szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 26 lutego 2021 r. zmarł śp. Henryk Melak, tata ks. mgr. Rafała Melaka, Proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łysinach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W odpowiedzi na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w obecnym roku, kiedy doświadczamy wielu trudności i wyzwań w związku z panującą pandemią, zwyczajem obchodzenia jubileuszy w Kościele, niniejszym ustanawiam kościoły stacyjne Roku Świętego Józefa w Archidiecezji Częstochowskiej

Kuria Diecezji Sosnowieckiej informuje, że 24 lutego br. zmarł śp. Bogusław Kościk, tata ks. Konrada Kościka, Rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 lutego 2021 r., po krótkiej i ciężkiej chorobie, zmarł śp. ks. kan. mgr Eugeniusz Woszczyk, były penitencjarz w parafii pw. Św. Stanisława BM w Wieluniu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W Rzymie - Bazylika Św. Piotra w Okowach, a w Częstochowie - kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła

Referat Katechetyczny informuje, że 4 marca br. odbędzie się Finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas IV-V szkół podstawowych.

W trosce o powołania kapłańskie zwyczajem lat poprzednich Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie zwraca się z prośbą o modlitwę.

W poniedziałek 22 lutego br. o godz. 19.oo w kościele św. Zygmunta w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 1 rozpoczynają się katechezy ewangelizacyjne dla młodzieży i dorosłych. 

W Rzymie – Bazylika Świętych Jana i Pawła na Celiusie, a w Częstochowie - kościół pw. Św. Wojciecha BM

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 17 lutego 2021 r. odeszła do Pana śp. Zofia Nowak, mama ks. Tomasza Nowaka, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Stanisława Kostki w Zawierciu i ks. Pawła Nowaka, Penitencjarza Diecezji Sosnowieckiej. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Trzeba nam zatem podjąć wysiłek oczyszczenia serc przez praktykę słuchania słowa Bożego, modlitwy, postu, jałmużny oraz sakramentalnej spowiedzi. Na wielkopostnych drogach naszym pewnym przewodnikiem, a zarazem orędownikiem u Jezusa Chrystusa – Syna Bożego, będzie św. Józef – Jego ziemski opiekun.

Zgodnie z tradycją w Środę Popielcową święci się popiół, którym następnie posypuje się głowy na znak wejścia na drogę nawrócenia. W tym roku Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, z uwagi na warunki związane z pandemią COVID 19 wydała specjalną notę dotyczącą obrzędu nakładania popiołu.

Redakcja Audycji Katolickich wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych, przygotowuje cykl spotkań rekolekcyjnych wielkopostnych dla trzech grup: dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 10 lutego 2021 r. zmarł śp. Bronisław Łyskowski, tata ks. mgr.lic. Artura Łyskowskiego, Proboszcza Parafii pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela w Myszkowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Troska o trzeźwość to nasz wielki obowiązek – obowiązek religijny, ale także patriotyczny – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

14 lutego 2021 r. Katolicki Ruch Dobroczynny BETEL przeprowadzi zbiórkę ofiar na rzecz niepełnosprawnych sierot społecznych.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Dzisiaj w całym Kościele Święty Paweł Apostoł w Pierwszym Liście do Koryntian przypomniał nam przymioty miłości: „miłość nie szuka poklasku, nie unosi się gniewem, nie dopuszcza się bezwstydu, współweseli się z prawdą, wszystko znosi, wszystkiemu wierzy...” Streszczeniem tych przymiotów jest Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Chrystus, który swoją miłością miłosierną zwycięża.

3 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.