szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Główny Inspektorat Sanitarny wydał wytyczne dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce.

Pasterz naszej Archidiecezji, Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, zachęca „abyśmy mogli odnowić się wewnętrznie i uznać po raz kolejny Jezusa Chrystusa jako naszego Zbawiciela i Pana”. Będzie to miało miejsce w Bazylice Archikatedralnej w dniach 17 – 19 czerwca. Do udziału w Triduum przed Uroczystością Serca Jezusowego zapraszamy szczególnie wszystkich Braci Kapłanów naszej archidiecezji. 

Procesje eucharystyczne w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa prowadzone przez pasterzy Kościoła Częstochowskiego

Archidecezja Częstochowska wraca do swoich comiesiecznych modlitewnych czuwań na Jasnej Górze.

W dniach 5 i 6 czerwca 2020 r. odbędzie się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca

Ks. Kamil Tokarz, nasz misjonarz pracujący w Peru, opisuje swą codzienną posługe duszpasterską w kraju dotkniętym pandemią koronawirusa.

30 maja 2020 r., w wieku 83 lat, w 60. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. Ks. prałat Tadeusz KAMIŃSKI, emerytowany proboszcz parafii pw. Św. Floriana w Sosnowcu.

Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, podjął decyzję o odwołaniu udzielonej wcześniej dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane.

28 maja 2020 r. minie 39 lat od śmierci Prymasa Tysiąclecia – Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Od tego dnia, aż do 25 sierpnia 2020 r., w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, będzie się odbywać wieczorne czuwanie w intencji jego rychłej beatyfikacji.

Pandemia koronawirusa była związana z ograniczeniami w działalności duszpasterskiej parafii oraz ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Był to także czas zawieszenia większości spotkań duszpasterskich oraz grup parafialnych i ponadparafialnych. Czas obecny przynosi znoszenie wielu ograniczeń, także związanych z działalnością duszpasterską.

Otrzymaliśmy w ostatnich dniach bardzo niepokojące informacje od naszych braci, misjonarzy w Peru. Kraj ten dotknęła epidemia choroby denga, leptospirozy oraz malarii. Te choroby tropikalne pochłonęły już tysiące ofiar. Na domiar złego, do Peru dotarła także pandemia koronawirusa.

Ukazało się nowe opracowanie materiałów dla kandydatów do bierzmowania z serii Mocni Duchem - KATECHIZM. Zawiera on kompendium najważniejszych wiadomości katechizmowych (zaktualizowanych), jakie powinien znać kandydat do bierzmowania, a ponadto przygotowanie do spowiedzi i obrzęd tego sakramentu oraz przebieg liturgii sakramentu bierzmowania w nowej formie według aktualnego wydania księgi liturgicznej – Obrzędy bierzmowania dostosowane do zwyczajów diecezji polskich (2019).

20 maja 2000 r. ks. prałat Jan WĄTROBA, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, przyjął święcenia biskupie. Po trzynastu latach połsugi biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej został mianowany Biskupem Rzeszowskim.

Z powodu pandemii koronawirusa święcenia diakonatu i prezbiteratu będą musiały odbyć się przy ograniczonym udziale wiernych. Transmisję z tych wydarzeń przekazą nasze dieceazjalne media katolickie.

Ks. Rafał KIPIGROCH, nasz misjonarz pracujący w Peru, opisuje realia życia w tym kraju w czasie pandemii koronawirusa.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Pozwólcie, że w dniu dzisiejszym wspomnę dwie bardzo ważne postacie Kościoła w Polsce. Dokładnie 83 lata temu tutaj, na Jasnej Górze, został wyświęcony na biskupa Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski, którego hasłem było: "Żal mi tego ludu", wskazując na Eucharystię. A z kolei 70 lat temu do katedry gnieźnieńskiej wchodził Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, którego hasło brzmiało: "Samemu Bogu przez Maryję".

2 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.