szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, zaprasza wszystkich Księży Archidiecezji Częstochowskiej na Mszę Krzyżma, która zostanie odprawiona w Wielki Czwartek w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Szczegóły na plakacie.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 5 kwietnia 2022 r. odeszła do Pana śp. Leokadia Żółtak, mama s. Darii Żółtak CSFN, byłej wieloletniej pracownicy Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone na stronie internetowej archidiecezji.

Kolejne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w ramach cyklu wielkopostnych modlitw na Małych Kalwariach archidiecezji częstochowskiej, odbędzie się w Działoszynie.

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana zaprasza na niezwykłe Misterium Pasyjne będące połączeniem muzyki, słowa, obrazu i światła: Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 19.00.

Już po raz trzynasty, tradycyjnie z piątku na sobotę przed Niedzielą Palmową, 8 kwietnia br., odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Kolejne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w ramach cyklu wielkopostnych modlitw na Małych Kalwariach archidiecezji częstochowskiej, odbędzie się w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie zaprasza na Wielkopostny Dzień Skupienia i Spotkanie Synodalne w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że dnia 24 marca 2022 r. odszedł do Pana śp. Józef Zając, Tata ks. Dariusza Zająca, rezydenta w Parafii Katolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Starczy. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że dnia 26 marca 2022 r. odszedł do Pana śp. Kazimierz Mońka, Tata ks. Marcina Mońki, administratora Parafii Katolickiej pw. Św. Marka Ewangelisty w Kolonii Lisowice. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Zapraszamy na Misteria Wielkiego Tygodnia w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Zachęcamy do skorzystania z materiałów rekolekcyjnych online. Składają się one z trzech nauk dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, które opracował zespół Szkoły Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Częstochowskiej.

Papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2022 r. mówił: "Nie ustawajmy w modlitwie. Jezus nauczał, że trzeba „zawsze się modlić i nie ustawać” (Łk 18, 1). Potrzebujemy modlitwy, ponieważ potrzebujemy Boga". To zaproszenie do modlitwy, może być zrealizowane w czasie inicjatywy "24h dla Pana".

Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała list wystosowany przez Ojca Świętego Franciszka do Biskupów oraz tekst „Aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi”, którym w dniu 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Papież zamierza dokonać uroczystego Aktu Poświęcenia ludzkości, a szczególnie Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi około godziny 18.30 w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Publikujemy cały teskt aktu oraz list Papieża Franciszka. 

Arcybiskup Metropolita Częstochowski zwraca się z prośbą, aby we wszystkich parafiach Archidiecezji Częstochowskiej w dniu 25 marca br., w jedności z papieżem i całym Kościołem odmówić Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 19 marca 2022 r., w wieku 64 lat, w 39. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. mgr lic. Zenon GAJDA, emerytowany Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że dnia 19 marca 2022 r. odeszła do Pana śp. Stefania Dusza, Mama ks. Henryka Duszy, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Stanisława BM w Dankowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Kiedy w Kościele polskim przeżywamy rok duszpasterski pod hasłem: "W mocy Bożego Ducha", prośmy o taką odwagę wiary i głoszenia Ewangelii, która nie będzie odbierana jako klerykalizacja życia społecznego, ale jako fundament jedności człowieka z Bogiem i ludzi między sobą. A zarazem miarą przyszłego sądu nad nami.

30 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.