szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

W dniach od 6 kwietnia 2024 roku do 2 maja 2025 roku w Archidiecezji Częstochowskiej będzie miała miejsce II peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W ramach przygotowań do tego wydarzenia Polskie Towarzystwo Mariologiczne zaprasza na „Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczne przed peregrynacją Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji częstochowskiej”.

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu I powierzyć Mu swoje życie? Na tę i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski. Z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawia Aleksandra Mieczyńską.

Dzień Życia Konsekrowanego i 12 rocznica Ingresu Arcybiskupa Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego do Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny.

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Rozpoczynamy zapisy na KURS CEREMONIARZA Archidiecezji Częstochowskiej. Zapraszamy chętnych lektorów do zgłaszania się za pomocą formularza do 17 stycznia 2024. Formularz zgłoszeniowy znajduje sie pod linkiem:

21 stycznia 2024 r. obchodzimy kolejną już Niedzielę Słowa Bożego.

W święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) Kościół obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 12 stycznia 2024 r. odszedł do Pana śp. ks. kan. Ryszard Stefański, emerytowany kapelan Miejsckiego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Zgromadzenie Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza obchodzi 100-lecie swego założenia.

W dniu 6 stycznia 1994 r., w bazylice watykańskiej, papież Jan Paweł II udzielił święceń biskupich ks. Antoniemu Długoszowi, mianowanemu biskupem pomocniczym Archidiecezji Częstochowskiej.

"W odpowiedzi na artykuł pt. „Niespodziewane słowa metropolity: To pozwoli młodym ożywić wiarę”, opublikowany w dniu 4 stycznia br. na portalu interia.pl, w imieniu arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oświadczam, że nadany artykułowi tytuł zniekształca treść i intencję jego wypowiedzi, sugerując że popiera on przeniesienie lekcji religii ze szkół do parafii."

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 stycznia 2024 r. odeszła do Pana śp. Otylia Hrabia, Mama o. Adama Hrabi OCD, Delegata Prowincjała ds. Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego, kapłana wyświęconego w Archidiecezji Częstochowskiej w 1990 r. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Po raz kolejny Aleją Najświętszej Maryi Panny przejdzie Orszak Trzech Króli.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 30 grudnia 2023 r. odszedł do Pana śp. ks. Stanisław Antczak, emerytowany proboszcz Parafii Katolickiej pw. Św. Rocha w Naramicach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W ramach przygotowania do Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Archidiecezji Częstochowskiej, które będzie odbywało się od kwietnia 2024 r. do maja 2025 r., przygotowano specjalną stronę internetową.

W dniu 29 grudnia mija 12. rocznica ogłoszenia nominacji Biskupa Wacława DEPO, ówczesnego Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego, Arcybiskupem Metropolitą Częstochowskim.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
6 lutego 1946 roku, do Archikatedry Warszawskiej wchodził Ksiądz Prymas abp Stefan Wyszyński. Ten ingres poprzedzał bardzo znamienny fakt... Kiedy po Powstaniu Warszawskim płonęła stolica, Ksiądz Wyszyński wówczas jako kapelan Armii Krajowej patrzył się na dymy płonącej Warszawy w Laskach. Wtedy u jego stóp z wysokości nieba spadła spalona kartka Biblii. I odczytał jej treść: "Będziesz miłował".

6 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.