szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

W poniedziałek 22 lutego br. o godz. 19.oo w kościele św. Zygmunta w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 1 rozpoczynają się katechezy ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych. 

W Rzymie – Bazylika Świętych Jana i Pawła na Celiusie, a w Częstochowie - kościół pw. Św. Wojciecha BM

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 17 lutego 2021 r. odeszła do Pana śp. Zofia Nowak, mama ks. Tomasza Nowaka, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Stanisława Kostki w Zawierciu i ks. Pawła Nowaka, Penitencjarza Diecezji Sosnowieckiej. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Trzeba nam zatem podjąć wysiłek oczyszczenia serc przez praktykę słuchania słowa Bożego, modlitwy, postu, jałmużny oraz sakramentalnej spowiedzi. Na wielkopostnych drogach naszym pewnym przewodnikiem, a zarazem orędownikiem u Jezusa Chrystusa – Syna Bożego, będzie św. Józef – Jego ziemski opiekun.

Zgodnie z tradycją w Środę Popielcową święci się popiół, którym następnie posypuje się głowy na znak wejścia na drogę nawrócenia. W tym roku Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, z uwagi na warunki związane z pandemią COVID 19 wydała specjalną notę dotyczącą obrzędu nakładania popiołu.

Redakcja Audycji Katolickich wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych, przygotowuje cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych dla trzech grup: dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 10 lutego 2021 r. zmarł śp. Bronisław Łyskowski, tata ks. mgr.lic. Artura Łyskowskiego, Proboszcza Parafii pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Myszkowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Troska o trzeźwość to nasz wielki obowiązek – obowiązek religijny, ale także patriotyczny – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

14 lutego 2021 r. Katolicki Ruch Dobroczynny BETEL przeprowadzi zbiórkę ofiar na rzecz niepełnosprawnych sierot społecznych.

Kuria Metropolitalna informuje, że 10 lutego 2021 r. zmarł śp. ks. kan. Henryk Polak, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Ożarowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Program obchodów XXIX Światowego Dnia Chorego w Archidiecezji Częstochowskiej.

Kuria Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej informuje, że 7 lutego 2021 r. zmarł śp. ks. prałat dr Kazimierz Bednarski, Proboszcz Parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie, który pochodził z Nowej Brzeźnicy.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju, biorąc pod uwagę aktualne obostrzenia i zasady bezpieczeństwa, zostają odwołane rekolekcje szkolne dla dzieci i młodzieży w formie dotychczas obowiązującej.

Zapraszam delegacje poszczególnych domów zakonnych do udziału w Uroczystej Eucharystii 2 lutego br. (wtorek) na godz. 1800 do Bazyliki Archikatedralnej.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 31 stycznia 2021 r. zmarł śp. ks. Ryszard MACHURA, kapłan Archidiecezji Winnipeg w Kanadzie.

Ponieważ wciąż pojawiają się kandydaci chętni do posługi lektora, dlatego organizujemy Diecezjalny Kurs Lektorski on-line. Pierwsze spotkanie odbędzie się 23 stycznia (sobota) 2021 r.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Dramat zbrodni w Gdańsku poucza nas, że bez odniesienia do praw Bożych, a zwłaszcza do przykazania: "Nie zabijaj!" we wszystkich jego wymiarach, niezależnie kogo dotyczy, pokazuje, że ateizm dla nas, dla ludzi tej ziemi, nie jest żadnym poglądem neutralnym. Tu chodzi o życie...

14 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.