szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Dzień 24 stycznia br. „Dniem solidarności z Chorwacją”. Tego dnia w polskich kościołach będą zbierane datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 23 stycznia 2021 r. zmarła śp. Czesława Rutkowska, mama ks. mgr. Piotra Rutkowskiego, Proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Jak w każdy, trzeci czwartek miesiąca, modlimy się przed Najświętszym Sakramentem Koronką za Kapłanów, pamiętając szczególnie o kapłanach chorych, przeżywających różne problemy i kryzysy. Najbliższe spotkanie w czwartek, 21 stycznia 2021 roku, o godzinie 19.30.

„Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” – pod tym hasłem będzie przebiegał Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowane zostały we wspólnocie Grandchamp w Szwajcarii.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po długiej i ciężkiej chorobie zmarła śp. Barbara Zimna, mama ks. Michała Zimnego, Wikariusza Parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

III Niedziela Zwykła (w tym roku 24 stycznia) jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. Poniżej zamieszczamy materiały duszpasterskie do skorzystania przez parafie, duszpasterzy, katechetów i animatorów. 

Gorąco zapraszamy do oglądania niezwykłego koncertu charytatywnego 'Kolędy świata” już w najbliższą niedzielę, 10 stycznia o 12:55 na antenie TVP2.

Kończący się rok kalendarzowy, to sposobność do dziękczynienia Bogu za czas, który nam dał, do przeproszenia za to, co było złe, ale także do prośby o błogosławieństwo na nowy rok.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 11 stycznia 2021 r. zmarł śp. ks. kan. mgr Zbigniew BERDYS, Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzałkowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 stycznia 2021 r. zmarł śp. Henryk Ginter, tata ks. Jarosława Gintera, Proboszcza Parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Częstochowie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zamieszczone w nekrologu.

1 stycznia 2021 roku rozpocznie się Jubileuszowy Rok Jakubowy. Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych.

8 grudnia 2020 r. obchodziliśmy 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła powszechnego, papież Franciszek ogłosił od tego dnia specjalny „Rok” poświęcony Opiekunowi Jezusa.

W tym roku z uwagi na zagrożenie epidemiczne oraz ograniczenia sanitarne w życiu społecznym naszą posługę powinno cechować poczucie odpowiedzialności za innych i za siebie oraz troska i roztropność duszpasterska.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 26 grudnia 2020 r. zmarł śp. ks. kan. mgr Jan Antoniak, Proboszcz Parafii Katolickiej pw. Św. Izydora Oracza w Krzemieniewicach. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostały zameszczone w nekrologu.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 21 grudnia 2020 r., w samo południe, zmarł śp. ks. Stanisław Konieczny, Proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ostrówku.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza osoby samotne, bezdomne i ubogie na Spotkanie Świąteczne organizowane 23 grudnia o godz. 14.00 na placu przy ul. Ogrodowej w Częstochowie. Inicjatywę wspiera abp Wacław Depo.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W kontekście dzisiejszej modlitwy za dziennikarzy warto przypomnieć bardzo trafne zdanie Cypriana Kamila Norwida. „Jeśli ktoś chce napić się wody z karafki, to tylko pochylić ją do ust i pije, ale żeby napić się wody ze źródła trzeba uklęknąć, pochylić czoła”. Jeśli nie uzna się w Chrystusie Prawdy, Drogi i Życia, wówczas każdy ma swoją prawdę, które prowadzą donikąd. Matko Słowa Wcielonego, módl się za nami!

24 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.