szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Wdzięczność silniejsza od śmierci - 57. rocznica śmierci śp. Księdza Biskupa Zdzisława Golińskiego

 

 

 

Wdzięczność silniejsza od śmierci

– Dziś po raz 57. stajemy przy grobie bp. Zdzisława Golińskiego, by z wdzięcznością go wspominać i Bogu dziękować. Uczmy się od niego być mądrzy w pokorze, znosić trudy, obciążenia, pomówienia i doświadczenia i bardzo wierzyć, że Bóg jest w swoim Kościele, w swoich biskupach, w swoich kapłanach – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski 5 lipca w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Tego dnia przewodniczył wieczornej Mszy św. w wigilię 57. rocznicy śmierci bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego biskupa częstochowskiego w latach 1951-63. Wśród koncelebrasów był m.in. ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Częstochowie. Kościół częstochowski uwielbiał Boga za dar dobrego biskupa, dobrego pasterza oraz wspomniał biskupa, któremu dużo zawdzięcza. Bp Goliński trudził się także nad wznoszeniem i upiększaniem katedry częstochowskiej.

W homilii bp Przybylski ukazał księdza biskupa w perspektywie Ewangelii i kard. Stefana Wyszyńskiego, który nazywał bp. Golińskiego pierwszym współpracownikiem. Ukazał go jako człowieka wyjątkowej mądrości i pokory oraz dobrego współpracownika. Za te cechy cenił go Prymas Tysiąclecia. Bp Andrzej podkreślił, że jego służba Kościołowi częstochowskiemu przypadła w najtrudniejszych czasach komunizmu. Bp Goliński bowiem stawał w obronie diecezji, parafii, wiary, seminarium duchownego oraz dobrego imienia kapłanów. On również założył Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie, a po usunięciu przez władze komunistyczne teologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego utworzył w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie tzw. „studium domesticum”.

Dziś rodzina Kościoła częstochowskiego modliła się o życie wiecznie dla bp. Golińskiego z nadzieją, że jest już w domu Ojca. W tym kontekście bp Przybylski prosił: – Księże Biskupie Zdzisławie, módl się za swój Kościół, biskupów, kapłanów, wszystkie parafie i za umiłowany przez ciebie lud Boży.

Bp Zdzisław Goliński (1908-63)

Bp Zdzisław Goliński urodził się 27 grudnia 1908 r. w Urzędowie, powiat Kraśnik. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1931 r. w katedrze lubelskiej. 28 marca 1947 r. został mianowany biskupem koadiutorem w Lublinie. Jego głównym był późniejszy prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. W latach 1930-33 odbywał studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej na Wydziale Teologicznym KUL, a następnie w Rzymie na Gregorianum i Angelicum w latach 1933-34. Studiował także pedagogikę i psychologię wychowania. Stopień doktora teologii uzyskał w Lublinie w czerwcu 1933 r., następnie uzyskał habilitację 22 czerwca1945 r. 29 kwietnia 1951 r. został ordynariuszem diecezji częstochowskiej. Ingres do katedry częstochowskiej odbył się 17 czerwca tego roku. W herbie umieścił krzyż i słowa: „Crux Victoria” (Krzyż zwycięstwem). Tajemnica krzyża wpisała się w jego posługę biskupią w Kościele częstochowskim. Bp Goliński zdołał przeprowadzić 335 wizytacji kanonicznych. W okresie jego posługiwania Kościołowi częstochowskiemu władze komunistyczne bardzo utrudniały tworzenie nowych parafii. Nie dawały zezwoleń na budowę kościołów. Na jego prośbę papież Pius XII erygował Kapitułę Katedralną na mocy bulli „Peropportune sane”. Mając na uwadze nowe wyzwania duszpasterskie stojące przed Kościołem częstochowskim, przeprowadził I Synod Diecezji Częstochowskiej. Odbył się on w dniach 28 i 29 września 1954 r. Wielkim ciosem dla Kościoła częstochowskiego i bp. Golińskiego było zamknięcie przez władze komunistyczne Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w marcu 1953 r. Pomimo wielu zabiegów i apeli do władz komunistycznych o pozwolenie na wydawanie „Niedzieli”, tygodnik musiał zamilknąć do 1981 r. Bp Goliński ogromną wagę przykładał do formacji kapłańskiej i problemu powołań do kapłaństwa. Zgodnie z wolą bp. Golińskiego otwarte zostało Niższe Seminarium Duchowne. Także po usunięciu przez władze komunistyczne teologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego, bp Zdzisław Goliński utworzył w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Bp Zdzisław Goliński żył również sprawami Kościoła powszechnego. W dniach 11 października - 8 grudnia 1962 r. wziął udział w I Sesji Soboru Watykańskiego II. Mógł tak wiele jeszcze dokonać dla Kościoła częstochowskiego, niestety zmarł nagle 6 lipca 1963 r.

 

tekst i zdjęcie Beata PIECZYKURA/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Dzisiejszy fragment Listu Świętego Jana Apostoła kończy się bardzo ważnym dla nas stwierdzeniem, że zwycięstwo, które zwycięża świat wypływa z wiary.
W zwycięstwie Chrystusa szczególną rolę ma Maryja, która już we wskazaniu Protoewangelii miażdży głowę węża. Dlatego wobec wszystkich ataków złego ducha i wobec różnych fal, które nie omijają również naszego Kościoła na ziemi polskiej uciekajmy się do Niej.

10 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.