szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Obchody Uroczystości św. Marcina i Święta Niepodległości w Kobielach Wielkich

11 listopada 2019 r., w całej Polsce obchodzono 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Nie inaczej było także w Parafii pw. św. Anny w Kobielach Wielkich. Tutaj Uroczystość patriotyczna zbiega się co roku z Uroczystością Odpustową ku czci św. Marcina z Tours – patrona kościoła parafialnego.

Główna Msza Święta odpustowa o godz. 11:30 zgromadziła liczną rzeszę parafian i gości. Przewodniczył jej i wygłosił homilię ks. kanonik Wiesław Sochański, proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy. Wszystkich zebranych powitał serdecznie ks. Grzegorz Dzierżanowski, miejscowy proboszcz. W homilii przytoczył postać św. Marcina, jako człowieka realizującego ewangeliczne czyny miłosierdzia wobec braci oraz szczególnego opiekuna ludzi ciężkiej pracy: „Św. Marcin daleki był od zaszczytów, dzielił się z biednymi, nawoływał do zgody, jak bardzo tej postawy potrzeba dzisiejszemu człowiekowi” – apelował kaznodzieja.

W homilii dostojny celebrans nawoływał do umiłowania Ojczyzny i dziękowania za wszelkie dobro, którego możemy doświadczyć. W czasie Mszy Świętej sprawy Ojczyzny, ładu moralnego i pomyślności zawierzono w modlitwie Ks. Piotra Skargi.

Uroczystości zakończyły się procesją eucharystyczną w asyście miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, która również wystawiła poczet sztandarowy w czasie Mszy Świętej. Procesję ubogaciły panie w tradycyjnych strojach z różańcem i feretronem.

Niech św. Marcin wyprasza każdemu kto wzywa jego przemożnej opieki wszelkie łaski. Warto przypomnieć, że w 2019 r. minęła 90. rocznica konsekracji parafialnego kościoła, której w dniu 9 maja 1929 r. dokonał Ks. Bp dr Teodor Kubina – pierwszy biskup częstochowski.

zdj1

zdj2

zdj3

zdj4

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Zdumiewamy się żywotnością Słowa Bożego, które jest bardzo żywe i skuteczne. W dzisiejszym fragmencie Listu św. Jana Apostoła słyszymy: "Ten, kto ma Syna, ma życie. A kto nie ma Syna Bożego, też nie ma życia”. Maryja uczy nas, będąc Matką Syna Bożego, że jest Matka życia. To wezwanie jest nam bardzo potrzebne. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie uznaje Boga jako Ojca, to wtedy nie uznając Syna, nie zrozumie Matki.

11 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
29 XII 2011 - Benedykt XVI mianował bp. Wacława Depo arcybiskupem częstochowskim
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.