szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi
Peru w czasie pandemii - relacja ks. Kamila Tokarza

Życie codziennie

Posługa taka jak: chrzty w zagrożeniu życia, czy nawet Sakrament Małżeństwa. Pełnimy ją na miarę możliwości. Oczywiście za zezwoleniem władzy.
Od poniedziałku przechodzę do nowej parafii p.w. Świętej Róży z Limy w Mazan (Santa Rosa de Lima), która liczy ok. 16 tys. mieszkańców i 60 wiosek nad rzekami: Amazonką, Napo i Mazan. Wcześniej posługiwałem w 2 parafiach: Indiana i Mazan - obecnie tylko w Mazan. Cechą tej parafii jest, że na jej terytorium zamieszkuą Indigenas, czyli ludność tubylcza mówiąca we własnym języku.

peru1


Zwalczanie dengii

W Amazonii ten czas to pory deszczowej i w związku z tym pojawia się duża liczba komarów, które ją transmitują, więc jako parafia bierzemy w tym czynny udział. Przeznaczyłem dwóch pracowników na tę pracę (koszty ponosi parafia), a resztę Urząd Miejski. Jest to bardzo pilne. Problem polega na tym, iż jeżeli osoba ma koronawirusa i dengę, nie można wymieszać lekarstw, otrzymują tylko na jedną chorobę, dlatego jest taka duża śmiertelność w dżungli Amazońskiej.

peru2

peru3


Walka z koronawirusem

Z racji, że ten region jest mocno dotknięty, przez to brakuje wszystkiego: lekarstw, tlenu, odzieży ochronnej, personelu medycznego. Dlatego jako parafia, Kościół i Wikariat Apostolski, wraz Muncipalidad de Mazan, współpracujemy na rzecz ratowania ludzkiego życia, które jest bezcenne.(Pastorzy z Kościoła Ewangelickiego również zbierają pieniądze, ale na utrzymanie swoich rodzin). W tym tygodniu w szkole przygotowaliśmy miejsce na dwudziestu chorych w szkole, parafia udostępniła łózka i materace. W tej chwili kompletujemy sprzęt. Jako parafia już kupiliśmy jedną butlę z tlenem,(koszt 1000 USD), materiały ochronne dla medyków (200 USD), oraz aparat do koncentracji tlenu z powietrza (1200 USD), a w przyszłym tygodniu oczekujemy na dostawę leków. Wszystkie rzeczy sprowadzamy samolotem z Limy, dlatego koszty są dość wysokie. Dlatego pragnę podziękować ks. Abp. Wacławowi Depo, ks. Bp. Andrzejowi Przybylskiemu, Kurii Metropolitalnej i wszystkim zaangażowanym w to dzieło.

peru4

peru5

peru6

peru7

Niech Was Bóg błogosławi.

ks. Kamil Tokarz

 ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Za Świętym Grzegorzem z Nyssy potwierdzamy, że są trzy sprawy, które charakteryzują chrześcijanina: sposób myślenia, sposób mówienia i sposób życia. Myślmy „tak”, mówmy „tak” i żyjmy „tak” - dziś, aby jutro nikt z nas się nie wstydził...

8 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.