szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że po zmaganiu się z ciężką chorobą zmarł śp. ks. Marek Czesław SOBAŃSKI.

Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski zaprasza na koncert „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 5 sierpnia 2020 r. zmarł śp. ks. kan. Jan CHMIEST, mieszkaniec Domu Księży im. Jana Pawła II w Częstochowie, emerytowany proboszcz parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Częstochowie.

"Przypominam, duszpasterzom, że w naszej archidiecezji obowiązuje dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej z okazją do spowiedzi świętej i odprawienia adoracji eucharystycznej. W dniach wielkiej nowenny na Jasną Górę podążają wierni ze wszystkich parafii Częstochowy w porządku podanym przez Wydział Duszpasterski" (Ksiądz Arcybiskup Metropolita Częstochowski, List na sierpień 2007).

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza kandydayów pragnących podjąć studia i formację do kapłaństwa.

Za chwilę rozpocznie się sierpień, czyli promowany przez Kościół miesiąc abstynencji. W ramach trwającej od 1984 roku inicjatywy, w tym czasie zachęca się wiernych do zachowania wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych.

Zapraszamy na „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej u progu beatyfikacji Stefana Kardynała Wyszyńskiego” wiernych Archidiecezji Częstochowskiej w najbliższą niedzielę, 2 sierpnia br., po Apelu Jasnogórskim.

Tradycyjnie na przełomie lipca i sierpnia wierni Archidiecezji Częstochowskiej udają się  do Kalwarii Zebrzydowskiej. W tym roku będzie to już XXXVI pielgrzymka.

Siostry Dominikanki serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli św. Anny do udziału w uroczystościach odpustowych ku czci Patronki Sanktuarium, która odbędzie się w niedzielę, 26 lipca 2020 r. Uroczystej sumie odpustowej sprawowanej o godz. 11:30 będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Przybylski.

Zmarł śp. ks. Lech WALASZCZYK, kapłan diecezji Liege w Belgii, który był wyświęcony 7 czerwca 1981 r. w Częstochowie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Osjakowie. Szczegółowe informacje znajdują się w nekrologu.

W najbliższy czwartek 16 lipca obchodzone jest wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Z tej okazji w klasztorze Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Częstochowie (tak jak we wszystkich karmelitańskich zgromadzeniach) będą mieć miejsce uroczystości odpustowe.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 15 lipca 2020 r., po krótkiej lecz ciężkiej chorobie, zmarł śp. Jerzy DEPO, brat Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostaną podane w najbliższym czasie.

Wyższy Instytut Teoligiczny w Częstochowie przedstawia swoją ofertę edujacyjną i zaprasza na studia. Szczegóły na plakatach.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że dnia 8 lipca 2020 r. zmarł śp. Ks. prałat prof. dr hab. Jan ZWIĄZEK, były Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym, Wyższym Instytucie Teologicznym im. Stolicy Mądrości w Częstochowie, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. Nauczyciel i Wychowawca wielu pokoleń kapłanów, osób życia konsekrowanego i świeckich.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lipca 2020 r. zmarł nagle Ks. kan. dr Jan SAMBOR, emerytowany proboszcz parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Częstochowie.

Kwotę 55 tysięcy złotych zebrała Archidiecezja Częstochowska jako pomoc dla swoich misjonarzy pracujących w Peru.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Ojciec Święty Franciszek w czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie bardzo mocno zaznaczył, że Chrześcijaństwo to jest Jezus Chrystus. To jest styl życia wynikający z wiary w Jego Osobę jako Pana i Zbawiciela, a nie żaden system rozrywkowy i po taniej cenie, żeby pozyskać sobie ludzi. Dlatego nasze zawierzenia Bogu na wzór Maryi są odpowiedzią na miłość Chrystusa objawioną w Betlejem, na Krzyżu i w Zmartwychwstaniu.

25 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.