szukaj:
zaloguj:
Zapowiedzi
Beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba

 

 

mgivney

31 października w katedrze pw. św. Józefa w Hartford w USA odbędzie się oczekiwana beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela największej międzynarodowej męskiej wspólnoty katolików. W swoim liście Arcybiskup Wacław Depo, który jest krajowym duszpasterzem Rycerzy Kolumba w Polsce, napisał: „Cieszymy się, że Kościół zachował w swojej pamięci tego amerykańskiego kapłana i że postawa misyjna ks. McGivneya w pracy duszpasterskiej ze świeckimi na poziomie parafii stanie się inspiracją dla duchownych na całym świecie, także w Polsce.”

Przyszły błogosławiony żył w Stanach Zjednoczonych w latach 1852-1890, a więc w okresie trudnym dla Ameryki Północnej, a przede wszystkim dla Kościoła katolickiego. Wierni Kościoła w USA byli najczęściej imigrantami lub potomkami imigrantów i żyli w powszechnej pogardzie amerykańskiego społeczeństwa wrogo nastawionego do katolików. Te okoliczności domagały się pilnej odpowiedzi na pytanie: jak zadbać o to, by katolickie rodziny dochowywały wiary.

Ks. McGivney miał misyjne podejście do swej parafii. Założył Rycerzy Kolumba, bo chciał poprzez mężczyzn dotrzeć do rodzin: zaangażował ich w życie parafii, dbał o ich rozwój duchowy
i krzewił w nich poczucie odpowiedzialności za Kościół, ewangelizację oraz dzieła miłosierdzia dla najbardziej potrzebujących. Dzięki takiemu modelowi duszpasterstwa – misyjnej koncepcji życia parafii – ks. McGivney wyprzedził swoją epokę, wdrażając rozwiązania rekomendowane później przez Sobór Watykański II. Dziś Rycerze Kolumba są największą międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn obecnych w kilkunastu krajach i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce Rycerze Kolumba są obecni od 15 lat i liczą ponad 6,500 członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji.  

„Ksiądz McGivney nie szukał poklasku, ale codzienną, mozolną pracą, drobnymi krokami czynił rzeczy wielkie – powiedział Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce. – I to jest wspaniałe przesłanie dla wszystkich, że aby zawalczyć o coś wielkiego, o niebo, to trzeba codziennie czynić małe dobro, które przyniesie wielkie owoce”

            Drogę do beatyfikacji ks. McGivneya utorował cud zatwierdzony w maju br. przez papieża Franciszka, okrzyknięty „cudem pro-life”. Trzynaste dziecko Michelle i Daniela Schachle zostało uzdrowione z choroby, która w opinii lekarzy miała doprowadzić do śmierci jeszcze przed narodzeniem. Namawiani na aborcję rodzice odmówili i zwrócili się ku Bogu, prosząc o dar życia dla swojego najmłodszego syna przez wstawiennictwo ks. McGivneya. Dziś Michael – nazwany tak na cześć założyciela Rycerzy Kolumba – jest pełnym życia pięciolatkiem.

Aktualna sytuacja pandemiczna sprawiła, że zmniejszyła się liczba ludzi w parafiach. Kiedy te ograniczenia zostaną zniesione, przyprowadzenie wiernych z powrotem do kościoła będzie wymagało zaangażowania i nowych dróg w pracy naszych parafii. Pomysł ks. McGivneya na misyjną postawę w parafii, ewangelizację wiernych i ich aktywizację jest więc dzisiaj bardzo aktualny. Potrzebujemy bowiem świadectwa i zaangażowania zwyczajnych katolików.

Więcej informacji o postaci założyciela Rycerzy Kolumba ks. Michaela McGivneya znajduje się na stronie: www.mcgivney.pl


abp

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Na progu dwutysięcznego roku nasz polski pisarz Stanisław Lem postawił bardzo trafną diagnozę, że świat współczesny nie stanowi wspólnoty, lecz zbiegowisko ludzi, którzy patrzą, stoją z boku, interpretują wydarzenia...
Myślę, że wspólnota z Wadowic, za Świętym Janem Pawłem II wie, dokąd idzie, ze świadomością celu. Skąd są i do Kogo idą, i przez czyje pośrednictwo? Dlatego dziękujemy za to świadectwo wiary. Z serca Wam wszystkim błogosławię.

16 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.