szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy sięw modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 13 października 2023 r. odeszła do Pana śp. Irena Parkitna, Mama ks. Janusza Parkitnego, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Stanisława BM w Wieluniu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W październiku w każdym kościele gromadzą się ludzie wiary, by razem z Maryją odmawiać modlitwę rozważając tajemnicę Boga i Jego Matki. Wchodząc w październikową szkołę różańcową możemy przez ćwiczenia duchowe uczyć się zdobywania cnót.

Parafia pw. Narodzenia Pańskiego - Archidiecezjalne Sanktuarium Dzieci Fatimskich w Pajęcznie zaprasza do udziału w II Warsztatach Muzycznych dla Dziecięcych Schol Parafialnych.

W dniach od 24 do 30 września w archidiecezji częstochowskiej trwać będzie peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów. Peregrynacja zostanie zainaugurowana podczas XXXIX Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.

Z różańcem w dłoni od najmłodszych lat – to publikacja autorstwa ks. Romana Ceglaraka, zawierająca rozważania różańcowe dla dzieci. Opracowana z myślą o nich ma proste teksty i piękne ilustracje.

W sobotę, 30 września, Kościół Częstochowski będzie dziekował Bogu za 50 lat poslugi Sióstr ze Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w Domu Księży w Częstochowie.

W dniu 27 września Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski obchodzi dzień swoich 70. urodzin, zaś 28 września wspominamy w liturgii Św. Wacława, męczennika, zatem jest to dzień imienin naszego Pasterza.

W sobotę, 23 września br., odbędzie się coroczna pielgrzymka kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej na Jasną Górę.

Referat Katechetyczny serdecznie zaprasza na Konferencję Katechetyczną przed nowym rokiem szkolnym.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 4 września 2023 r. odszedł do Pana śp. Tadeusz Witecki, Tata ks. Zbigniewa Witeckeigo, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Rocha w Rząśni. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Rozpoczyna się kolejna edycja kursu dla kandydatów do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Ks. Marian Duda został z dniem 1 września br. mianowany Moderatorem Stowarszyszenia Wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre". Dekret nominacyjny został wręczony w  Kurii Metropolitalnej w Częstochowie w dniu 29 sierpnia br.

Prokuratura Rejonowa zakończyła czynności podjęte na skutek zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez ks. Daniela Galusa.

W odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w najbliższą niedzielę odbędzie się zbiórka na pomoc ofiarom powodzi w Słowienii.

25 sierpnia, w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, poprzez uroczyste nieszpory w Bazylice Archikatedralnej, a po nich procesja maryjna na Jasną Górę, Archidiecezja Częstochowska zaprosi Matkę Najświętszą do Nawiedzenia swych parafii i wspólnot.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W tych dniach, w sposób szczególny obchodzimy święto Ordynariatu Polowego, w stulecie jego zaistnienia. Ale jednocześnie trzeba przypomnieć, że ponad 50 lat po zerwaniu Konkordatu ze Stolicą Apostolską „owocowało” to między innymi włączeniem alumnów w szeregi żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. I to nie w celu obrony i budowy jedności w Narodzie, ale złamania ich kręgosłupów moralnych i decyzji opowiadania się za Bogiem i za służbą Ojczyźnie.

5 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.