szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na Mszę świętą, która rozpocznie się o godz. 18.00. Podczas Eucharystii nastąpi ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W tym samym dniu Akt ten zostanie dokonany we wszystkich parafiach w Polsce.

Za kilka dni, 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi zebrani na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu uroczyście ponowią akt poświęcenia Polski Sercu Jezusa.

Bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Jest to dla nas sposobność, by odnowić nasze świadome przeżywanie celebracji Eucharystii jako spotkania z Chrystusem obecnym wśród nas w Najświętszym Sakramencie.

Pragnę podziękować wszystkim Moderatorom za zaangażowanie i podtrzymywanie ognia Żywego Różańca w minionych miesiącach. W tym trudnym czasie każdy z Was stał się gwarantem trwania tego wielkiego dzieła. Dziękuję za poszukiwanie nowych form docierania do ludzi i dawanie im nadziei.

Już kolejny rok z rzędu częstochowska Dolina Miłosierdzia zaprasza ósmoklasistów z całego miasta do udziału w Mszy św. w przededniu rozpoczęcia egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. 

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 29 maja 2021 r. zmarł śp. Alozjy Szeliga, tata śp. ks. Łucjana Szeligi. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W najbliższą sobotę, 22 maja, w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czterech diakonów naszej Archidiecezji przyjmie święcenia prezbiteratu. TV Niedziela będzie transmitować to wydarzenie z Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Tegoroczne triduum dla kapłanów zainicjuje modlitwę świeckich za księży z archidiecezji częstochowskiej. Każdy chętny będzie mógł „adoptować” jednego kapłana i podjąć się codziennej modlitwy jednym "Zdrowaś Maryjo" od 22 maja 2021 r. do 4 czerwca 2022 r. 

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 18 maja 2021 r. zmarł śp. ks. prał. mgr lic. Stefan Jachimczak, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Św. Stanisława BM w Myszkowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W dniach 4-5 czerwca br. odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Szczegóły na plakacie.

Już 22 maja 2021 r., w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, będziemy przeżywać uroczystość święceń kapłańskich.

W sobotę, 15 maja 2021r,  przypada 199 rocznica urodzin Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, mistyczki pochodzącej z Radomia, która swoje najważniejsze wizje mistyczne przeżywała na ternie archidiecezji częstochowskiej, szczególnie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie. W tym roku przypada również 150 rocznica rozpoczęcia szczególnych, mistycznych wizji Wandy Malczewskiej na terenie Żytna.

Słowo Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, Pielęgniarza i Położnej, który przypada 12 maja.

Nowe wydanie książeczki komunijnej zostało zaktualizowane i uwzględnia ujednolicone teksty modlitw zatwierdzone przez KEP.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 12 maja 2021 r. zmarł śp. Kazimierz Niziołek, tata ks. kan. mgr. Jana Niziołka, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Szczególna modlitwa w łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata o ustanie pandemii odbędzie się na Jasnej Górze już dzisiaj.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Jak zauważa jeden z katolickich dziennikarzy Franciszek Kucharczyk szerzy się w polityce świata, Europy i w Polsce nowa pseudoreligia, która ma na imię "dobrzyzn". A wyznaje następującą zasadę: "Nie wierzę w Boga, nie uznaję Go, ale jestem dobry". Odpowiedzmy słowami poezji: "Czy można żyć bez Ciebie, Boże? - Można! Ale nie można bez Ciebie owocować". Matko Wcielonego Słowa, módl się za nami!

7 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.