szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 9 grudnia br., odeszła do Pana śp. Krystyna Szkop, mama ks. mgr. lic. Romana Szkopa, Proboszcza Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W dniach 7-16 grudnia 2020 roku przy relikwiach św. Andrzeja Boboli w Sanktuarium Narodowym w Warszawie będzie odmawiana ogólnopolska Nowenna do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Modlitwa nowennowa będzie transmitowana online.

Bp Adrian GALBAS SAC, biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej, poprowadzi rekolekcje adwentowe, które będą emitowane na antenie TVP3.

8 grudnia obchodzimy w Kościele katolickim uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Z tej racji Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, zaprasza do szczególnej modlitwy za Polskę.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że 2 grudnia br., w wieku 80 lat, odeszła do Pana śp. Krystyna Tkacz, mama ks. Wojciecha Tkacza, Proboszcza Parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Bukownie (diec. sosnowiecka). Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna informuje, że 1 grudnia 2020 r., w wieku 93 lat, w 66. roku kapłaństwa odszedł do Pana śp. Ks. kan. mgr Michał Sudoł, Emerytowany Proboszcz Parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Mimo pandemii trwają zapisy do XXVII edycji największego przeglądu kolęd w Europie - Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Tegoroczna edycja, aby uwzględnić przepisy epidemiczne, będzie miała zmieniony przebieg.

Przez cały listopad będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. Taką decyzję podjęła Penitencjaria Apostolska w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego Franciszka.

Ksiądz Arcybiskup Wacłąw DEPO, Metropolita Częstochowski, podjął decyzje w sprawie działalności ks. Daniela GALUSA oraz grupy wiernych określającej się jako "Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa".

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 25 listopada 2020 r., w wieku 84 lat odszedł do Pana śp. Stefan Martyna, tata ks. mgr. Adama Martyny, Proboszcza Parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Winownie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że w dniu 23 listopada br., odeszła do Pana śp. Stefania Lech, mama ks. mgr. Remigiusza Lecha, Wikariusza Parafii pw. Św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu znajdują się w nekrologu.

Izba Notarialna w Katowicach przeprowadza 11. edycję Dnia Otwartego Notariatu "Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem".

Kuria Metropolitalna w Częstochowie zawiadamia, że 20 listopada br., w wieku 89 lat odeszła do Pana śp. Barbara Marszałek, mama ks. kan. mgr. Andrzeja Marszałka, Proboszcza Parafii pw. Św. Jacka w Borze Zapilskim. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że zmarła śp. Franciszka Bąkowicz, mama ks. mgr. Krzysztofa Bąkowicza, Proboszcza Parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej.

Wspólnota Rodzin Emaus zaprasza na rekolekcje dla małżeństw pod hasłem Remont Małżeński. Tegoroczną edycje poprowadzą Anna i Michał Frąckowicz ze Wspólnoty Mocni w Duchu z Łodzi.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
6 lutego 1946 roku, do Archikatedry Warszawskiej wchodził Ksiądz Prymas abp Stefan Wyszyński. Ten ingres poprzedzał bardzo znamienny fakt... Kiedy po Powstaniu Warszawskim płonęła stolica, Ksiądz Wyszyński wówczas jako kapelan Armii Krajowej patrzył się na dymy płonącej Warszawy w Laskach. Wtedy u jego stóp z wysokości nieba spadła spalona kartka Biblii. I odczytał jej treść: "Będziesz miłował".

6 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.