szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Trwa "Nocne Kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego".

W dniach 5 i 6 czerwca 2020 r. odbędzie się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

Ks. Kamil Tokarz, nasz misjonarz pracujący w Peru, opisuje swą codzienną posługe duszpasterską w kraju dotkniętym pandemią koronawirusa.

30 maja 2020 r., w wieku 83 lat, w 60. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. Ks. prałat Tadeusz KAMIŃSKI, emerytowany proboszcz parafii pw. Św. Floriana w Sosnowcu.

Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, podjął decyzję o odwołaniu udzielonej wcześniej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane.

28 maja 2020 r. minie 39 lat od śmierci Prymasa Tysiąclecia – Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Od tego dnia, aż do 25 sierpnia 2020 r., w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, będzie się odbywać wieczorne czuwanie w intencji jego rychłej beatyfikacji.

Pandemia koronawirusa była związana z ograniczeniami w działalności duszpasterskiej parafii oraz ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Był to także czas zawieszenia większości spotkań duszpasterskich oraz grup parafialnych i ponadparafialnych. Czas obecny przynosi znoszenie wielu ograniczeń, także związanych z działalnością duszpasterską.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza kandydayów pragnących podjąć studia i formację do kapłaństwa.

Otrzymaliśmy w ostatnich dniach bardzo niepokojące informacje od naszych braci, misjonarzy w Peru. Kraj ten dotknęła epidemia choroby denga, leptospirozy oraz malarii. Te choroby tropikalne pochłonęły już tysiące ofiar. Na domiar złego, do Peru dotarła także pandemia koronawirusa.

Ukazało się nowe opracowanie materiałów dla kandydatów do bierzmowania z serii Mocni Duchem - KATECHIZM. Zawiera on kompendium najważniejszych wiadomości katechizmowych (zaktualizowanych), jakie powinien znać kandydat do bierzmowania, a ponadto przygotowanie do spowiedzi i obrzęd tego sakramentu oraz przebieg liturgii sakramentu bierzmowania w nowej formie według aktualnego wydania księgi liturgicznej – Obrzędy bierzmowania dostosowane do zwyczajów diecezji polskich (2019).

20 maja 2000 r. ks. prałat Jan WĄTROBA, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, przyjął święcenia biskupie. Po trzynastu latach połsugi biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej został mianowany Biskupem Rzeszowskim.

Z powodu pandemii koronawirusa święcenia diakonatu i prezbiteratu będą musiały odbyć się przy ograniczonym udziale wiernych. Transmisję z tych wydarzeń przekazą nasze dieceazjalne media katolickie.

Ks. Rafał KIPIGROCH, nasz misjonarz pracujący w Peru, opisuje realia życia w tym kraju w czasie pandemii koronawirusa.

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na wyjątkowy koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II. Niepowtarzalne widowisko muzyczne, przygotowane z udziałem znanych artystów, można będzie zobaczyć lub usłyszeć już 18 maja 2020 roku o godz. 18:00 na antenach TVP1, radiowej Jedynki i na kanale Programu „Niepodległa” w serwisie YouTube.

W wieku 85 lat odszedł do Pana śp. Jan MOTYKA, tata Ks. Janusza MOTYKI, Administratora Parafii pw. Wszystkich Świętych w Jedlnie.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Pytał się przed laty kard. Joseph Ratzinger: "Dlaczego wiara chrześcijańska ma szanse przetrwania na zawsze?" I dał taką odpowiedź: "Bo Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie, w darach i mocy Ducha Świętego, przezwycięża wszelki fatalizm zła i śmierci".
Maryjo, Matko życia, módl się za nami.
Święty Pawle Pierwszy Pustelniku, módl się za nami".

15 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.