szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi
Słowo Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, informujące o uroczystościach pogrzebowych śp. Arcybiskupa Stanisława Nowaka

 

Bracia i Siostry w Jezusie Chrystusie, jedynym Odkupicielu człowieka,

Z nieukrywanym żalem, przenikniętym jednak chrześcijańską nadzieją i wiarą, iż życie człowieka, zmienia się, ale się nie kończy, przyszło nam przyjąć smutną wiadomość, że w dniu 12 grudnia br., w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, o godzinie 7.45, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy świętej, odszedł do Domu Ojca Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław NOWAK, arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej i pierwszy metropolita częstochowski.

Proszę, by zgodnie ze zwyczajem, każdy kapłan inkardynowany do Archidiecezji Częstochowskiej, w duchu miłości i wdzięczności wobec Zmarłego, odprawił trzy Msze święte w jego intencji.

We wszystkich kościołach i kaplicach winno się w dniu pogrzebu lub w najbliższym czasie, za zachowaniem przepisów prawa powszechnego i liturgicznego, odprawić Mszę świętą żałobną według formularza za zmarłego biskupa. W modlitwie wiernych przynajmniej do dnia pogrzebu należy dodać wezwanie za Zmarłego. Szczególnie modlitewną pamięć o zmarłym powinno się zaznaczyć w parafiach i sanktuariach przez niego erygowanych i w świątyniach, które poświęcił.

Ze względu na obostrzenia sanitarne i ograniczenia z tym związane, zwłaszcza limity obowiązujące w kościołach, szczególnie zapraszam do udziału w kondukcie żałobnym, w którym po zakończeniu piątkowej Mszy świętej na Jasnej Górze. Niech będzie to nasz wyraz wdzięczności i szacunku wobec Księdza Arcybiskupa Stanisława. Zapraszam do udziału w niej wiernych częstochowskich parafii, osoby konsekrowane, bractwa, ruchy i stowarzyszenia. Proszę także o zabranie na tę modlitewną procesję świec.

Program uroczystości pogrzebowych:

17 grudnia 2021 r., Bazylika Jasnogórska

Godzina 14.30 – Wprowadzenie trumny z dziedzińca przed bazyliką oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Godzina 15.00 – Msza święta żałobna.

Po Mszy świętej trumna z ciałem Zmarłego zostanie w kondukcie pogrzebowym przeniesiona do Bazyliki Archikatedralnej, a na jej zakończenie zostaną odprawione nieszpory żałobne.

Godzina 20.00 – Msza święta żałobna.

Godzina 21.30 – Zakończenie czuwania modlitewnego przy trumnie.

 

18 grudnia 2021 r., Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

Godzina 7.00 – Wznowienie czuwania modlitewnego przy trumnie.

Godzina 11.00 – Modlitwa różańcowa.

Godzina 12:00 – Msza święta pogrzebowa.

Po zakończeniu liturgii nastąpi złożenie ciała Zmarłego w Krypcie Biskupów Częstochowskich w podziemiach archikatedry.

 

Zmarłego Księdza Arcybiskupa Stanisława polecajmy Bogu w ufnej modlitwie, w duchu wdzięczności za Jego życie i posługę

Wszechmogący Boże, spraw, aby Twój sługa, nasz Arcybiskup Stanisław któremu powierzyłeś troskę o Kościół Częstochowski, wszedł do radości swojego Mistrza i otrzymał nagrodę za apostolskie trudy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

 

(-) ✠ Wacław DEPO
ARCYBISKUP METROPOLITA
CZĘSTOCHOWSKI

Częstochowa, 14 grudnia 2021 r.
L. dz. 1834/4.1/2021

LIST DO POBRANIA

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Kiedy w Kościele polskim przeżywamy rok duszpasterski pod hasłem: "W mocy Bożego Ducha", prośmy o taką odwagę wiary i głoszenia Ewangelii, która nie będzie odbierana jako klerykalizacja życia społecznego, ale jako fundament jedności człowieka z Bogiem i ludzi między sobą. A zarazem miarą przyszłego sądu nad nami.

30 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.