szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że zmarła śp. Helena Jachna, mama ks. kan. mgr. Marka Jachny, proboszcza parafii pw. Jezusa Chrystusa Dobrego pasterza w Wierzchowisku. Szczegółowe informacje dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Ks. kan. dr Jacek GANCAREK, proboszcz Parafii NMP Różańcowej i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej, zaprasza na Dni Mrzygłodzkie.

Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski zaprasza na koncert „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po zmaganiu się z ciężką chorobą zmarł śp. ks. Marek Czesław SOBAŃSKI.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 5 sierpnia 2020 r. zmarł śp. ks. kan. Jan CHMIEST, mieszkaniec Domu Księży im. Jana Pawła II w Częstochowie, emerytowany proboszcz parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Częstochowie.

Za chwilę rozpocznie się sierpień, czyli promowany przez Kościół miesiąc abstynencji. W ramach trwającej od 1984 roku inicjatywy, w tym czasie zachęca się wiernych do zachowania wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych.

Zapraszamy na „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej u progu beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego” wiernych Archidiecezji Częstochowskiej w najbliższą niedzielę, 2 sierpnia br., po Apelu Jasnogórskim.

Tradycyjnie na przełomie lipca i sierpnia wierni Archidiecezji Częstochowskiej udają się  do Kalwarii Zebrzydowskiej. W tym roku będzie to już XXXVI pielgrzymka.

Siostry Dominikanki serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli św. Anny do udziału w uroczystościach odpustowych ku czci Patronki Sanktuarium, która odbędzie się w niedzielę, 26 lipca 2020 r. Uroczystej sumie odpustowej sprawowanej o godz. 11:30 będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Przybylski.

Zmarł śp. ks. Lech WALASZCZYK, kapłan diecezji Liege w Belgii, który był wyświęcony 7 czerwca 1981 r. w Częstochowie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Osjakowie. Szczegółowe informacje znajdują się w nekrologu.

W najbliższy czwartek 16 lipca obchodzone jest wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Z tej okazji w klasztorze Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Częstochowie (tak jak we wszystkich karmelitańskich zgromadzeniach) będą mieć miejsce uroczystości odpustowe.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 15 lipca 2020 r., po krótkiej lecz ciężkiej chorobie, zmarł śp. Jerzy DEPO, brat Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostaną podane w najbliższym czasie.

Wyższy Instytut Teoligiczny w Częstochowie przedstawia swoją ofertę edujacyjną i zaprasza na studia. Szczegóły na plakatach.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że dnia 8 lipca 2020 r. zmarł śp. Ks. prałat prof. dr hab. Jan ZWIĄZEK, były Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym, Wyższym Instytucie Teologicznym im. Stolicy Mądrości w Częstochowie, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Nauczyciel i Wychowawca wielu pokoleń kapłanów, osób życia konsekrowanego i świeckich.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lipca 2020 r. zmarł nagle Ks. kan. dr Jan SAMBOR, emerytowany proboszcz parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Częstochowie.

Kwotę 55 tysięcy złotych zebrała Archidiecezja Częstochowska jako pomoc dla swoich misjonarzy pracujących w Peru.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Zdumiewamy się żywotnością Słowa Bożego, które jest bardzo żywe i skuteczne. W dzisiejszym fragmencie Listu św. Jana Apostoła słyszymy: "Ten, kto ma Syna, ma życie. A kto nie ma Syna Bożego, też nie ma życia”. Maryja uczy nas, będąc Matką Syna Bożego, że jest Matka życia. To wezwanie jest nam bardzo potrzebne. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie uznaje Boga jako Ojca, to wtedy nie uznając Syna, nie zrozumie Matki.

11 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.