szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Przez sztukę do Boga

 

FOTORELACJA

Tak jak podczas ŚDM w Panamie trwa Festiwal Młodych, którego celem jest zjednoczenie młodych ludzi z całego świata przez dzielenie się z innymi ich talentami artystycznymi, tak i w kościele akademickim podczas ŚDM przez kulturę i sztukę otwierano się na Boga.

W pierwszy dzień Koncertem Kolęd Rodzina Pospieszalskich przeniosła uczestników w bożonarodzeniowy nastrój, dostarczając niesamowitych artystycznych wrażeń. W drugi dzień 25 stycznia mocnych duchowych przeżyć doświadczyli uczestnicy niecodziennego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. 16 stacji Drogi Krzyżowej z rozważaniami w formie krótkich scen przedstawili studenci, przedstawiciele Wspólnoty 25+ i Wspólnoty Rodzin Emaus. Całość koordynowała i przygotowała Marta Łaskawska. – Rozważania oparła na „Słowie Pouczenia” Alicji Lenczewskiej, mistyczki ze Szczecina. Przesłaniem była myśl, że każdy z nas czasem jest po stronie krzyżujących Pana Jezusa, a czasem stoimy po stronie tych, którzy współcierpią lub okazują miłosierdzie innym. Kolejna prawda, która wypływa z rozważań, to fakt, że Pan Jezus jest zawsze blisko nas, niezależnie od tego, jak postępujemy. A nasze dobro wypływa jedynie z łaski, z której korzystamy na tyle, no ile się na nią otwieramy. Droga Krzyżowa w formie pantomimy miała ogromny ładunek emocjonalny, jej uczestnicy, wśród których był także bp Andrzej Przybylski, nie kryli wzruszenia.

Po Drodze Krzyżowej ksiądz biskup pogratulował i podziękował grupie, która „uosobiła” Mękę Pana Jezusa. – Dziękuję wam, że przypomnieliście nam wszystkim istotę naszej wiary. Właśnie to przekazują nam także Światowe Dni Młodzieży. Pierwszy dzień to entuzjazm, radość, to wszystko, co cechuje młodość, a następnie jest dzień, gdy Ojciec Święty przewodniczy Drodze Krzyżowej, która przypomina, że Jezus zszedł do człowieka i jest z nim w każdym – trudnym, grzesznym, bolesnym – momencie życia. On – Bóg może przemienić nasze życie.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprzedziła Eucharystia celebrowana przez duszpasterzy akademickich ks. Rafała Grzesiaka i ks. Norberta Tomczyka oraz ks. Tomasza Chalusiaka, który przybył tu z młodzieżą z parafii św. Rafała Kalinowskiego. Homilia, wygłoszona przez ks. Norbert Tomczyk w Święto Nawrócenia św. Pawła, nawiązywała do tego, co spotkało Szawła. Dziś nazwalibyśmy ten stan kryzysem – lubimy używać tego słowa. Kiedy Szaweł traci wzrok, to jest to szansa na przemianę. Pan Bóg łamie Szawła w najlepszy dla niego sposób. Przemiana Szawła polega na zaufaniu Bogu i pójściu za Jego słowem. Zaczerpnijmy do swojego życia duchowego historię Szawła – zachęcał ks. Norbert. - Bo Bóg nas uzdalnia i obdarza talentami, aby służyć Bogu i ludziom.

(Szersza relacja ze Światowych Dni Młodzieży obchodzonych w duszpasterstwie akademickim, ukaże się w „Niedzieli” 5/2019)

Tekst: Beata Włoga/Niedziela

Fot. Magdalena Pijewska/Niedziela 

Źródło: Portal Niedzieli

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Święty Paweł pouczył nas, że gdy nie potrafimy się modlić; wyrazić słowami tego, czego pragniemy, to Duch Święty przychodzi z pomocą naszej słabości. To On doprowadza nas do całej prawdy, przekonuje nas o grzechu, o sprawiedliwości Bożej, o sądzie Boga i czyni nas świadkami. Bez pomocy Ducha Świętego nie będziemy prawdziwi, nie będziemy jednością, przebaczający sobie nawzajem i nie będziemy wspólnotą... A słowo wspólnota dzisiaj niektórych razi...

19 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.