szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Arcybiskup Metropolirta Częstochowski wystosował list pasterski do wiernych w sprawie ks. Daniela Galusa i prowadzonej przez niego grupy wiernych.

Już 22 stycznia 2023 r. będziemy obchodzić Niedzielę Słowa Bożego. W roku 2019 papież Franciszek w Liście Apostolskim „Aperuit illis” wydanym w formie motu proprio ustanowił, by w całym Kościele Powszechnym  3. Niedziela Zwykła roku liturgicznego była obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego.

6 stycznia, Mszą św. o godz. 14:00 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie rozpocznie się Orszak Trzech Króli. 

Arcybiskup Metropolita Częstochowski wystosował do wiernych słowo z racji śmierci papieża emeryta Benedykta XVI.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 stycznia 2023 r. odeszła do Pana p. Kazimiera Orzeszyna,Mama ks. kan. prof. Jana ORZESZYNY, profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz ks. kan. mgr. Gabriela ORZESZYNY, proboszcza Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Niedośpielinie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kościół Częstochowski, wdzięczny Bogu za pontyfikat papieża Benedykta XVI, będzie dziękował za jego posługę oraz wypraszał miłosierdzie podcza mszy świętych, które będą sprawowane pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego w dniach 31 grudnia i 1 stycznia.

29 grudnia 2011 roku papież Benedykt XVI mianował ówczesnego Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Wacława Depo Arcybiskupem Metropolitą Częstochowskim.

W sobotę, 17 grudnia, na Jasnej Górze Parafialne Rady Duszapsterskie rozpoczynające nową kadencję zawierzą swą posługę przez wstawiennictwo Maryi.

Informujemy o kursie animatora, nowej inicjatywie formacyjnej dla Służby Liturgicznej w naszej archidiecezji

„Franciszku, odbuduj mój Kościół” to dziewiąta edycja częstochowskich materiałów na Adwent przygotowanych przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Wydawnictwo „Regina Poloniae” oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Materiały w swej treści nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2022/2023: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, a także podkreślają potrzebę modlitwy o pokój.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 13 grudnia 2022 r. odszedł do Pana śp. ks. kan. mgr lic. Marian Wojtasik, emerytowany proboszcz Parafii Katolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela w Choroniu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 grudnia 2022 r. odeszła do Pana śp. Zenona Frukacz, Mama ks. kan. Mariusza Frukacza, Redaktora Tygodnika Katolickeigo "Niedziela". Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 12 grudnia 2022 r. odszedł do Pana śp. ks. kan. Damian Leśniczek, proboszcz Parafii Katolickiej pw. św. Klemensa w Lgocie Wielkiej. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W dniu 8 grudnia 2022 r. biura i magazyny CARITAS będą nieczynne.

12 grudnia przypada pierwsza rocznica śmierci Arcybiskupa Stanisława Nowaka, czwartego biskupa diecezji częstochowskiej i pierwszego arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

W związku z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 10.11.2022 r. udostępniamy wzór Oświadczenia do Ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, które należy złożyć swojemu sprzedawcy energii elektrycznej do 30 listopada 2022 r.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Bardzo znamienny jest dzisiejszy fragment Ewangelii Świętego Marka, który pokazuje nam Chrystusa zatroskanego o całego człowieka, skoro po działaniach Apostołów mówi: "Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco". To słowo Chrystusa jest dla nas bardzo aktualne, kiedy przeżywamy ostatnie dni ferii, odpoczynku zarówno dla dzieci, młodzieży czy studentów.

9 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.