szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej racji Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, będzie sprawował uroczystą Mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej.

Arcybiskup Metropolita Częstochowski udzielił dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych na dzień 11 listopada br.

W dniach 12 i 13 listopada Jasna Góra będzie stacją na drodze peregrynacji relikwi bł. Karola Acutisa. Uroczystościom przewodniczyć będą abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz  abp Domenico Sorrentino, Biskup Asyżu.

29 października w liturgii Kościoła obchodzimy rocznicę poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej w Częstochowie. Z tej racji w kościele - Matce kościołów całej Archidiecezji sprawowana będzie uroczysta liturgia.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 2 listopada 2022 r., w wieku 92 lat, w 66. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. Stanisław Gozdek, kapłan Archidiecezji Wrocławskiej, pochodzący z Archidieczji Częstochowskiej, zamieszkujący na emeryturze w Parzniewicach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Informacje na temat nabożeństw w dniu uroczystości Wszystkich Świętych oraz we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych na cmentarzach w Częstochowie.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 października 2022 r., w wieku 84 lat, w 57. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. kan. Stanisław Milewski emerytowany duszpasterz Polaków w Anglii. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie zaprasza na Sympozjum Katechetyczne: „Wierzę w Kościół na i po katechezie”. Będzie ono miało miejsce 29 października (sobota) 2022 r., w godzinach od 10.00 do 14.00, w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

W środę, 12 października, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. 

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 16 października 2022 r. odszedł do Pana śp. Leszek Szelka, Wieloletni kierowca śp. Biskupa Stefana BAREŁY i śp. Arcybiskupa Stanisława NOWAKA oraz pracownik Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W dniach 15 i 22 października odbędą się Jesienne Dni Duszpasterskie.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 15 października 2022 r. odeszła do Pana śp. Krystyna Stępień, Mama ks. Andrzeja Stępnia, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Babcia ks. Rafała Zawiszy, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Wawrzyńca w Dąbrowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Ks. dr Michał Jędrzejski, kapłan Archidieczji Częstochowskiej, znalazł się pośród nagrodzonych w ramach 25. edycji Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich

Dyrektor i Profesorowie Wyższego Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie zapraszają na uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego 2022-/2023.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie wydała stosowny komunikat.

Ogłoszenie laureatów nagród, przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, nastąpiło tuż po otwarciu XXVII Targów Wydawców Katolickich, które odbywają się 29 września do 2 października w Warszawie. Przyznano nagrody i wyróżnienia w 19 kategoriach konkursowych. 

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Przed sześciu laty przeżywaliśmy niezwykłe wydarzenie w Kościele Chrystusowym: ustąpienie z urzędu Świętego Piotra papieża Benedykta XVI. To był wielki akt wiary, odwagi i odpowiedzialności. I warto przywołać dzisiaj słowa tegoż papieża, że "miłosierdzie Boże pomimo wielu aktów przemocy i niesprawiedliwości, to miłosierdzie, które objawiło się w Jezusie Chrystusie „przeważy” szalę zła dobrem i przebaczeniem".

11 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.