szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

W niedzielę 5 września w Kościele w Polsce będzie obchodzony „Dzień Solidarności z Afgańczykami”. Z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Poprzez wyniesienie sług Bożych do chwały ołtarzy poznajemy ich na nowo w tajemnicy świętych obcowania. Niech pomagają nam w odczytywaniu ich prorockich intuicji w podejmowaniu aktualnych wyzwań duszpasterskich Kościoła Chrystusowego w Polsce.

5 września 2021 roku mija 50 lat od koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Wieluńskiej papieskimi diademami.

W czasie konferencji katechetycznej 28 sierpnia (sobota, godz. 10.00) będzie można nabyć nowe materiały diecezjalne z serii Boży Baranek – Kazania Komunijne.

Referat Katechetyczny serdecznie zaprasza na Konferencję Katechetyczną przed nowym rokiem szkolnym.

Program Wigilii przed Uroczystością NMP Częstochowskiej

W Uroczystość NMP Częstochowskiej symbole Światowych Dni Młodzieży zawiatją w Częstochowie.

W czasie konferencji katechetycznej 28 sierpnia (sobota) br. będzie można nabyć nowy tom Biuletynu Katechetycznego.

22 sierpnia br. obchodzić będziemy 25. rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Snaktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie – Mrzygłodzie.

3 sierpnia 2021 r., w dniu 120. rocznicy urodzin Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Redakcja Internetowa Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA uruchomiła serwis poświęcony nauczaniu Prymasa Tysiąclecia.

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej pod nazwą Jasna Strona Mocy odbędzie się w dniach 13-14 sierpnia w Częstochowie na Błoniach Jasnogórskich. Komentatorzy zgodnie przyznają, że będzie to bezprecedensowe wydarzenie promujące muzykę chrześcijańską. Festiwal wpisuje się także w obchody 30. rocznicy VI Światowych Dni Młodzieży, które w sierpniu 1991 r. odbyły się w Częstochowie.

Zmarła śp. Janina Wójcik, mama ks. mgr. Mirosława Wójcika, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Dnia 5 sierpnia 2006 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława T. Depo Biskupem Zamojsko-Lubaczowskim.

Na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, trzeba na nowo zastanowić się nad przyczynami problemów uzależnień, zwłaszcza od alkoholu, które tak boleśnie ranią nasze społeczeństwo. Zastanowić się, aby lepiej zrozumieć powagę sytuacji i konieczność podjęcia dobrych decyzji wspierających wolność wewnętrzną wszystkich Polaków.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że w dniu 1 sierpnia 2021 r. odeszła do Pana śp. Władysława Arkit, mama ks. kan. mgr. Antoniego Arkita, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Lamberta w Radomsku. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W odpopwiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, zaprasza do wspólnej modlitwy za poszkodowanych i zmarłych wskutek powodzi oraz do ofiarności, która jest wyrazem braterskiej solidarności i miłości.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Dramat zbrodni w Gdańsku poucza nas, że bez odniesienia do praw Bożych, a zwłaszcza do przykazania: "Nie zabijaj!" we wszystkich jego wymiarach, niezależnie kogo dotyczy, pokazuje, że ateizm dla nas, dla ludzi tej ziemi, nie jest żadnym poglądem neutralnym. Tu chodzi o życie...

14 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.