szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna informuje, że 10 lutego 2021 r. zmarł śp. ks. kan. Henryk Polak, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Ożarowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Program obchodów XXIX Światowego Dnia Chorego w Archidiecezji Częstochowskiej.

Kuria Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej informuje, że 7 lutego 2021 r. zmarł śp. ks. prałat dr Kazimierz Bednarski, Proboszcz Parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie, który pochodził z Nowej Brzeźnicy.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju, biorąc pod uwagę aktualne obostrzenia i zasady bezpieczeństwa, zostają odwołane rekolekcje szkolne dla dzieci i młodzieży w formie dotychczas obowiązującej.

Zapraszam delegacje poszczególnych domów zakonnych do udziału w Uroczystej Eucharystii 2 lutego br. (wtorek) na godz. 1800 do Bazyliki Archikatedralnej.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 31 stycznia 2021 r. zmarł śp. ks. Ryszard MACHURA, kapłan Archidiecezji Winnipeg w Kanadzie.

Ponieważ wciąż pojawiają się kandydaci chętni do posługi lektora, dlatego organizujemy Diecezjalny Kurs Lektorski on-line. Pierwsze spotkanie odbędzie się 23 stycznia (sobota) 2021 r.

Dzień 24 stycznia br. „Dniem solidarności z Chorwacją”. Tego dnia w polskich kościołach będą zbierane datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 stycznia 2021 r. zmarła śp. Czesława Rutkowska, mama ks. mgr. Piotra Rutkowskiego, Proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Jak w każdy, trzeci czwartek miesiąca, modlimy się przed Najświętszym Sakramentem Koronką za Kapłanów, pamiętając szczególnie o kapłanach chorych, przeżywających różne problemy i kryzysy. Najbliższe spotkanie w czwartek, 21 stycznia 2021 roku, o godzinie 19.30.

„Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” – pod tym hasłem będzie przebiegał Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowane zostały we wspólnocie Grandchamp w Szwajcarii.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po długiej i ciężkiej chorobie zmarła śp. Barbara Zimna, mama ks. Michała Zimnego, Wikariusza Parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

III Niedziela Zwykła (w tym roku 24 stycznia) jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. Poniżej zamieszczamy materiały duszpasterskie do skorzystania przez parafie, duszpasterzy, katechetów i animatorów. 

Gorąco zapraszamy do oglądania niezwykłego koncertu charytatywnego 'Kolędy świata” już w najbliższą niedzielę, 10 stycznia o 12:55 na antenie TVP2.

Kończący się rok kalendarzowy, to sposobność do dziękczynienia Bogu za czas, który nam dał, do przeproszenia za to, co było złe, ale także do prośby o błogosławieństwo na nowy rok.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 11 stycznia 2021 r. zmarł śp. ks. kan. mgr Zbigniew BERDYS, Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzałkowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Zdumiewamy się żywotnością Słowa Bożego, które jest bardzo żywe i skuteczne. W dzisiejszym fragmencie Listu św. Jana Apostoła słyszymy: "Ten, kto ma Syna, ma życie. A kto nie ma Syna Bożego, też nie ma życia”. Maryja uczy nas, będąc Matką Syna Bożego, że jest Matka życia. To wezwanie jest nam bardzo potrzebne. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie uznaje Boga jako Ojca, to wtedy nie uznając Syna, nie zrozumie Matki.

11 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.