szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 11 czerwca 2023 r. odszedł do Pana śp. ks. prał. Zbignie Wit, emerytowany profesor KUL. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W gronie 108 Męczenników II Wojny Światowej beatyfikowanych przez świętego Jana Pawła II w dbiu 13 czerwca 1999 w Warszawie, a których wspomina sie w liturgii 12 czerwca, są dwaj kapłani Kościoła Częstochowskiego, ks. Ludwik Roch Gietyngier i ks. Maksymliian Binkiewicz.

Arcybiskup Metropolita Częstochowski udzielił dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsny na dzień 9 czerwca 2023 r.

Centralna procesja eucharystyczna dla miasta Częstochowy jak co roku przejdzie Aleją Najświętszej Maryi Panny.

W dniu 10 czerwca 2023 r. w par. Narodzenia Pańskiego, Archidiecezjalnym Sanktuarium Dzieci Fatimskich w Pajęcznie odbędzie się 10. Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, na którą  zapraszamy wszystkich kandydatów, ministrantów, lektorów, ceremoniarzy i animatorów wraz ze swoimi duszpasterzami.

 

W dniach 2-3 czerwca br. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z moderatorami diecezjalnymi członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Będzie to już XI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę.

"Na drogach przygotowań do nawiedzenia naszych parafii przez Maryję w znaku Cudownej Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zatrzymujemy się dzisiaj wobec tajemnicy Boga w Trójcy Świętej Jedynego, którego pragniemy poznawać, czcić i kochać, a przez to doznawać prawdziwego szczęścia" - tak rozpoczyna się list pasterski Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

W sobotę, 27 maja 2023 r., o godz. 10.00, W Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, udzieli święceń kapłańskich sześciu diakonom naszego Seminarium.

Coroczne przygotowanie do uroczystości Zesłania Ducha Świętego dla kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej poprowadzi w tym roku kard. Gergard Ludwig MŰLLER.

Już wkrótce rozpoczną się rejonowe spotkania dla członków Parafialnych Rad Duszpasterskich.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 21 maja 2023 r. odeszła do Pana śp. Czesława Zalewska, Mama ks. Kaziemierza Zalewskiego, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Jakuba Apostoła W Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 15 maja 2023 r. odeszła do Pana śp. Krystyna Krutina, Mama ks. Zbigniewa Krutina, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. NMP Królowej Polski w Janikach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet serdecznie zaprasza wszystkie kobiety na 4.Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę, która odbędzie się 21 maja br.pod hasłem „Odwagi! Nie bójcie się!”

Po raz dwudziesty szósty na Jasną Góre pielgrzymować będą Rodziny Osób Powołanych i Wspierających Powołania.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 12 maja 2023 r. odeszła do Pana śp. Genowefa Pękalska, Mama ks. kan. Andrzeja Pękalskiego, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Leonarda Opata w Mykanowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

"Okazją do przemiany naszego życia, przyjęcia Jezusa jako Zbawiciela, a także odnowy naszych parafii, aby coraz bardziej stawały się prawdziwymi wspólnotami życia i działania, będzie w naszej Archidiecezji II Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiej Matki. Ponadroczny czas nawiedzenia w Kościele częstochowskim rozpocznie się 6 kwietnia 2024 r., a zakończy się 2 maja 2025 r. Zapowiadam to niezwykłe wydarzenie z wielką radością, nadzieją a także troską o to, byśmy nie zmarnowali czasu naszego nawiedzenia."

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W jutrzejszym święcie Chrztu Pańskiego powróci do nas bardzo ważne pytanie: "Czy znacie sprawę Jezusa z Nazaretu?" Powtórzymy również kolejne pytanie: Czy bez Maryi można znać sprawę Jezusa? Bez Tej, która dała Mu ciało i krew dla naszego zbawienia? Czy bez pomocy Ducha Świętego, który zaświadczy o Nim również poprzez głos Ojca, można dojść do całej prawdy i nie błądzić?

12 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.