szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Tradycyjnie, w nocy z 11 na 12 dnia każdego miesiąca, Archidiecezja Częstochowska podejmuje modlitewne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że w wieku 86 lat odeszła do Pana śp. Maria Wierzba, mama ks. Grzegorza Wierzby (archidiecezja częstochowska) i ks. Jana Wierzby (diecezja tarnowska). Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Druga niedziela listopada obchodzona jest w Kościele w Polsce jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w trosce o ochronę i wsparcie osób starszych w okresie pandemii koronawirusa uruchomiło Solidamościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Celem tej inicjatywy jest zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb osób, które z racji wieku powinny ograniczyć wychodzenie z domu.

31 października w katedrze pw. św. Józefa w Hartford w USA odbędzie się oczekiwana beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela największej międzynarodowej męskiej wspólnoty katolików - Rycerzy Kolumba.

Arcybiskup Metropolita Częstochowski zachęca wiernych do łączności w modlitwie za zmarłych w kościołach i w domach, a takźe do wsparcia osób sprzedających kwiaty i znicze.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu i Kuria Metropolitalna w Częstochowie informują, że 30 października 2020 r. zmarł śp. Ks. prał. Stefan WYPORSKI proboszcz parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu.

Kuria Metropolitalna informuje, że zmarła śp. Eugenia Morga, mama ks. kan. Mariana Morgi, Duszpasterza Parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w Toporowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

 W uroczystość Wszystkich Świętych w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule główna Msza św. o godz. 12. Na cmentarzu św. Józefa główna Msza św. w kaplicy o godz. 12. Na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie Msza św. w kościele św. Rocha i św. Sebastiana o godz. 15.

29 października 1950 roku, w Uroczystość Chrystusa Króla, bp Teodor Kubina dokonał uroczystej konsekracji częstochowskiej atrchikatedry. Świątyni, która swoją historią sięga 1901 roku, kiedy to rozpoczęto jej budowę, a która obecnie cieszy, piękniejąc z dnia na dzień.

Biskupi wyrazili niepokój w związku z eskalacją napięcia społecznego i agresji, niszczeniem mienia społecznego, przypadkami dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianiem sprawowania w nich liturgii.

Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Opieki Społecznej pod wezwaniem św. Antoniego (antoninek) i Kuria Metropolitalna w Częstochowie informują, że odeszła do Pana śp. S. Agnieszka CHOWIS.

Oświadczenie rzecznika pasowego Archidiecezji Częstochowskiej w sprawie aktu wandalizmu i ataku na Dom Arcybiskupi.

W dniu 28 października 1925 r., papież Pius XI wydał bullę Vixdum Poloniae unitas, ustanawiając tym samym nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce. W ramach nowo powstałej metropolii krakowskiej została ustanowiona Diecezja Częstochowska.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. Ks. kan. Leon WÓDKA, emerytowany Proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Radomsku

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. Ks. kan. Mirosław NESTOROWICZ, emerytowany Proboszcz parafii pw. Św. Stanisława BM w Ręcznie

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Na progu dwutysięcznego roku nasz polski pisarz Stanisław Lem postawił bardzo trafną diagnozę, że świat współczesny nie stanowi wspólnoty, lecz zbiegowisko ludzi, którzy patrzą, stoją z boku, interpretują wydarzenia...
Myślę, że wspólnota z Wadowic, za Świętym Janem Pawłem II wie, dokąd idzie, ze świadomością celu. Skąd są i do Kogo idą, i przez czyje pośrednictwo? Dlatego dziękujemy za to świadectwo wiary. Z serca Wam wszystkim błogosławię.

16 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.