szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Arcybiskup Metropolita Częstochowski zachęca do kontynuacji i odnowienia śpiewu Suplikacji na zakończenie Mszy świętych i nabożeństw.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu i Kuria Metropolitalna w Częstochowie informują, że 19 października 2020 r. zmarł śp. Ks. Marek MAJCHARZAK, Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach, brat Ks. Jerzego MAJCHRZAKA, Proboszcza Parafii pw. Narodzenia NMP w Waleńczowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi limitu uczestników liturgii w świątyniach, zmieniają się zasady przystępowania do Sakramentu Bierzmowania w w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie

W związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego w sytuacji pandemii, konieczne jest zastosowanie się do nich także w kwestii działalności duszpasterskiej Kościoła.

Arcybiskup Metropolita Częstochowski i Archidiecezja Częstochowska stanowczo odcinają się od wypowiedzi, działań i postawy ks. Daniela GALUSA - OŚWIADCZENIE

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu i Kuria Metropolitalna w Częstochowie informują, że zmarli: śp. Ks. kan. Tadeusz STĘPIEŃ (emerytowany proboszcz parafii pw. MB Bolesnej w Czeladzi - Piaskachi śp. Ks. kan. Leonard ZAGÓRSKI (emerytowany proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła i NSPJ w Łazach). Szczegóły dotyczące pogrzebów zostały zamieszczone w nekrologach.

W odpowiedzi na liczne zapytania ze strony księży i osób świeckich przypominamy zasady dotyczące udzielania i przyjmowania Komunii świętej w stanie epidemii.

Kuria Metropolitalna informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. Ks. prałat dr hab. Zdzisław MAŁECKI, emerytowany wykładowca i przełożony WSD Diecezji Częstochowskiej w Krakowie.

Tegoroczne liczenie wiernych, zaplanowane na niedzielę, 18 października, zostało odwołane.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu i Kuria Metropolitalna w Częstochowie informują, że 15 października 2020 r. zmarł śp. Ks. kan. Tadeusz STOKOWSKI, były ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie i emerytowany proboszcz Parafii pw. Św. Barbary w Sosnowcu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Do czwartku (15 października) włącznie, Kuria Metropolitalna w Częstochowie będzie zamknięta dla interesantów.

Ksiądz Proboszcz i Katechiści Drogi Neokatechumenalnej zapraszają na katechezy dla dorosłych i młodzieży w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Inspektoria Towarzystwa Salezjańskiego Świętego Jana Bosko i Kuria Metropolitalna w Częstochowie informują, że 10 października 2020 r. zmarł śp. ks. Władysław BYLICA SDB, który w sierpniu br. podjąc miał obowiazki rezydenta w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie (Stradom). Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna informuje, że 9 października 2020 r. zmarł Eugeniusz KUTYNIA, tata śp. ks. prał. Aleksandra KUTYNI. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. Ks. kan. mgr Sławomir KACZMAREK, Proboszcz Parafii pw. Św. Walentego w Konopiskach.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W odczytywanym dzisiaj fragmencie Listu Świętego Jana Apostoła słyszymy, że „Bóg pierwszy nas umiłował”. Dlatego przechodzimy ze śmierci do życia przez Chrystusa, Który stał się dla nas ofiarą przebłagalną za nasze grzechy. Wierzymy, że każdą miłość trzeba donieść aż do śmierci, bo przez Chrystusa w Duchu Świętym staje się dopiero wówczas nieśmiertelna.

8 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.