szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Nowe wydanie książeczki komunijnej zostało zaktualizowane i uwzględnia ujednolicone teksty modlitw zatwierdzone przez KEP.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 12 maja 2021 r. zmarł śp. Kazimierz Niziołek, tata ks. kan. mgr. Jana Niziołka, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Szczególna modlitwa w łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata o ustanie pandemii odbędzie się na Jasnej Górze już dzisiaj.

Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie przypomina o zasadach dotyczących organizacji pierwszej Komunii świętej w czasie pandemii.

Parafia Św. Rafała Kalinowskiego zaprasza na katechezy dla dorosłych.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że 5 maja 2021 r. zmarł śp. ks. kan. Emil Ilków, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Tradycyjnie już w IV Niedzielę Wielkanocną, czyli Dobrego Pasterza, Kościół obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że zmarł śp. ks. kan. Krzysztof Płatek, Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach-Żychcicach (Diecezja Sosnowiecka). Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 25 kwietnia 2021 r. zmarł śp. Jan Horyń, tata ks. dr. Rafała Horynia, Proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

"Dar Bożych powołań i odpowiedzialność" - List Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, na IV Niedzielę Wielkanocną, czyli Dobrego Pasterza (25 kwietnia 2021 r.)

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 kwietnia 2021 r. zmarł nagle śp. ks. kan. Łucjan Szeliga, Proboszcz Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Mierzycach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 22 kwietnia br. odeszła do Pana śp. Apolonia Orzeszyna, mama ks. kan. dr. hab. Krzysztofa Orzeszyny, prof. KUL. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W związku z pytaniami o status kanoniczny osoby występującej w mediach jako S. Bruna od Maryi oraz tzw. Pustelni Matki Bożej Jasnogórskiej, znajdującej się w Częstochowie przy ul. Mirowskiej, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej przekazał informacje co do sytuacji wspomnianje osoby i prowadzonej przez nią "Pustelni".

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 19 kwietnia 2021 r. zmarł śp. ks. kan. Emilian Sawicki, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja w Niegowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W Sanktuarium św. Jana Marii Vainney’a w Mzykach przez cały rok trwa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem za powołanych do służby w Kościele i o nowe powołania. Szczególnego wymiaru nabiera ona w Tygodniu Modlitw o Powołania.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 15 kwietnia 2021 r., po krótkiej i ciężkiej chorobie, zmarł śp. ks. mgr Jerzy Majchrzak, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Waleńczowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Na progu dwutysięcznego roku nasz polski pisarz Stanisław Lem postawił bardzo trafną diagnozę, że świat współczesny nie stanowi wspólnoty, lecz zbiegowisko ludzi, którzy patrzą, stoją z boku, interpretują wydarzenia...
Myślę, że wspólnota z Wadowic, za Świętym Janem Pawłem II wie, dokąd idzie, ze świadomością celu. Skąd są i do Kogo idą, i przez czyje pośrednictwo? Dlatego dziękujemy za to świadectwo wiary. Z serca Wam wszystkim błogosławię.

16 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.