szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Z uwagi na stan epidemiczny panujący w Polsce, dekanalne dni chorych, które zwykle odbywały się w różnych sanktuariach naszej archidiecezji, w tym roku przybrały zmienioną formę.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza kandydayów pragnących podjąć studia i formację do kapłaństwa.

Już po raz dwudziesty będziemy przeżywać "Dzień Papieski".

W dniu 4 września przypada kolejna rocznica "Krwawego Poniedziałku". Z tej racji o godz. 18.00 Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski, odprawi Mszę św. w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie w intencji zamordowanych Częstochowian.

W dniu 4 września w liturgii Kościoła wspominamy jedenaście nazaretanek, Błogosławionych Męczenniczek z Nowogródka.
W Archidiecezji Częstochowskiej obchodzimy ten dzień jako wspomnienie błogosławionych dziewic i męczennic Marii Kanuty i Towarzyszek.

Kuria Metropolitalna informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. Ks. prałat Stanisław IŁCZYK, Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha w Częstochowie, były Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, budowniczy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie.

Kuria Metropolitalna informuje, że po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. kan. Stanisław KOSOWSKI, emerytowany Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Działoszynie.

Tegoroczna konferencja katechetyczna zostanie przeprowadzona w formie online. Warunkiem udziału jest wcześniejsza rejestracja za pomocą formularza na stronie Referatu Katechetycznego: www.katecheza.archiczest.pl

25 sierpnia, w Wiligilię Uroczystości NMP Częstochowskiej, tradycyjnie już przejdzie procesja z Bazyliki Archikatedralnej na Jasną Górę.

Dobrego nigdy za wiele, dlatego też - na specjalne życzenie widzów - dziś (26 sierpnia) o 21.30 w programie 1 Telewizji Polskiej zostanie powtórzony koncert Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II 


"Przypominam, duszpasterzom, że w naszej archidiecezji obowiązuje dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej z okazją do spowiedzi świętej i odprawienia adoracji eucharystycznej. W dniach wielkiej nowenny na Jasną Górę podążają wierni ze wszystkich parafii Częstochowy w porządku podanym przez Wydział Duszpasterski" (Ksiądz Arcybiskup Metropolita Częstochowski, List na sierpień 2007).

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że zmarła śp. Helena Jachna, mama ks. kan. mgr. Marka Jachny, proboszcza parafii pw. Jezusa Chrystusa Dobrego pasterza w Wierzchowisku. Szczegółowe informacje dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Ks. kan. dr Jacek GANCAREK, proboszcz Parafii NMP Różańcowej i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej, zaprasza na Dni Mrzygłodzkie.

Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski zaprasza na koncert „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po zmaganiu się z ciężką chorobą zmarł śp. ks. Marek Czesław SOBAŃSKI.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 5 sierpnia 2020 r. zmarł śp. ks. kan. Jan CHMIEST, mieszkaniec Domu Księży im. Jana Pawła II w Częstochowie, emerytowany proboszcz parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Częstochowie.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W jutrzejszym święcie Chrztu Pańskiego powróci do nas bardzo ważne pytanie: "Czy znacie sprawę Jezusa z Nazaretu?" Powtórzymy również kolejne pytanie: Czy bez Maryi można znać sprawę Jezusa? Bez Tej, która dała Mu ciało i krew dla naszego zbawienia? Czy bez pomocy Ducha Świętego, który zaświadczy o Nim również poprzez głos Ojca, można dojść do całej prawdy i nie błądzić?

12 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.