szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi
Beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba

 

 

mgivney

31 października w katedrze pw. św. Józefa w Hartford w USA odbędzie się oczekiwana beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela największej międzynarodowej męskiej wspólnoty katolików. W swoim liście Arcybiskup Wacław Depo, który jest krajowym duszpasterzem Rycerzy Kolumba w Polsce, napisał: „Cieszymy się, że Kościół zachował w swojej pamięci tego amerykańskiego kapłana i że postawa misyjna ks. McGivneya w pracy duszpasterskiej ze świeckimi na poziomie parafii stanie się inspiracją dla duchownych na całym świecie, także w Polsce.”

Przyszły błogosławiony żył w Stanach Zjednoczonych w latach 1852-1890, a więc w okresie trudnym dla Ameryki Północnej, a przede wszystkim dla Kościoła katolickiego. Wierni Kościoła w USA byli najczęściej imigrantami lub potomkami imigrantów i żyli w powszechnej pogardzie amerykańskiego społeczeństwa wrogo nastawionego do katolików. Te okoliczności domagały się pilnej odpowiedzi na pytanie: jak zadbać o to, by katolickie rodziny dochowywały wiary.

Ks. McGivney miał misyjne podejście do swej parafii. Założył Rycerzy Kolumba, bo chciał poprzez mężczyzn dotrzeć do rodzin: zaangażował ich w życie parafii, dbał o ich rozwój duchowy
i krzewił w nich poczucie odpowiedzialności za Kościół, ewangelizację oraz dzieła miłosierdzia dla najbardziej potrzebujących. Dzięki takiemu modelowi duszpasterstwa – misyjnej koncepcji życia parafii – ks. McGivney wyprzedził swoją epokę, wdrażając rozwiązania rekomendowane później przez Sobór Watykański II. Dziś Rycerze Kolumba są największą międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn obecnych w kilkunastu krajach i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce Rycerze Kolumba są obecni od 15 lat i liczą ponad 6,500 członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji.  

„Ksiądz McGivney nie szukał poklasku, ale codzienną, mozolną pracą, drobnymi krokami czynił rzeczy wielkie – powiedział Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce. – I to jest wspaniałe przesłanie dla wszystkich, że aby zawalczyć o coś wielkiego, o niebo, to trzeba codziennie czynić małe dobro, które przyniesie wielkie owoce”

            Drogę do beatyfikacji ks. McGivneya utorował cud zatwierdzony w maju br. przez papieża Franciszka, okrzyknięty „cudem pro-life”. Trzynaste dziecko Michelle i Daniela Schachle zostało uzdrowione z choroby, która w opinii lekarzy miała doprowadzić do śmierci jeszcze przed narodzeniem. Namawiani na aborcję rodzice odmówili i zwrócili się ku Bogu, prosząc o dar życia dla swojego najmłodszego syna przez wstawiennictwo ks. McGivneya. Dziś Michael – nazwany tak na cześć założyciela Rycerzy Kolumba – jest pełnym życia pięciolatkiem.

Aktualna sytuacja pandemiczna sprawiła, że zmniejszyła się liczba ludzi w parafiach. Kiedy te ograniczenia zostaną zniesione, przyprowadzenie wiernych z powrotem do kościoła będzie wymagało zaangażowania i nowych dróg w pracy naszych parafii. Pomysł ks. McGivneya na misyjną postawę w parafii, ewangelizację wiernych i ich aktywizację jest więc dzisiaj bardzo aktualny. Potrzebujemy bowiem świadectwa i zaangażowania zwyczajnych katolików.

Więcej informacji o postaci założyciela Rycerzy Kolumba ks. Michaela McGivneya znajduje się na stronie: www.mcgivney.pl


abp

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Dramat zbrodni w Gdańsku poucza nas, że bez odniesienia do praw Bożych, a zwłaszcza do przykazania: "Nie zabijaj!" we wszystkich jego wymiarach, niezależnie kogo dotyczy, pokazuje, że ateizm dla nas, dla ludzi tej ziemi, nie jest żadnym poglądem neutralnym. Tu chodzi o życie...

14 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.