szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Wczoraj w godzinach wieczornych, Arcybiskup Mieczysław MOKRZYCKI, Metropolita Lwowski, zwrócił się do mnie w rozmowie telefonicznej, z prośbą o pomoc dla wiernych Archidiecezji Lwowskiej w związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa.

W związku z medialnym rozgłosem i zamieszaniem powstałym wokół sprawy ks. Daniela Galusa i Wspólnoty "Miłość i Miłosierdzie Jezusa", Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski wystosował list to wszystkich wiernych.

Prosimy członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej o indywidualną lub wspólnotową pielgrzymkę na Jasną Górę w intencji pokoju na Ukrainie. Kto z Państwa nie może przybyć na Jasną Górę, proszony jest o modlitwę różańcową przed wizerunkiem Królowej Polski w domu, przez cały czas trwania konfliktu.

W związku z nadchodzącym czasem organizowania szkolnych rekolekcji wielkopostnych, uwzględniając komunikaty podane na ten temat na zebraniu dziekanów (31.01.2022), informujemy, że:

Już 28 lutego 2022 r. (poniedziałek) odbędzie się spotkanie otwarte, podczas którego będzie można porozmawiać o problemach Kościoła w Częstochowie i w Polsce.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w dniach 25 - 27 lutego 2022 r. organizuje rekolekcje dla młodzieży męskiej. Więcej informacji można znaleźć na plakacie lub na stronie: www.seminarium.czest.pl 

W dniach od 27 lutego do 5 marca 2022 r. w całej Polsce będziemy przeżywać 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Finał diecezjalny XXVII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas IV-V szkół podstawowych odbędzie się w czwartek 3 marca br. w budynku Kurii Metropolitalnej w Częstochowie al. NMP 54.

Biskup Andrzej Przybylski zaprasza w najbliższy czwartek, tj. 17 lutego 2022 r. do wspólnej modlitwy za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie.

Arcybiskup Metropolita Częstochowski powołał komisję wspomagającą go w wizytacji prywatnego stowarzyszenia wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre”. Uwzględniając przewidywany zakres wizytowania stowarzyszenia i jego szeroką działalność, w skład komisji wchodzą specjaliści z różnych dziedzin. 

Ważnym elementem procesu synodalnego jest zbieranie opinii i głosów na temat Kościoła poprzez ankietę synodalną. Docieramy z ankietą dopiero teraz, gdyż bardziej zależy nam na bezpośrednich spotkaniach i rozmowach, niż tylko na ankietowym zbieraniu opinii. Nadszedł jednak czas, aby wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli poprosić o zabranie głosu poprzez odpowiedzi na pytania w przygotowanej przez diecezjalny zespół ds. koordynacji synodu ankiecie.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że dnia 21 lutego 2022 r. odeszła do Pana śp. Krystyna Umańska, mama ks. kan. Ryszarda Umańskiego, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Wojciecha w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 16 lutego 2022 r. odeszła do Pana śp. Genowefa Simińska, mama ks. kan. ppor. WP mgr. Zdzisława Simińskiego, Proboszcza Parafii Katolickiej pw. Św. Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Referat formacji kapłanów zaprasza księży z roczników święceń 2011 - 2021 na dodatkowe rekolekcje kapłańskie.

11 lutego 2022 r., pod hasłem: Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36) będziemy obchodzić XXX Światowy Dzień Chorego.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Nasza codzienna rzeczywistość dowodzi, że z Kościołem i w Kościele nie jest łatwo żyć. On bowiem nie jest rodzajem supermarketu, który obniża ceny, bojąc się, że odejdą od niego klienci. Jedyną ofertą Kościoła jest Jezus Chrystus, Jedyny Odkupiciel człowieka i świata.

9 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.