szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi
Kościół w Rzejowicach - dar i zadanie

11 listopada przypada rocznica konsekracji kościoła parafialnego w Rzejowicach. To drewniana świątynia w powiecie radomszczańskim z bogatą historią. Kościołowi groziło zawalenie z racji braku fundamentów jak i osłabieniu konstrukcji świątyni. Parafia Rzejowice podjęła dzieło odbudowy tej  zabytkowej świątyni od 2017 roku.

W 2017 r. staraniem ks. Proboszcza Tomasza Kordeli oraz Parafian po badaniach konserwatorskich, archeologicznych i mykologicznych podjęto przygotowanie i opracowanie projektu architektonicznego odbudowy kościoła, który w znacznym stopniu /48 cm/ był odchylony od pionu grożąc zawaleniem. Rok 2018 to czas rozpoczęcia odbudowy – remontu kościoła. Całość projektu obejmuje 3 części: I lata 2018 – 2020 to odbudowa fundamentów, konstrukcji ścian, podłogi, dachu wieży, nowego sufitu, nowej instalacja elektryczna, nagłośnienia, iluminacja kościoła, zabezpieczenia pożarowe. II cześć od 2021 r to odrestaurowanie ścian wewnętrznych kościoła, instalacje alarmowe, architektura terenu. Kolejna  III część - w przyszłości to odrestaurowanie zabytkowych 4 ołtarzy.

KRÓTKA HISTORIA KOŚCIOŁA I PARAFII RZEJOWICE

Rzejowice – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Kodrąb. W historii Rzejowice były wsią arcybiskupstwa gnieźnieńskiego w powiecie radomszczańskim województwa sieradzkiego w końcu XVI wieku.  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego.

Kiedy i przez kogo został zbudowany kościół w Rzejowicach nie wiadomo. Według tradycji miało to być za Bolesława Wstydliwego, którego żoną była św. Kinga. Wtedy tez utworzono parafię. Obecny kościół – trzeci z rzędu – pod wezwaniem św. Michała Archanioła został wybudowany w latach 1708 – 1711 przy zakrystii dawnego kościoła z XV w.. Budowę prowadził z pomocą parafian proboszcz rzejowicki ks. Maciej Wilczyński. Kościół zbudowano z drzewa modrzewiowego z lasów rzejowickich. W 1720 r. kościół został pomalowany wewnątrz a na malowidła składały się cudowne wydarzenia ze Starego i Nowego Testamentu. W 1735 r. kościół został konsekrowany. W 1859 r. kościół odrestaurowano malując na suficie prezbiterium Ukoronowanie Matki Bożej. Za czasów ks. proboszcza Ślaskiego - lata 1900 -1909 - przedłużono nawę kościoła od zachodu by w ten sposób kościół mógł pomieścić wiernych. 

We wnętrzu kościoła na szczególna uwagę zasługują:

  • Kropielnica przy wejściu z 1613 r. z widocznym napisem DOM -  Deo Optimo Maximo co znaczy „Bogu Najlepszemu Największemu”
  • Chrzcielnica z początku XVI w na planie ośmioboku zdobiona nieznanymi herbami
  • Drewniany portal u wejścia do zakrystii z XVI/XVII w.
  • Ambona z XVII w z dekoracjami snycerskimi
  • Dwa boczne ołtarze z XVIII w z obrazem Serca Jezusowego i św. Józefa z bogatą ornamentyką tzw. liści akantu.
  • Główny ołtarz z XVIII w  z centralnym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus w typie Hodegetrii z 2 połowy XIX w. zasłaniany obrazem św. Michała Archanioła przedstawionego w walce z szatanem, z postaciami dwóch świętych: Św. Tadeusza i Kazimierza.

W Rzejowicach urodził generał brygady (kapitan podczas wojny) Stanisław Sojczyński Żołnierz Niezłomny -  pseudonim „Warszyc”, żołnierz Wojska Polskiego II RP i Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego, po II wojnie światowej aresztowany przez UBP i zamordowany.

 

Niech dobry Bóg obdarzy swoim błogosławieństwem tych wszystkich, którzy podejmują to dzieło odbudowania i uratowana tej jakże pięknej i bogatej w dzieje świątyni.

 

Św. Michale Archaniele módl się za nami!

PARAFIA RZEJOWICE

 

Więcej zdjęć kościoła można znaleźć TUTAJ lub TUTAJ

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Przed sześciu laty przeżywaliśmy niezwykłe wydarzenie w Kościele Chrystusowym: ustąpienie z urzędu Świętego Piotra papieża Benedykta XVI. To był wielki akt wiary, odwagi i odpowiedzialności. I warto przywołać dzisiaj słowa tegoż papieża, że "miłosierdzie Boże pomimo wielu aktów przemocy i niesprawiedliwości, to miłosierdzie, które objawiło się w Jezusie Chrystusie „przeważy” szalę zła dobrem i przebaczeniem".

11 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
29 XII 2011 - Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo arcybiskupem częstochowskim
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.