szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

 

FOTORELACJA

Uroczystą Mszą Św. ku czci NMP Królowej Polski w kościele św. Jakuba Ap. w Częstochowie w intencji Ojczyzny i za zmarłych Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się 1 marca 2019 r. o godz. 16.00 częstochowskie obchody tego szczególnego wydarzenia. Eucharystii przewodniczył Ks. Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski z którym koncelebrowali ks. Ryszard Umański – kapelan Solidarności, ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz Ks. Arcybiskupa i ks. Szymon Stępniak – prefekt Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W świątyni zgromadzili się bardzo licznie wraz z pocztami sztandarowymi liczni przedstawiciele służb mundurowych z Kompanią Honorową z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca na czele, władz parlamentarnych, samorządowych, organizacji patriotycznych i społecznych, szkół oraz parafianie i mieszkańcy Częstochowy chcący uczcić pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wszystkich przybyłych gości powitał serdecznie w murach świątyni ks. kan. Kazimierz Zalewski – proboszcz parafii św. Jakuba Ap. Liturgię uświetnił chór parafialny oraz orkiestra dęta OSP z Mykanowa. Asystę zapewnili klerycy Niższego Seminarium Duchownego wraz z służbą liturgiczną z parafii. W wygłoszonej homilii Ks. Arcybiskup nakreślił obraz miłości do Ojczyzny oraz cenę za poświęcenie jakie ponieśli bohaterowie komunistycznego podziemia. Na zakończenie Mszy Św. głos zabrał Senator RP dr Ryszard Majer, który podkreślił, że choć przez wiele lat mówienie o Żołnierzach Wyklętych było zakazane, to Polacy zawsze o nich pamiętali.

 

Po Mszy św. uczestnicy przeszli w Pochodzie Pamięci i Wdzięczności do trzech miejsc związanych z tragicznymi losami Żołnierzy Wyklętych w Częstochowie. Pierwsza stacja miała miejsce przy dawnej siedzibie gestapo a później UB przy ul. Kilińskiego 10, druga przy Al. NMP 33 gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona gen. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”, twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Trzecia stacja znajdowała się przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 4/6, miejscu, gdzie częstochowska UB miała swoją siedzibę oraz więzienie.

 

Tekst: Oskar Juchnik

Foto: Marcin Kolasa

Tekst i zdjęcia za: http://swjakub.com.pl/obchody-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych/

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W wierszu Karola Wojtyły Maryja zdumiewa się, że nie tylko w Jezusie jest światło, ale On jest Światłem. Jego Miłość się nie starzeje - i ta z Betlejem, i ta z Golgoty, i ze Zmartwychwstania. A rozjaśnia się mam każdego dnia w Eucharystii i tak będzie aż do skończenia świata.

1 lutego 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.