szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

W sobotę 12 marca 2022 r. odbędzie się kolejne spotkanie dla animatorów synodalnych z parafii i wspólnot Archidiecezji Częstochowskiej.

W niniejszym liście pasterskim, pisanym na progu Wielkiego Postu nie sposób nie odnieść się do obecnej rzeczywistości kolejnej wojny europejskiej, która jest brutalną ciągłością przelewu niewinnej krwi i poniżenia ludzkiej godności.

Prosimy o zaangażowanie parafie, wspólnoty, grupy i stowarzyszenia, osoby indywidualne i wszelkie podmioty kościelne.

Zapraszam na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście, na równie pięknych, choć nieco mniej znanych kalwariach naszej archidiecezji.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że dnia 2 marca 2022 r. odeszła do Pana śp. Alicja Kozłowska, Mama ks. Mariana Kozłowskiego, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Trójcy Przenajświętszej w Kietlinie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 marca 2022 r. , w wieku 83 lat, w 61. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr Krzysztof Skubała, emerytowany Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Opatrzności Bożej w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologiu.

Przypominamy, że tegoroczna pielgrzymka maturzystów archidiecezji częstochowskiej odbędzie się w sobotę 12 marca. O godz. 13.30 zostanie odprawiona Msza święta w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji maturzystów pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo.

Wczoraj w godzinach wieczornych, Arcybiskup Mieczysław MOKRZYCKI, Metropolita Lwowski, zwrócił się do mnie w rozmowie telefonicznej, z prośbą o pomoc dla wiernych Archidiecezji Lwowskiej w związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa.

W związku z medialnym rozgłosem i zamieszaniem powstałym wokół sprawy ks. Daniela Galusa i Wspólnoty "Miłość i Miłosierdzie Jezusa", Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski wystosował list to wszystkich wiernych.

Prosimy członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej o indywidualną lub wspólnotową pielgrzymkę na Jasną Górę w intencji pokoju na Ukrainie. Kto z Państwa nie może przybyć na Jasną Górę, proszony jest o modlitwę różańcową przed wizerunkiem Królowej Polski w domu, przez cały czas trwania konfliktu.

W związku z nadchodzącym czasem organizowania szkolnych rekolekcji wielkopostnych, uwzględniając komunikaty podane na ten temat na zebraniu dziekanów (31.01.2022), informujemy, że:

Już 28 lutego 2022 r. (poniedziałek) odbędzie się spotkanie otwarte, podczas którego będzie można porozmawiać o problemach Kościoła w Częstochowie i w Polsce.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w dniach 25 - 27 lutego 2022 r. organizuje rekolekcje dla młodzieży męskiej. Więcej informacji można znaleźć na plakacie lub na stronie: www.seminarium.czest.pl 

W dniach od 27 lutego do 5 marca 2022 r. w całej Polsce będziemy przeżywać 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Finał diecezjalny XXVII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas IV-V szkół podstawowych odbędzie się w czwartek 3 marca br. w budynku Kurii Metropolitalnej w Częstochowie al. NMP 54.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Pozwólcie, że w dniu dzisiejszym wspomnę dwie bardzo ważne postacie Kościoła w Polsce. Dokładnie 83 lata temu tutaj, na Jasnej Górze, został wyświęcony na biskupa Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski, którego hasłem było: "Żal mi tego ludu", wskazując na Eucharystię. A z kolei 70 lat temu do katedry gnieźnieńskiej wchodził Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, którego hasło brzmiało: "Samemu Bogu przez Maryję".

2 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.