będzie św. Józef – Jego ziemski opiekun.

Zgodnie z tradycją w Środę Popielcową święci się popiół, którym następnie posypuje się głowy na znak wejścia na drogę nawrócenia. W tym roku Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, z uwagi na warunki związane z pandemią COVID 19 wydała specjalną notę dotyczącą obrzędu nakładania popiołu.

Redakcja Audycji Katolickich wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych, przygotowuje cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych dla trzech grup: dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 10 lutego 2021 r. zmarł śp. Bronisław Łyskowski, tata ks. mgr.lic. Artura Łyskowskiego, Proboszcza Parafii pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Myszkowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Troska o trzeźwość to nasz wielki obowiązek – obowiązek religijny, ale także patriotyczny – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

14 lutego 2021 r. Katolicki Ruch Dobroczynny BETEL przeprowadzi zbiórkę ofiar na rzecz niepełnosprawnych sierot społecznych.

Kuria Metropolitalna informuje, że 10 lutego 2021 r. zmarł śp. ks. kan. Henryk Polak, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Ożarowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Program obchodów XXIX Światowego Dnia Chorego w Archidiecezji Częstochowskiej.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Jak zauważa jeden z katolickich dziennikarzy Franciszek Kucharczyk szerzy się w polityce świata, Europy i w Polsce nowa pseudoreligia, która ma na imię "dobrzyzn". A wyznaje następującą zasadę: "Nie wierzę w Boga, nie uznaję Go, ale jestem dobry". Odpowiedzmy słowami poezji: "Czy można żyć bez Ciebie, Boże? - Można! Ale nie można bez Ciebie owocować". Matko Wcielonego Słowa, módl się za nami!

7 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.