szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi
Dzień dla Życia i Rodziny 19 września 2021 r.

 

Dzień dla Życia i Rodziny „Czas to miłość”
Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami Częstochowy 19 września pod hasłem ,,Czas to Miłość".

Zapowiada się piękny dzień, dlatego program ma zachęcić do wyjścia z domu. Ubierzmy się na biało, wyjdźmy na spacer, skupmy się w tym dniu na najbliższych, na rodzinie, na wspólnym świętowaniu. Dajmy świadectwo jak piękne jest życie i rodzina! Przygotujmy wraz z dziećmi i młodzieżą banery, plakaty i duże białe kartonowe kwiaty, które będziemy nieść podczas Marszu. Przekażmy zaproszenie dalej!

 

W programie:

- Zbiórka "pieluszka dla maluszka" – dla podopiecznych Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w Częstochowie (dostarczamy bezpośrednio pod dzwon przy Archikatedrze w godz. 10-18) 

- Marsz dla Życia i Rodziny:

godz. 16:30 - zbiórka pod figurą Niepokalanej na błoniach jasnogórskich;

godz. 16:45 - przemarsz Alejami NMP;

godz.18:00 -  EUCHARYSTIA w Archikatedrze Świętej Rodziny, 

po której odbędzie się modlitwa przy dzwonie ,,Głos Nienarodzonych";

- Po każdej Mszy Św. (godz. 10:00, 11:00, 12:00, 18:00) w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, każdy z nas będzie mógł uderzyć w dzwon ,,Glos Nienarodzonych".

 

Ponadto:

 - Zniżki w częstochowskich kawiarniach, restauracjach, lodziarniach dla rodzin i osób, które tego dnia ubiorą się na biało.

 

*) Informacje o dzwonie ,,Głos Nienarodzonych": 

„Głos Nienarodzonych” to inicjatywa Fundacji „Życiu Tak”, którego realizacją zajęła się pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Ważący ponad tonę symbol ma przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka. Dzwon ma pobudzać Polaków i świat, aby usłyszeli głos nienarodzonych i Boga w tej kwestii.

Dzwon został odlany 26 sierpnia 2020 r. w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej i w swej szacie jest otoczony dwoma kodami DNA, symbolizującymi rodziców: ojca i matkę. Na jednym z boków umieszczone zostało USG dziecka poczętego i dwaj cherubini strzegący oraz symbolizujący obecność Boga w każdym poczęciu człowieka. Drugi bok przedstawia tablice kamienne symbolizujące X Przykazań Bożych. Na pierwszej z nich znajdą się słowa Jezusa Chrystusa: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo”, na drugiej V przykazanie: „Nie będziesz zabijał”. Na kolejnej płaszczyźnie umieszczone są słowa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki ,,Życie Dziecka zaczyna się pod sercem Matki’’.

Dzwon ,,Głos Nienarodzonych’’ na co dzień stacjonuje w Parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Swoje pielgrzymowanie rozpoczął od Rzymu, gdzie 23 września 2020 r. na Placu Św. Piotra Papież Franciszek jako pierwszy dokonał symbolicznego uderzenia, wypowiadając znamienne słowa: ,,Niech ten Dzwon budzi sumienia stanowiących prawo w Polsce i na Świecie, a także ludzi dobrej woli’’. 

Ten dzwon przemawia w imieniu tych, którym zabrano głos poprzez aborcję. Niesie ze sobą przesłanie, że dzieci nienarodzone nie mogły zapłakać, ani wypowiedzieć się. Dlatego już samo imię dzwonu upomina, budzi sumienia i mówi w imieniu nienarodzonych.

 

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Z nauczania Świętego Jana Pawła II do polskich biskupów dzisiaj pragnę zacytować następujące słowa: "Nie lękajcie się głosić odważnego świadectwa o małżeństwie i rodzinie, bo ono zapisane jest w ich sercach i sumieniach". Dlatego kiedy przychodzą kryzysy - o których wspomniał tutaj Ojciec Mariusz - patrzmy w górę, patrzmy w Jej oczy i serce.
Przyzywajmy Ducha Świętego na wszelkie doświadczenia.

6 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
29 XII 2011 - Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo arcybiskupem częstochowskim
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.