szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Także w tym roku wszyscy wierni są zaproszeni, podjąć to pielgrzymowanie, jako szczególne duchowe przeżycie Wielkiego Postu. Każdego dnia okresu Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego oraz Oktawy Wielkanocy jeden kościół miasta Częstochowy stanie się stacją szczególnej modlitwy za Kościół Częstochowski.

Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, zaprasza wszystkich Księży Archidiecezji Częstochowskiej na Mszę Krzyżma, która zostanie odprawiona w Wielki Czwartek w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Szczegóły na plakacie.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 5 kwietnia 2022 r. odeszła do Pana śp. Leokadia Żółtak, mama s. Darii Żółtak CSFN, byłej wieloletniej pracownicy Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone na stronie internetowej archidiecezji.

Kolejne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w ramach cyklu wielkopostnych modlitw na Małych Kalwariach archidiecezji częstochowskiej, odbędzie się w Działoszynie.

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana zaprasza na niezwykłe Misterium Pasyjne będące połączeniem muzyki, słowa, obrazu i światła: Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 19.00.

Już po raz trzynasty, tradycyjnie z piątku na sobotę przed Niedzielą Palmową, 8 kwietnia br., odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Kolejne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w ramach cyklu wielkopostnych modlitw na Małych Kalwariach archidiecezji częstochowskiej, odbędzie się w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie zaprasza na Wielkopostny Dzień Skupienia i Spotkanie Synodalne w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że dnia 24 marca 2022 r. odszedł do Pana śp. Józef Zając, Tata ks. Dariusza Zająca, rezydenta w Parafii Katolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Starczy. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że dnia 26 marca 2022 r. odszedł do Pana śp. Kazimierz Mońka, Tata ks. Marcina Mońki, administratora Parafii Katolickiej pw. Św. Marka Ewangelisty w Kolonii Lisowice. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Zapraszamy na Misteria Wielkiego Tygodnia w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Zachęcamy do skorzystania z materiałów rekolekcyjnych online. Składają się one z trzech nauk dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, które opracował zespół Szkoły Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Częstochowskiej.

Papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2022 r. mówił: "Nie ustawajmy w modlitwie. Jezus nauczał, że trzeba „zawsze się modlić i nie ustawać” (Łk 18, 1). Potrzebujemy modlitwy, ponieważ potrzebujemy Boga". To zaproszenie do modlitwy, może być zrealizowane w czasie inicjatywy "24h dla Pana".

Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała list wystosowany przez Ojca Świętego Franciszka do Biskupów oraz tekst „Aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi”, którym w dniu 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Papież zamierza dokonać uroczystego Aktu Poświęcenia ludzkości, a szczególnie Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi około godziny 18.30 w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Publikujemy cały teskt aktu oraz list Papieża Franciszka. 

Arcybiskup Metropolita Częstochowski zwraca się z prośbą, aby we wszystkich parafiach Archidiecezji Częstochowskiej w dniu 25 marca br., w jedności z papieżem i całym Kościołem odmówić Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 19 marca 2022 r., w wieku 64 lat, w 39. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. mgr lic. Zenon GAJDA, emerytowany Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Pytał się przed laty kard. Joseph Ratzinger: "Dlaczego wiara chrześcijańska ma szanse przetrwania na zawsze?" I dał taką odpowiedź: "Bo Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie, w darach i mocy Ducha Świętego, przezwycięża wszelki fatalizm zła i śmierci".
Maryjo, Matko życia, módl się za nami.
Święty Pawle Pierwszy Pustelniku, módl się za nami".

15 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.