szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi
Komunikaty Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

 

Komunikaty Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

 

ZAPROSZENIE MATKI BOŻEJ DO NAWIEDZENIA PARAFII I CAŁEJ ARCHIDIECEZJI

Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo w liście „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin” – zapowiadającym przygotowanie Nawiedzenia Matki Bożej w Archidiecezji Częstochowskiej - napisał, że „Ważnym momentem tegorocznych przygotowań będzie uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej poprzedzona nowenną odprawianą w sanktuarium jasnogórskim i w każdej parafii naszej archidiecezji. Dziękując parafiom miasta Częstochowy za coroczny udział w nowennie na Jasnej Górze, proszę o wzmożoną gorliwość w roku przygotowań.  W ostatnim dniu nowenny, 25 sierpnia br., zgromadzimy się najpierw na Nieszporach maryjnych w bazylice archikatedralnej o godz. 17.15, po czym wyruszymy z procesją maryjną na Jasną Górę, gdzie o godz. 19.00 będzie sprawowana Msza św. Proszę, by w tych wigilijnych uroczystościach ku czci Matki Bożej Częstochowskiej wzięli udział duszpasterze i przedstawiciele z wszystkich parafii naszej archidiecezji. Wówczas z głębi naszych serc zaprosimy Maryję, by w tajemnicy nawiedzenia przybyła do naszych parafii i całego Kościoła częstochowskiego”.

W nawiązaniu do listu Księdza Arcybiskupa i w Jego imieniu, serdecznie prosimy, by w uroczystościach w dniu 25 sierpnia br. wzięły udział przynajmniej trzyosobowe delegacje z każdej parafii naszej archidiecezji. Księży zapraszamy do udziału w Mszy św. o godz. 19.00. Podczas tej uroczystości delegacje parafialne odbiorą parafialne księgi zawierzenia, które na czas przygotowania i nawiedzenia pozostaną w naszych parafiach, po czym na nowo zostaną złożone w Jasnogórskim Centrum Zawierzenia.

Prosimy również, by nie tylko parafie miasta Częstochowy brały na Jasnej Górze udział w nowennie przed uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, ale również o to, aby taka nowenna została odprawiona w każdej parafii.


 MSZA ŚW. ZA MIASTO CZĘSTOCHOWA

W uroczystość NMP Częstochowskiej na Jasnej Górze, o godz. 19.00, Ksiądz Arcybiskup tradycyjnie będę sprawował Eucharystię za miasto Częstochowa. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie mieszkańców miasta do licznego udziału.

 

PIELGRZYMKA MAŁŻEŃSTW DO LEŚNIOWA

W imieniu Księdza Arcybiskupa zapraszamy do udziału w 56. rocznicy koronacji figury Matki Bożej oraz w pielgrzymce małżeństw do sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej – Patronki Rodzin w Żarkach-Leśniowie. Uroczystości odbędą się w niedzielę 13 sierpnia. Msza Święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Wacława Depo – Metropolity Częstochowskiego celebrowana będzie o godz. 11.00.

 

EUCHARYSTIA W ROCZNICĘ „KRWAWEGO PONIEDZIAŁKU”

W poniedziałek, 4 września 1939 r.,  żołnierze niemieccy dopuścili się liczny egzekucji, tortur i prześladowań w stosunku do ludności Częstochowy, w wyniku których poniosło śmierć około 500 mieszkańców miasta. Wydarzenia te przeszły do historii pod nazwą „krwawy poniedziałek” i stanowiły jedną z najcięższych zbrodni popełnionych przez oddziały Wehrmachtu w trakcie kampanii wrześniowej.

W rocznicę tych wydarzeń, w poniedziałek, 4 września br., o godz. 18.00, Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo będzie sprawował Mszę św. w Bazylice Archikatedralnej, która pozostaje „niemym świadkiem” tych bolesnych wydarzeń. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

BEATYFIKACJA RODZINY ULMÓW W MARKOWEJ, 10 WRZEŚNIA 2023 

W niedzielę 10 września br. w Markowej (Archidiecezja Przemyska) odbędzie się uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów. Zgodnie z komunikatami Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz komitetu organizacyjnego tej uroczystości będą mogły w niej wziąć udział tylko te osoby, które będą miały karty wstępu do poszczególnych sektorów. W poniedziałek (14 sierpnia) mija ostateczny termin zgłoszeń, aby otrzymać karty wstępu dla wiernych oraz dla kapłanów pragnących koncelebrować Mszę Świętą. Ewentualne zapotrzebowanie prosimy kierować do Wydziału Duszpasterskiego (duszpasterski@archiczest.pl). Szczegółowe informacje dotyczące beatyfikacji można znaleźć na stronie internetowej https://ulmowie.pl/

 

ks. Adam POLAK
sekretarz Wydziału Duszpasterskiego

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W dzisiejszym fragmencie Ewangelii odnajdujemy pewną pedagogikę maryjną. Otóż Ewangelista, ukazując Jej godność i rozważanie w sercu wszystkich tajemnic, które przeżywała wraz z Józefem, kończy fragment imieniem "Jezus". To imię było objawione w Zwiastowaniu, a oznacza: "Bóg jest zbawieniem".
Dlatego przyjmijmy ten dar, by Jezus wszedł w nasze życie i zjednoczył się z każdym człowiekiem.

1 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.