szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi

Światowy Dzień Misyjny, zwany popularnie Niedzielą Misyjną, będzie obchodzony w tym roku 24 października pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”.

Przygotowanie do pierwszej Komunii św. oraz bierzmowania odbywa się na podstawie znowelizowanych instrukcji diecezjalnych dotyczących tychże sakramentów.

Zapraszamy księży do udziału w rekolekcjach kapłańskich.

W dniu 9 października br. papież Franciszek rozpoczął synod czyli intensywny czas wspólnotowego wsłuchiwania się w to, co dziś Duch Święty mówi do Kościoła. Tym razem do udziału w synodzie Ojciec Święty zaprosił nie tylko biskupów, ale wszystkich wiernych z całym bogactwem i różnorodnością powołań, stanów i darów Bożych.

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie zapraszają na sympozjum o św. Józefie.

Wyższy Instytut Teologiczny zaprasza na wykłady otwarte o katechezie biblijnej.

W październiku należy przygotować celebrację liturgiczną dla dzieci i ich rodziców związaną z poświęceniem i wręczeniem różańców.

Tradycyjnie już, jak każdego miesiąca, wierni Archidiecezji Częstochowskej podejmą czuwanie w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Kuria Metropolitalna informuje, że 9 października 2021 r. odszedł do Pana śp. Tadeusz Krasowski, tata ks. kan. Wojciecha Krasowskiego, emerytowanego kapelana Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie

Zgodnie z instrukcją (nr 5 i 6), w okresie bezpośredniego przygotowania do pierwszej Komunii św., należy zorganizować dla dzieci i ich rodziców roczny cykl celebracji liturgicznych.

Szczególnym znakiem nadziei dla wielu młodych ludzi w naszej Ojczyźnie jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Co roku swoją opieką obejmuje blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z wiosek i małych miejscowości całej Polski.

W imieniu Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego, zapraszam na Pielgrzymkę Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Myszkowie – Mrzygłodzie w dniu 2 października 2021 roku (sobota).

28 września przypada wspomnienie Św. Wacława, męczennika. Jest to także dzień imienin Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego.

Nowa aplikacja mobilna do pracy duszpasterskiej i katechetycznej z młodzieżą: mocniduchem.archiczest.pl To kolejna odsłona materiałów do bierzmowania z serii Mocni Duchem.

Zgodnie z wytycznymi KEP i wskazaniami instrukcji diecezjalnej, warunkiem bezpośredniego przygotowania do sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii jest złożenie przez rodziców (opiekunów) deklaracji uczestnictwa dziecka w przygotowaniu do tych sakramentów. 

Już 25 września br. odbędzie się Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej na Jasną Górę. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Pozwólcie, że w dniu dzisiejszym wspomnę dwie bardzo ważne postacie Kościoła w Polsce. Dokładnie 83 lata temu tutaj, na Jasnej Górze, został wyświęcony na biskupa Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski, którego hasłem było: "Żal mi tego ludu", wskazując na Eucharystię. A z kolei 70 lat temu do katedry gnieźnieńskiej wchodził Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, którego hasło brzmiało: "Samemu Bogu przez Maryję".

2 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.