szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 18 maja 2021 r. zmarł śp. ks. prał. mgr lic. Stefan Jachimczak, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława BM w Myszkowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W dniach 4-5 czerwca br. odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Szczegóły na plakacie.

Już 22 maja 2021 r., w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, będziemy przeżywać uroczystość święceń kapłańskich.

W sobotę, 15 maja 2021r,  przypada 199 rocznica urodzin Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, mistyczki pochodzącej z Radomia, która swoje najważniejsze wizje mistyczne przeżywała na ternie archidiecezji częstochowskiej, szczególnie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie. W tym roku przypada również 150 rocznica rozpoczęcia szczególnych, mistycznych wizji Wandy Malczewskiej na terenie Żytna.

Słowo Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, Pielęgniarza i Położnej, który przypada 12 maja.

Nowe wydanie książeczki komunijnej zostało zaktualizowane i uwzględnia ujednolicone teksty modlitw zatwierdzone przez KEP.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 12 maja 2021 r. zmarł śp. Kazimierz Niziołek, tata ks. kan. mgr. Jana Niziołka, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Szczególna modlitwa w łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata o ustanie pandemii odbędzie się na Jasnej Górze już dzisiaj.

Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie przypomina o zasadach dotyczących organizacji pierwszej Komunii świętej w czasie pandemii.

Parafia Św. Rafała Kalinowskiego zaprasza na katechezy dla dorosłych.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że 5 maja 2021 r. zmarł śp. ks. kan. Emil Ilków, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Tradycyjnie już w IV Niedzielę Wielkanocną, czyli Dobrego Pasterza, Kościół obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że zmarł śp. ks. kan. Krzysztof Płatek, Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach-Żychcicach (Diecezja Sosnowiecka). Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 25 kwietnia 2021 r. zmarł śp. Jan Horyń, tata ks. dr. Rafała Horynia, Proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

"Dar Bożych powołań i odpowiedzialność" - List Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, na IV Niedzielę Wielkanocną, czyli Dobrego Pasterza (25 kwietnia 2021 r.)

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 kwietnia 2021 r. zmarł nagle śp. ks. kan. Łucjan Szeliga, Proboszcz Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Mierzycach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W dzisiejszej Ewangelii św. Marek przypomniał nam bardzo trudne pytanie Jezusa: "Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? Każdy, kto wypełnia wolę Ojca mego, ten mi jest bratem, siostrą i matką". Ta mocna więź Maryi z Chrystusem stanowi podstawę do Jej najpiękniejszego tytułu: "Bogurodzica". A Kościół naszych dni ośmielił się dołączyć: "Wszechmoc Błagająca". Zawierzmy więc Chrystusowi wszystkich i wszystko przez Maryję.

29 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.