szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 22 stycznia 2023 r. odszedł do Pana śp. Ludwik Krupiński, Tata ks. mgr. lic. Stanisława Krupińskiego, proboszcza Parafii Katolickiej pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszkowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Arcybiskup Metropolirta Częstochowski wystosował list pasterski do wiernych w sprawie ks. Daniela Galusa i prowadzonej przez niego grupy wiernych.

Już 22 stycznia 2023 r. będziemy obchodzić Niedzielę Słowa Bożego. W roku 2019 papież Franciszek w Liście Apostolskim „Aperuit illis” wydanym w formie motu proprio ustanowił, by w całym Kościele Powszechnym  3. Niedziela Zwykła roku liturgicznego była obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego.

6 stycznia, Mszą św. o godz. 14:00 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie rozpocznie się Orszak Trzech Króli. 

Arcybiskup Metropolita Częstochowski wystosował do wiernych słowo z racji śmierci papieża emeryta Benedykta XVI.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 stycznia 2023 r. odeszła do Pana p. Kazimiera Orzeszyna,Mama ks. kan. prof. Jana ORZESZYNY, profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz ks. kan. mgr. Gabriela ORZESZYNY, proboszcza Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Niedośpielinie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kościół Częstochowski, wdzięczny Bogu za pontyfikat papieża Benedykta XVI, będzie dziękował za jego posługę oraz wypraszał miłosierdzie podcza mszy świętych, które będą sprawowane pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego w dniach 31 grudnia i 1 stycznia.

29 grudnia 2011 roku papież Benedykt XVI mianował ówczesnego Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Wacława Depo Arcybiskupem Metropolitą Częstochowskim.

W sobotę, 17 grudnia, na Jasnej Górze Parafialne Rady Duszapsterskie rozpoczynające nową kadencję zawierzą swą posługę przez wstawiennictwo Maryi.

Informujemy o kursie animatora, nowej inicjatywie formacyjnej dla Służby Liturgicznej w naszej archidiecezji

„Franciszku, odbuduj mój Kościół” to dziewiąta edycja częstochowskich materiałów na Adwent przygotowanych przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Wydawnictwo „Regina Poloniae” oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Materiały w swej treści nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2022/2023: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, a także podkreślają potrzebę modlitwy o pokój.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 13 grudnia 2022 r. odszedł do Pana śp. ks. kan. mgr lic. Marian Wojtasik, emerytowany proboszcz Parafii Katolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela w Choroniu. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 grudnia 2022 r. odeszła do Pana śp. Zenona Frukacz, Mama ks. kan. Mariusza Frukacza, Redaktora Tygodnika Katolickeigo "Niedziela". Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 12 grudnia 2022 r. odszedł do Pana śp. ks. kan. Damian Leśniczek, proboszcz Parafii Katolickiej pw. św. Klemensa w Lgocie Wielkiej. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W dniu 8 grudnia 2022 r. biura i magazyny CARITAS będą nieczynne.

12 grudnia przypada pierwsza rocznica śmierci Arcybiskupa Stanisława Nowaka, czwartego biskupa diecezji częstochowskiej i pierwszego arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Ileż to już razy zdumiewamy się aktualnością słowa Bożego. W odczytywanym dzisiaj w brewiarzu kapłańskim fragmencie Listu do Efezjan Święty Paweł napisał bardzo mocne słowa: "Nie zasmucajcie Ducha Świętego. Niech zniknie wśród was wszelka gorycz, znieważanie i wszelka złość". Im bardziej będziemy słuchać słowa Bożego i wypełniać je, mniej będzie wśród nas „przemądrzałości” i niezgody.

18 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.