szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, będzie obchodzony w tym roku 24 października pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”.

Przygotowanie do pierwszej Komunii św. oraz bierzmowania odbywa się na podstawie znowelizowanych instrukcji diecezjalnych dotyczących tychże sakramentów.

W dniu 9 października br. papież Franciszek rozpoczął synod czyli intensywny czas wspólnotowego wsłuchiwania się w to, co dziś Duch Święty mówi do Kościoła. Tym razem do udziału w synodzie Ojciec Święty zaprosił nie tylko biskupów, ale wszystkich wiernych z całym bogactwem i różnorodnością powołań, stanów i darów Bożych.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie zapraszają na sympozjum o św. Józefie.

Wyższy Instytut Teologiczny zaprasza na wykłady otwarte o katechezie biblijnej.

W październiku należy przygotować celebrację liturgiczną dla dzieci i ich rodziców związaną z poświęceniem i wręczeniem różańców.

Tradycyjnie już, jak każdego miesiąca, wierni Archidiecezji Częstochowskej podejmą czuwanie w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Kuria Metropolitalna informuje, że 9 października 2021 r. odszedł do Pana śp. Tadeusz Krasowski, tata ks. kan. Wojciecha Krasowskiego, emerytowanego kapelana Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie

Zgodnie z instrukcją (nr 5 i 6), w okresie bezpośredniego przygotowania do pierwszej Komunii św., należy zorganizować dla dzieci i ich rodziców roczny cykl celebracji liturgicznych.

Szczególnym znakiem nadziei dla wielu młodych ludzi w naszej Ojczyźnie jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Co roku swoją opieką obejmuje blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z wiosek i małych miejscowości całej Polski.

W imieniu Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego, zapraszam na Pielgrzymkę Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Myszkowie – Mrzygłodzie w dniu 2 października 2021 roku (sobota).

28 września przypada wspomnienie Św. Wacława, męczennika. Jest to także dzień imienin Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego.

Nowa aplikacja mobilna do pracy duszpasterskiej i katechetycznej z młodzieżą: mocniduchem.archiczest.pl To kolejna odsłona materiałów do bierzmowania z serii Mocni Duchem.

Zgodnie z wytycznymi KEP i wskazaniami instrukcji diecezjalnej, warunkiem bezpośredniego przygotowania do sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii jest złożenie przez rodziców (opiekunów) deklaracji uczestnictwa dziecka w przygotowaniu do tych sakramentów. 

Już 25 września br. odbędzie się Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej na Jasną Górę. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Zachęta do modlitwy w intencji Księdza Arcybiskupa Seniora Stanisława Nowaka.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W wierszu Karola Wojtyły Maryja zdumiewa się, że nie tylko w Jezusie jest światło, ale On jest Światłem. Jego Miłość się nie starzeje - i ta z Betlejem, i ta z Golgoty, i ze Zmartwychwstania. A rozjaśnia się mam każdego dnia w Eucharystii i tak będzie aż do skończenia świata.

1 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.