szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi
Dzień dla Życia i Rodziny 19 września 2021 r.

 

Dzień dla Życia i Rodziny „Czas to miłość”
Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami Częstochowy 19 września pod hasłem ,,Czas to Miłość".

Zapowiada się piękny dzień, dlatego program ma zachęcić do wyjścia z domu. Ubierzmy się na biało, wyjdźmy na spacer, skupmy się w tym dniu na najbliższych, na rodzinie, na wspólnym świętowaniu. Dajmy świadectwo jak piękne jest życie i rodzina! Przygotujmy wraz z dziećmi i młodzieżą banery, plakaty i duże białe kartonowe kwiaty, które będziemy nieść podczas Marszu. Przekażmy zaproszenie dalej!

 

W programie:

- Zbiórka "pieluszka dla maluszka" – dla podopiecznych Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w Częstochowie (dostarczamy bezpośrednio pod dzwon przy Archikatedrze w godz. 10-18) 

- Marsz dla Życia i Rodziny:

godz. 16:30 - zbiórka pod figurą Niepokalanej na błoniach jasnogórskich;

godz. 16:45 - przemarsz Alejami NMP;

godz.18:00 -  EUCHARYSTIA w Archikatedrze Świętej Rodziny, 

po której odbędzie się modlitwa przy dzwonie ,,Głos Nienarodzonych";

- Po każdej Mszy Św. (godz. 10:00, 11:00, 12:00, 18:00) w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, każdy z nas będzie mógł uderzyć w dzwon ,,Glos Nienarodzonych".

 

Ponadto:

 - Zniżki w częstochowskich kawiarniach, restauracjach, lodziarniach dla rodzin i osób, które tego dnia ubiorą się na biało.

 

*) Informacje o dzwonie ,,Głos Nienarodzonych": 

„Głos Nienarodzonych” to inicjatywa Fundacji „Życiu Tak”, którego realizacją zajęła się pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Ważący ponad tonę symbol ma przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka. Dzwon ma pobudzać Polaków i świat, aby usłyszeli głos nienarodzonych i Boga w tej kwestii.

Dzwon został odlany 26 sierpnia 2020 r. w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej i w swej szacie jest otoczony dwoma kodami DNA, symbolizującymi rodziców: ojca i matkę. Na jednym z boków umieszczone zostało USG dziecka poczętego i dwaj cherubini strzegący oraz symbolizujący obecność Boga w każdym poczęciu człowieka. Drugi bok przedstawia tablice kamienne symbolizujące X Przykazań Bożych. Na pierwszej z nich znajdą się słowa Jezusa Chrystusa: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo”, na drugiej V przykazanie: „Nie będziesz zabijał”. Na kolejnej płaszczyźnie umieszczone są słowa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki ,,Życie Dziecka zaczyna się pod sercem Matki’’.

Dzwon ,,Głos Nienarodzonych’’ na co dzień stacjonuje w Parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Swoje pielgrzymowanie rozpoczął od Rzymu, gdzie 23 września 2020 r. na Placu Św. Piotra Papież Franciszek jako pierwszy dokonał symbolicznego uderzenia, wypowiadając znamienne słowa: ,,Niech ten Dzwon budzi sumienia stanowiących prawo w Polsce i na Świecie, a także ludzi dobrej woli’’. 

Ten dzwon przemawia w imieniu tych, którym zabrano głos poprzez aborcję. Niesie ze sobą przesłanie, że dzieci nienarodzone nie mogły zapłakać, ani wypowiedzieć się. Dlatego już samo imię dzwonu upomina, budzi sumienia i mówi w imieniu nienarodzonych.

 

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W odczytywanym dzisiaj fragmencie Listu Świętego Jana Apostoła słyszymy, że „Bóg pierwszy nas umiłował”. Dlatego przechodzimy ze śmierci do życia przez Chrystusa, Który stał się dla nas ofiarą przebłagalną za nasze grzechy. Wierzymy, że każdą miłość trzeba donieść aż do śmierci, bo przez Chrystusa w Duchu Świętym staje się dopiero wówczas nieśmiertelna.

8 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.