szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Już 25 września br. odbędzie się Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej na Jasną Górę. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

28 września przypada wspomnienie Św. Wacława, męczennika. Jest to także dzień imienin Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego.

Nowa aplikacja mobilna do pracy duszpasterskiej i katechetycznej z młodzieżą: mocniduchem.archiczest.pl To kolejna odsłona materiałów do bierzmowania z serii Mocni Duchem.

Zgodnie z wytycznymi KEP i wskazaniami instrukcji diecezjalnej, warunkiem bezpośredniego przygotowania do sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii jest złożenie przez rodziców (opiekunów) deklaracji uczestnictwa dziecka w przygotowaniu do tych sakramentów. 

Zachęta do modlitwy w intencji Księdza Arcybiskupa Seniora Stanisława Nowaka.

Po raz dwudziesty piąty, w roku 95. rocznicy utworzenia i w roku 40. rocznicy reaktywowania, Pracownicy, Czytelnicy oraz Przyjaciele "Niedzieli" pielgrzymują do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Tegoroczne spotkanie dla młodych pod nazwą KANA MŁODYCH będzie miało miejsce na błoniach Wyższego Seminarium Duchownego naszej archidiecezji, w sobotę 18 września br., w Święto Świętego Stanisława Kostki – patrona młodzieży w Polsce.

Już 20 września br. rozpoczyna się w Myszkowie Seminarium Odnowy w Duchu Świętym.

Neokatechumenat wraz z Proboszczem Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie zapraszają w każdy poniedziałek i czwartek na katechezy dla dorosłych i młodzieży.

Już 18 września 2021 r. rozpocznie się kolejna edycja kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w Archidiecezji Częstochowskiej.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że 12 września br. zmarła śp. Helena PILŚNIAK, mama ks. Piotra PILŚNIAKA, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Będzinie-Grodźcu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Zapraszamy na Dzień dla Życia i Rodziny, który będzie połączony z Marszem dla Życia i Rodziny. Więcej informacji na plakacie.

Uroczystości beatyfikacyjne odbędą w Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie o godz. 12.00. Eucharystii z obrzędem beatyfikacji przewodniczyć będzie Marcello Kardynał Semeraro – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W miesiącu wrześniu odbędą się dekanalne (regionalne) pielgrzymki chorych.

Wraz z nowym rokiem szkolnym należy rozpocząć cykl katechez przygotowujących w parafii do sakramentu bierzmowania. Powinien on przebiegać zgodnie z instrukcją i w oparciu o obowiązujące w archidiecezji materiały.

W czwartek 9 września br., przypada XV rocznica święceń biskupich Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego. Jest to dzień naszego wspólnego dziękczynienia i modlitwyw intencjach naszego Pasterza.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Zdumiewamy się żywotnością Słowa Bożego, które jest bardzo żywe i skuteczne. W dzisiejszym fragmencie Listu św. Jana Apostoła słyszymy: "Ten, kto ma Syna, ma życie. A kto nie ma Syna Bożego, też nie ma życia”. Maryja uczy nas, będąc Matką Syna Bożego, że jest Matka życia. To wezwanie jest nam bardzo potrzebne. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie uznaje Boga jako Ojca, to wtedy nie uznając Syna, nie zrozumie Matki.

11 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.