szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

W ramach pielgrzymki po małych kalwariach archidiecezji częstochowskiej serdecznie zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej na terenie kalwarii w Wąsoszu Górnym, nad Wartą, w sanktuarium pasyjno-maryjnym, które odbędzie się w piątek 18 marca 2022 r. Rozważania poprowadzi bp Andrzej Przybylski. Początek modlitwy o godzinie 15.30 - przy pierwszej stacji. Tą modlitwą chcemy dołączyć do wielkiego wołania o pokój na świecie i na Ukrainie.

Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej działające przy Wyższym Instytucie Teologicznym zaprasza na Koncert Pasyjny, który odbędzie się w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Szczegóły na plakacie.

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich Oddział w Częstochowie oraz Duszpasterstwo Służby Zdrowia Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na wielkopostne spotkanie Służby Zdrowia do kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Grupa 85 dzieci przyjęta przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zamieszkała w domu rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie. Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas w Częstochowie apeluje o wsparcie finansowe i pomoc w opiece nad dziećmi. – Potrzebujemy mocnego wsparcia, by te dzieci móc utrzymać, by mogły u nas być jak najdłużej – mówi.

W Referacie Katechetycznym są do nabycia świadectwa ukończenia nauki religii w szkole ponadpodstawowej. Każdy katechizowany uczęszczający na lekcje religii w ostatniej klasie w szkołach branżowych, licealnych i technicznych powinien otrzymać tego typu świadectwo (jeden rodzaj dla wszystkich typów szkół na terenie archidiecezji częstochowskiej).

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej zaprasza do wzięcia udziału w jubileuszowej 5 edycji inicjatywy „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, która odbędzie się 19 i 20 marca 2022 roku. Tegorocznym hasłem są słowa: Słyszeć – Słuchać – Wysłuchać nawiązujące do trwającego w Kościele synodu.

Punkt Recepcyjny, przyjęcie 80 dzieci w ośrodku Caritas i zbiórka pieniędzy, to tylko niektóre formy pomocy Archidiecezji Częstochowskiej dla uchodźców z Ukrainy i dla tych, którzy pozostali na Ukrainie.

Bracia z II Wspólnoty Neokatechumenalnej wdzięczni Boguza dary i łaski, jakie otrzymali w swoim życiu, zapraszają do uczestniczenia w ich wyznaniu wiary.

W najbliższy piątek rozpoczyna się cykl nabożeństw Drogi Krzyżowej na kalwariach archidiecezji częstochowskiej. Pierwsze takie nabożeństwo odbędzie się 11 marca br. o godz. 17.30 na kalwarii w Zawierciu Blanowicach.

W sobotę 12 marca 2022 r. odbędzie się kolejne spotkanie dla animatorów synodalnych z parafii i wspólnot Archidiecezji Częstochowskiej.

W niniejszym liście pasterskim, pisanym na progu Wielkiego Postu nie sposób nie odnieść się do obecnej rzeczywistości kolejnej wojny europejskiej, która jest brutalną ciągłością przelewu niewinnej krwi i poniżenia ludzkiej godności.

Prosimy o zaangażowanie parafie, wspólnoty, grupy i stowarzyszenia, osoby indywidualne i wszelkie podmioty kościelne.

Zapraszam na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście, na równie pięknych, choć nieco mniej znanych kalwariach naszej archidiecezji.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że dnia 2 marca 2022 r. odeszła do Pana śp. Alicja Kozłowska, Mama ks. Mariana Kozłowskiego, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Trójcy Przenajświętszej w Kietlinie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 marca 2022 r. , w wieku 83 lat, w 61. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr Krzysztof Skubała, emerytowany Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Opatrzności Bożej w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologiu.

Przypominamy, że tegoroczna pielgrzymka maturzystów archidiecezji częstochowskiej odbędzie się w sobotę 12 marca. O godz. 13.30 zostanie odprawiona Msza święta w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji maturzystów pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Pozwólcie, że w dniu dzisiejszym wspomnę dwie bardzo ważne postacie Kościoła w Polsce. Dokładnie 83 lata temu tutaj, na Jasnej Górze, został wyświęcony na biskupa Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski, którego hasłem było: "Żal mi tego ludu", wskazując na Eucharystię. A z kolei 70 lat temu do katedry gnieźnieńskiej wchodził Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, którego hasło brzmiało: "Samemu Bogu przez Maryję".

2 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.