szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Serdecznie zapraszam na wspólne rozważanie Męki Pańskiej na kalwariach, które nazywam małymi, nie dlatego, że są mniejsze czy mniej ważne, ale są niekiedy trochę zapomniane i mniej uczęszczane.

W ostatnich dniach bardzo nasiliły się ataki przestępców, którzy wyłudzają pieniądze od ludzi starszych.

Biskup Andrzej Przybylski: "Serdecznie zapraszam do modlitwy za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie w sanktuarium św. Jana Marii Vianney’a w Mzykach."

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 4 marca 2021 r., w wieku 92 lat odeszła do Pana śp. Genowefa Kotyl, mama ks. kan. mgr. Stanisława Kotyla, Proboszcza Parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Sytuacja epidemiologiczna zmusza do zmiany formy pielgrzymki maturzystów Archidiecezji Częstochowskiej na Jasną Górę.

Odpowiadając na prośbę Ojca Świętego Franciszka, włączamy się w światową inicjatywę modlitewną „24h dla Pana”. W tym roku szczególnym miejscem adoracji eucharystycznej i sprawowania sakramentu pokuty i pojednania będzie kościół pw. Św. Ireneusza BM w Częstochowie.

 

Zmarła śp. Maria Romańska, mama ks. kan. Edwarda Romańskiego, Proboszcza Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Harvey (USA). Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

3 marca 2021 r. przypada 27. rocznica śmierci biskupa Miłosława Kołodziejczyka.

Referat Katechetyczny proponuje rekolekcje szkolne online dla dzieci i młodzieży.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 26 lutego 2021 r. zmarł śp. Henryk Melak, tata ks. mgr. Rafała Melaka, Proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łysinach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W odpowiedzi na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w obecnym roku, kiedy doświadczamy wielu trudności i wyzwań w związku z panującą pandemią, zwyczajem obchodzenia jubileuszy w Kościele, niniejszym ustanawiam kościoły stacyjne Roku Świętego Józefa w Archidiecezji Częstochowskiej

Kuria Diecezji Sosnowieckiej informuje, że 24 lutego br. zmarł śp. Bogusław Kościk, tata ks. Konrada Kościka, Rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 lutego 2021 r., po krótkiej i ciężkiej chorobie, zmarł śp. ks. kan. mgr Eugeniusz Woszczyk, były penitencjarz w parafii pw. Św. Stanisława BM w Wieluniu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W Rzymie - Bazylika Św. Piotra w Okowach, a w Częstochowie - kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła

Referat Katechetyczny informuje, że 4 marca br. odbędzie się Finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas IV-V szkół podstawowych.

W trosce o powołania kapłańskie zwyczajem lat poprzednich Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie zwraca się z prośbą o modlitwę.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W tych dniach, w sposób szczególny obchodzimy święto Ordynariatu Polowego, w stulecie jego zaistnienia. Ale jednocześnie trzeba przypomnieć, że ponad 50 lat po zerwaniu Konkordatu ze Stolicą Apostolską „owocowało” to między innymi włączeniem alumnów w szeregi żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. I to nie w celu obrony i budowy jedności w Narodzie, ale złamania ich kręgosłupów moralnych i decyzji opowiadania się za Bogiem i za służbą Ojczyźnie.

5 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.