szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Arcybiskup Metropolita Częstochowski wystosował do wiernych słowo z racji śmierci papieża emeryta Benedykta XVI.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 stycznia 2023 r. odeszła do Pana p. Kazimiera Orzeszyna,Mama ks. kan. prof. Jana ORZESZYNY, profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz ks. kan. mgr. Gabriela ORZESZYNY, proboszcza Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Niedośpielinie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kościół Częstochowski, wdzięczny Bogu za pontyfikat papieża Benedykta XVI, będzie dziękował za jego posługę oraz wypraszał miłosierdzie podcza mszy świętych, które będą sprawowane pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego w dniach 31 grudnia i 1 stycznia.

29 grudnia 2011 roku papież Benedykt XVI mianował ówczesnego Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Wacława Depo Arcybiskupem Metropolitą Częstochowskim.

W sobotę, 17 grudnia, na Jasnej Górze Parafialne Rady Duszapsterskie rozpoczynające nową kadencję zawierzą swą posługę przez wstawiennictwo Maryi.

Informujemy o kursie animatora, nowej inicjatywie formacyjnej dla Służby Liturgicznej w naszej archidiecezji

„Franciszku, odbuduj mój Kościół” to dziewiąta edycja częstochowskich materiałów na Adwent przygotowanych przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Wydawnictwo „Regina Poloniae” oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Materiały w swej treści nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2022/2023: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, a także podkreślają potrzebę modlitwy o pokój.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 13 grudnia 2022 r. odszedł do Pana śp. ks. kan. mgr lic. Marian Wojtasik, emerytowany proboszcz Parafii Katolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela w Choroniu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 grudnia 2022 r. odeszła do Pana śp. Zenona Frukacz, Mama ks. kan. Mariusza Frukacza, Redaktora Tygodnika Katolickeigo "Niedziela". Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 12 grudnia 2022 r. odszedł do Pana śp. ks. kan. Damian Leśniczek, proboszcz Parafii Katolickiej pw. św. Klemensa w Lgocie Wielkiej. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W dniu 8 grudnia 2022 r. biura i magazyny CARITAS będą nieczynne.

12 grudnia przypada pierwsza rocznica śmierci Arcybiskupa Stanisława Nowaka, czwartego biskupa diecezji częstochowskiej i pierwszego arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

W związku z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 10.11.2022 r. udostępniamy wzór Oświadczenia do Ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, które należy złożyć swojemu sprzedawcy energii elektrycznej do 30 listopada 2022 r.

Serdecznie zapraszamy na KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ - EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM, który odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2022 r. w Auli Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA, ul. 3 Maja 12, Częstochowa.

Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej zaprasza na Dzień Skupienia Organistów.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 17 listopada 2022 r. odeszła do Pana śp. Zofia Gancarek, Mama ks. Stanisława GANCARKA, byłego Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich i ks. Jacka GANCARKA, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W dzisiejszej Ewangelii powraca do nas tajemnica Kościoła, kiedy Chrystus wskazuje Piotrowi na jego zadanie: "Pomimo twojej grzeszności będziesz ludzi łowił". Czymże jest więc Kościół, jeśli nie wspólnotą uczniów, którzy z wiarą wpatrują się w Jezusa jako Jedynego Zbawiciela. Jednocześnie jest Siecią zbawczą dla wszystkich, którzy nie chcą się zatracić, ale osiągnąć Zbawienie.

10 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
29 XII 2011 - Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo arcybiskupem częstochowskim
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.