szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia "Dolina Miłosierdzia" w Częstochowie i prowadzący je Księża Pallotyni zapraszają do modlitwy za zaangażowanych w walkę z COVID-19 oraz w intencji ósmoklasistów.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce.

Pasterz naszej Archidiecezji, Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, zachęca „abyśmy mogli odnowić się wewnętrznie i uznać po raz kolejny Jezusa Chrystusa jako naszego Zbawiciela i Pana”. Będzie to miało miejsce w Bazylice Archikatedralnej w dniach 17 – 19 czerwca. Do udziału w Triduum przed Uroczystością Serca Jezusowego zapraszamy szczególnie wszystkich Braci Kapłanów naszej archidiecezji. 

Procesje eucharystyczne w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa prowadzone przez pasterzy Kościoła Częstochowskiego

Archidecezja Częstochowska wraca do swoich comiesiecznych modlitewnych czuwań na Jasnej Górze.

W dniach 5 i 6 czerwca 2020 r. odbędzie się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

Ks. Kamil Tokarz, nasz misjonarz pracujący w Peru, opisuje swą codzienną posługe duszpasterską w kraju dotkniętym pandemią koronawirusa.

30 maja 2020 r., w wieku 83 lat, w 60. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. Ks. prałat Tadeusz KAMIŃSKI, emerytowany proboszcz parafii pw. Św. Floriana w Sosnowcu.

Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, podjął decyzję o odwołaniu udzielonej wcześniej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane.

28 maja 2020 r. minie 39 lat od śmierci Prymasa Tysiąclecia – Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Od tego dnia, aż do 25 sierpnia 2020 r., w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, będzie się odbywać wieczorne czuwanie w intencji jego rychłej beatyfikacji.

Pandemia koronawirusa była związana z ograniczeniami w działalności duszpasterskiej parafii oraz ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Był to także czas zawieszenia większości spotkań duszpasterskich oraz grup parafialnych i ponadparafialnych. Czas obecny przynosi znoszenie wielu ograniczeń, także związanych z działalnością duszpasterską.

Otrzymaliśmy w ostatnich dniach bardzo niepokojące informacje od naszych braci, misjonarzy w Peru. Kraj ten dotknęła epidemia choroby denga, leptospirozy oraz malarii. Te choroby tropikalne pochłonęły już tysiące ofiar. Na domiar złego, do Peru dotarła także pandemia koronawirusa.

Ukazało się nowe opracowanie materiałów dla kandydatów do bierzmowania z serii Mocni Duchem - KATECHIZM. Zawiera on kompendium najważniejszych wiadomości katechizmowych (zaktualizowanych), jakie powinien znać kandydat do bierzmowania, a ponadto przygotowanie do spowiedzi i obrzęd tego sakramentu oraz przebieg liturgii sakramentu bierzmowania w nowej formie według aktualnego wydania księgi liturgicznej – Obrzędy bierzmowania dostosowane do zwyczajów diecezji polskich (2019).

20 maja 2000 r. ks. prałat Jan WĄTROBA, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, przyjął święcenia biskupie. Po trzynastu latach połsugi biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej został mianowany Biskupem Rzeszowskim.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W duchu Świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, pragnę wypowiedzieć następujące zadanie: "Kimkolwiek jesteśmy i gdziekolwiek jesteśmy, możemy i powinniśmy dążyć do doskonałości poprzez prawdę, a nie zamęt i zło!".

23 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
29 XII 2011 - Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo arcybiskupem częstochowskim
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.