szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Inspektoria Towarzystwa Salezjańskiego Świętego Jana Bosko i Kuria Metropolitalna w Częstochowie informują, że 2 października 2020 r. zmarł śp. ks. Józef Zych SDB, który pracował jako rezydent w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie (Stradom). Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, zaprasza wraz z Księdzem Jackiem Gancarkiem, Moderatorem Krajowym Żywego Różańca, na pielgrzymkę Kół Różańcowych Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie. Szczegóły na plakacie.

Już w najbliższą sobotę kolejny raz księża Archidiecezji Częstochowskiej będą pielgrzymować ze swoimi pasterzami do Matki Bożej na Jasnej Górze.

W dniu 28 września wspominamy w liturgii Św. Wacława, męczennika. Jest to dzień imienin Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że zmarła śp. Honorata Zawierucha, mama ks. kan. mgr. Tadeusza Zawieruchy, Wicedyrektora Wydziału Ekonomicznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Szczegółowe informacje dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Ośrodek Muzyki Liturgicznej w Częstochowie zaprasza do korzystania z propozycji Ośrodka jesienią, zimą i wiosną (2020/2021), zapraszając na kurs psałterzysty, XXII Święto Muzyki, rekolekcje dla muzyków i warsztaty muzyki liturgicznej.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że w związku z awarią linii telefonicznej, w najbliższych dniach mogą pojawić się problemy w próbie kontaktu telefonicznego z Wydziałami Kurii.

Z uwagi na stan epidemiczny panujący w Polsce, dekanalne dni chorych, które zwykle odbywały się w różnych sanktuariach naszej archidiecezji, w tym roku przybrały zmienioną formę.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza kandydayów pragnących podjąć studia i formację do kapłaństwa.

Już po raz dwudziesty będziemy przeżywać "Dzień Papieski".

W dniu 4 września przypada kolejna rocznica "Krwawego Poniedziałku". Z tej racji o godz. 18.00 Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, odprawi Mszę św. w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie w intencji zamordowanych Częstochowian.

W dniu 4 września w liturgii Kościoła wspominamy jedenaście nazaretanek, Błogosławionych Męczenniczek z Nowogródka.
W Archidiecezji Częstochowskiej obchodzimy ten dzień jako wspomnienie błogosławionych dziewic i męczennic Marii Kanuty i Towarzyszek.

Kuria Metropolitalna informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. Ks. prałat Stanisław IŁCZYK, Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha w Częstochowie, były Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, budowniczy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie.

Kuria Metropolitalna informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. kan. Stanisław KOSOWSKI, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Działoszynie.

Tegoroczna konferencja katechetyczna zostanie przeprowadzona w formie online. Warunkiem udziału jest wcześniejsza rejestracja za pomocą formularza na stronie Referatu Katechetycznego: www.katecheza.archiczest.pl

25 sierpnia, w Wiligilię Uroczystości NMP Częstochowskiej, tradycyjnie już przejdzie procesja z Bazyliki Archikatedralnej na Jasną Górę.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Ileż to już razy zdumiewamy się aktualnością słowa Bożego. W odczytywanym dzisiaj w brewiarzu kapłańskim fragmencie Listu do Efezjan Święty Paweł napisał bardzo mocne słowa: "Nie zasmucajcie Ducha Świętego. Niech zniknie wśród was wszelka gorycz, znieważanie i wszelka złość". Im bardziej będziemy słuchać słowa Bożego i wypełniać je, mniej będzie wśród nas „przemądrzałości” i niezgody.

18 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.