szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kościół zachęca nas, byśmy pamiętali w Panu o swoich Biskupach, którzy głosili słowo Boże, ponieważ są oni duchowymi opiekunami i strażnikami wobec Kościoła pielgrzymującego na ziemi. Bóg umacnia nas ich przykładem, poucza ich słowami, a dzięki ich wstawiennictwu bierze nas w opiekę (por. Ceremoniał biskupi, 1184; Pastores gregis, 5; 25)

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia "Dolina Miłosierdzia" w Częstochowie i prowadzący je Księża Pallotyni zapraszają do modlitwy za zaangażowanych w walkę z COVID-19 oraz w intencji ósmoklasistów.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce.

Pasterz naszej Archidiecezji, Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, zachęca „abyśmy mogli odnowić się wewnętrznie i uznać po raz kolejny Jezusa Chrystusa jako naszego Zbawiciela i Pana”. Będzie to miało miejsce w Bazylice Archikatedralnej w dniach 17 – 19 czerwca. Do udziału w Triduum przed Uroczystością Serca Jezusowego zapraszamy szczególnie wszystkich Braci Kapłanów naszej archidiecezji. 

Procesje eucharystyczne w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa prowadzone przez pasterzy Kościoła Częstochowskiego

Archidecezja Częstochowska wraca do swoich comiesiecznych modlitewnych czuwań na Jasnej Górze.

W dniach 5 i 6 czerwca 2020 r. odbędzie się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

Ks. Kamil Tokarz, nasz misjonarz pracujący w Peru, opisuje swą codzienną posługe duszpasterską w kraju dotkniętym pandemią koronawirusa.

30 maja 2020 r., w wieku 83 lat, w 60. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. Ks. prałat Tadeusz KAMIŃSKI, emerytowany proboszcz parafii pw. Św. Floriana w Sosnowcu.

Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, podjął decyzję o odwołaniu udzielonej wcześniej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane.

28 maja 2020 r. minie 39 lat od śmierci Prymasa Tysiąclecia – Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Od tego dnia, aż do 25 sierpnia 2020 r., w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, będzie się odbywać wieczorne czuwanie w intencji jego rychłej beatyfikacji.

Pandemia koronawirusa była związana z ograniczeniami w działalności duszpasterskiej parafii oraz ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Był to także czas zawieszenia większości spotkań duszpasterskich oraz grup parafialnych i ponadparafialnych. Czas obecny przynosi znoszenie wielu ograniczeń, także związanych z działalnością duszpasterską.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Przed 40 laty na Błoniach Krakowskich, w czerwcu 1979 roku, Jan Paweł II prosił nas, abyśmy sami nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy. Dlatego z kolejnym bólem przyjmujemy inicjatywy na ziemi polskiej, aby tak ostro oddzielić Kościół od Narodu. Czy nie rozumiemy, że Kościół to jest Chrystus? Czyli, chcemy wolności od Chrystusa na ziemi polskiej?

5 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.