szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi
Komunikat dotyczący Dnia modlitwy za Ukrainę

 

 

KOMUNIKAT
dotyczący Dnia modlitwy za Ukrainę

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego pragniemy w naszej sytuacji osobistej, rodzinnej, społecznej, kościelnej a także Europy i całego świata, jeszcze raz odczytać oraz przyjąć naukę Krzyża. Krzyż, choć przypomina nam o grzechu ludzkim i odrzuceniu Boga, jest nade wszystko znakiem miłosierdzia Bożego i wezwaniem do nawrócenia. Mając nadzieję w miłosierdziu Pana i ufając w potężne orędownictwo Maryi - Matki Bolesnej, która stoi pod Krzyżem, jako Kościół częstochowski pragniemy w dniu 14 września br. włączyć się w inicjatywę Dnia modlitwy za Ukrainę.

Celem inicjatywy, zaproponowanej przez Radę Konferencji Episkopatów Europy, jest wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym. W modlitwie chcemy pamiętać również o sprawcach tej napaści, prosząc o ich nawrócenie i opamiętanie.

W imieniu Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, bardzo proszę by w intencji Ukrainy we wszystkich parafiach archidiecezji częstochowskiej w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, zostało odprawione nabożeństwo różańcowe przed Najświętszym Sakramentem, które należy zakończyć śpiewem suplikacji.


(-) ✠ Andrzej PRZYBYLSKI
Wikariusz Generalny

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Na progu dwutysięcznego roku nasz polski pisarz Stanisław Lem postawił bardzo trafną diagnozę, że świat współczesny nie stanowi wspólnoty, lecz zbiegowisko ludzi, którzy patrzą, stoją z boku, interpretują wydarzenia...
Myślę, że wspólnota z Wadowic, za Świętym Janem Pawłem II wie, dokąd idzie, ze świadomością celu. Skąd są i do Kogo idą, i przez czyje pośrednictwo? Dlatego dziękujemy za to świadectwo wiary. Z serca Wam wszystkim błogosławię.

16 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
29 XII 2011 - Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo arcybiskupem częstochowskim
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.