szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Informujemy o kursie animatora, nowej inicjatywie formacyjnej dla Służby Liturgicznej w naszej archidiecezji

W związku z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 10.11.2022 r. udostępniamy wzór Oświadczenia do Ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, które należy złożyć swojemu sprzedawcy energii elektrycznej do 30 listopada 2022 r.

„Franciszku, odbuduj mój Kościół” to dziewiąta edycja częstochowskich materiałów na Adwent przygotowanych przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Wydawnictwo „Regina Poloniae” oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Materiały w swej treści nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2022/2023: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, a także podkreślają potrzebę modlitwy o pokój.

Serdecznie zapraszamy na KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ - EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM, który odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2022 r. w Auli Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA, ul. 3 Maja 12, Częstochowa.

Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej zaprasza na Dzień Skupienia Organistów.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 17 listopada 2022 r. odeszła do Pana śp. Zofia Gancarek, Mama ks. Stanisława GANCARKA, byłego Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich i ks. Jacka GANCARKA, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Zgodnie z ogłoszą w listopadzie 2020 przez papieża Franciszka decyzją, począwszy od 2021 r., Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym odbywają się nie jak dotąd w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego.

Kana Młodych – WSTAŃ, to hasło tegorocznego spotkania dla młodych naszej Archidiecezji, które w tym roku będziemy przeżywać już po raz piąty.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 14 listopada 2022 r. odszedł do Pana śp. ks. kan. Leonard GOŁKOWSKI, Emerytowany Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Św. Stanisława Kostki w Częstochowie i Ojciec Duchowny w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie w latach 1980-1995. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej racji Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, będzie sprawował uroczystą Mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej.

Arcybiskup Metropolita Częstochowski udzielił dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych na dzień 11 listopada br.

W dniach 12 i 13 listopada Jasna Góra będzie stacją na drodze peregrynacji relikwi bł. Karola Acutisa. Uroczystościom przewodniczyć będą abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz  abp Domenico Sorrentino, Biskup Asyżu.

29 października w liturgii Kościoła obchodzimy rocznicę poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej w Częstochowie. Z tej racji w kościele - Matce kościołów całej Archidiecezji sprawowana będzie uroczysta liturgia.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 2 listopada 2022 r., w wieku 92 lat, w 66. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. Stanisław Gozdek, kapłan Archidiecezji Wrocławskiej, pochodzący z Archidieczji Częstochowskiej, zamieszkujący na emeryturze w Parzniewicach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Informacje na temat nabożeństw w dniu uroczystości Wszystkich Świętych oraz we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych na cmentarzach w Częstochowie.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 października 2022 r., w wieku 84 lat, w 57. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. kan. Stanisław Milewski emerytowany duszpasterz Polaków w Anglii. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan uświadamiamy sobie prawdę, że wszelkie podziały, zło i śmierć istnieją od owego początku stworzenia, ale jednocześnie nigdy nie były tak nagłaśniane i nie miały takiej szybkości rozchodzenia się w nasze umysły, w nasze serca, jak teraz, przy pomocy sieci społecznościowych czy innych. Dlatego prośmy Ducha Świętego o odnowienie naszych umysłów i serc, o jedność z Bogiem. A wtedy będziemy jedno między sobą.

22 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
29 XII 2011 - Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo arcybiskupem częstochowskim
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.