szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 12 lutego 2022 r. odszdł do Pana śp. Mikołaj Chaładus, tata ks. mgr. Jana Chaładusa, kapelana Szpitala Powiatowego w Zawierciu i pana Zdzisława Chaładusa, kierowcy ks. bp. Andrzeja Przybylskiego. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

13 lutego 2022 r. z okazji XXX Światowego Dnia Chorego, przy poparciu Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, w parafiach archidiecezji częstochowskiej zostanie przeprowadzona tradycyjna zbiórka ofiar do puszek dla niepełnosprawnych sierot społecznych.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 6 lutego 2022 r. odeszła do Pana śp. Aniela Helena Banaszek, mama ks. kan. mgr. Andrzeja Banaszka, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Miedźnie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego 2022 r. odeszła do Pana śp. Maria Anna Psota, mama ks. mgr. Tomasza Psoty, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela w Łękińsku. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 5 lutego 2022 r. odszedł do Pana śp. O. Bogusław Zabłocki OFM (bernardyn), były kapelan szpitala na Zawodziu w Częstochowie i Aresztu Śledczego w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Stolica Apostolska podjęła decyzję w sprawie odwołania ks. Daniela Galusa od decyzji Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego. Przekazujemy komunikat na temat tychże decyzji i aktualnego statusu ks. Galusa.

Drużyna z Częstochowy zdobyła mistrzostwo Polski w seminaryjnych zawodach tenisa stołowego. 23. edycja turnieju odbyła się w dniach 20-21 stycznia w hali sportowej seminarium częstochowskiego.

W Święto Ofiarowania Pańskiego będziemy przeżywać Światowy Dzień Osób Życia Konsekrowanego. O godz. 18.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, będzie sprawował Mszę św. dziękczynną za dar wszystkich osób życia konsekrowanego.

2 lutego 2022 r., w Święto Ofiarowania Pańskiego, Archidiecezja Częstochowska będzie przeżywać dziękczynienie za 10 lat pasterskiej posługi Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego. Zapraszamy do modlitwy.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował, aby najbliższa środa, 26 stycznia, była w Kościele w Polsce dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie.

W Kościele Powszechnym przeżywamy już 56 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który z woli Ojca Świętego Franciszka nosi tytuł, a zarazem i ewangeliczne zadanie: „Słuchajcie”.

Przed nami kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który będziemy przeżywać w dniach 18-25 stycznia.

W niedzielę, 23 stycznia 2022 r., obchodzimy w Kościele powszechnym Niedzielę Słowa Bożego, która w zamyśle papieża Franciszka ma prowadzić do wzrostu świadmości religijnej oraz bliskiej znajomości Pisma Świętego. W dokumencie "Aperiut illis", który ustanawia to święto, zachęca się do uroczystej intronizacji Biblii w kościołach, poświęcenia jeszcze większej uwagi głoszeniu Słowa oraz medytacji Pisma Świętego, szczególnie przy użyciu metody lectio divina.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 18 stycznia 2022 r. odeszła do Pana śp. Eugenia Machura, mama śp. ks. Ryszarda Machury pochodzącego z Parafii Katolickiej pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Porębie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 20 stycznia 2022 r. odszedł do Pana śp. Jan Klekowski, tata ks. kan. mgr. Macieja Klekowskiego, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Żarkach Letnisku. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego została zarządzona wizytacja stowarzyszenia. Do wszystkich członków Wspólnoty wystosowany został list wyjaśniający motywy i cel wizytacji.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Święty Paweł pouczył nas, że gdy nie potrafimy się modlić; wyrazić słowami tego, czego pragniemy, to Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości. To On doprowadza nas do całej prawdy, przekonuje nas o grzechu, o sprawiedliwości Bożej, o sądzie Boga i czyni nas świadkami. Bez pomocy Ducha Świętego nie będziemy prawdziwi, nie będziemy jednością, przebaczający sobie nawzajem i nie będziemy wspólnotą... A słowo wspólnota dzisiaj niektórych razi...

19 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.