szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kolejny raz, w piątki Wielkiego Postu, zapraszamy na wspólne rozważania Męki Pańskiej w szczególnych miejscach naszej archidiecezji, jakimi są kalwarie - wzgórza usłane stacjami Drogi Krzyżowej, które przez cały rok są świadkami i przypomnieniem o wielkiej miłości Boga do ludzi. Rozważania pasyjne podczas nabożeństw poprowadzi Bp Andrzej Przybylski.

Serdecznie zapraszamy na koncert pasyjny w wykonaniu studentów Studium Muzyki Kościelnej naszej archidiecezji, który odbędzie się we wtorek, 19 marca w kościele św. Kazimierza w Częstochowie.

Ks. prał. dr Hab. Marian DUDA, moderator Wspólnoty Przymierza Rodzin "Mamre" przygotował "Manifest w obronie życia".

Także w tym roku wszyscy wierni są zaproszeni, by podjąć to pielgrzymowanie, jako szczególne duchowe przeżycie Wielkiego Postu. Każdego dnia okresu Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego oraz Oktawy Wielkanocy jeden kościół miasta Częstochowy stanie się stacją szczególnej modlitwy za Kościół Częstochowski.

Zapraszamy do udziału w drogach krzyżowych ulicami Częstochowy.

Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, wystosował list pasterski z racji zbliżającego się Nawiedzenia - Peregrynacji Obrazu Najświętszej Maryi Panny Częstgochowskiej w Archidiecezji Częstochowskiej.

W ramach przygotowania do peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zapraszamy poszczególne parafie do udziału w czuwaniach na Jasnej Górze w nowennie miesięcy.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaprasza do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20”. Będzie to odmawiana po Apelu Jasnogórskim modlitwa w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszona za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nowenna rozpocznie się 16 marca a zakończy 24 marca, przed przypadającym 25 marca Dniem Świętości Życia.

W dniu 3 marca br. przypada 30. rocznica śmierci Bp. Miłosława Kołodziejczyka, VI. biskupa pomocniczego Kościoła Częstochowskiego.

Otwieramy zapisy na Rekolekcje Powołaniowe, które w tym roku organizujemy pod hasłem „Świętymi bądźcie!”.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że 9 lutego 2024 r. odszedł do Pana śp. ks. Jan Szkoc, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Tomasza Ap. w Sosnowcu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W najbliższą niedzielę (11 lutego) rozpoczyna się w Kościele w Polsce Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że 5 lutego 2024 r. odszedł do Pana śp. ks. Czesław Tomczyk, wieloletni Wikariusz Generalny Diecezji Sosnowieckiej i Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W niedzielę 11 lutego 2024 r. obchodzimy XXXII Światowy Dzień Chorego

W dniach od 6 kwietnia 2024 roku do 2 maja 2025 roku w Archidiecezji Częstochowskiej będzie miała miejsce II peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W ramach przygotowań do tego wydarzenia Polskie Towarzystwo Mariologiczne zaprasza na „Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczne przed peregrynacją Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji częstochowskiej”.

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu I powierzyć Mu swoje życie? Na tę i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski. Z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawia Aleksandra Mieczyńską.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Kiedy w Kościele polskim przeżywamy rok duszpasterski pod hasłem: "W mocy Bożego Ducha", prośmy o taką odwagę wiary i głoszenia Ewangelii, która nie będzie odbierana jako klerykalizacja życia społecznego, ale jako fundament jedności człowieka z Bogiem i ludzi między sobą. A zarazem miarą przyszłego sądu nad nami.

30 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.