szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
„Niedziela” dziękuje swojej Naczelnej

 

„Dziękujemy dzisiaj za osobę i dzieło pani Lidii Dudkiewicz” – powiedział ks. dr Jarosław Grabowski, nowy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 29 marca przewodniczył Mszy św. w redakcji tygodnika. Msza św. była dziękczynieniem za 38 lat pracy w „Niedzieli”, w tym 5 lat na stanowisku redaktora naczelnego Lidii Dudkiewicz.

 

Mszę św. koncelebrowali ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” oraz kapłani pracujący w redakcji: ks. Mariusz Frukacz i ks. Jacek Molka. Na Mszy św. zgromadzili się pracownicy tygodnika.

W homilii ks. Mariusz Frukacz nawiązując do tekstu Ewangelii podkreślił, że „38 lat pracy z „Niedzielą i dla „Niedzieli”, a jeszcze wcześniej w Duszpasterstwie Akademickim „Piwnica” nad „Monitorem Kościelnym” nie byłyby możliwe bez wielkiej miłości” – Ta miłość objawiała się w trosce nad dziełem i dziedzictwem „Niedzieli” – wskazał ks. Frukacz.

 

„Nasza pani Lidia z miłością służyła „Niedzieli” i Kościołowi. To, że kończyła swoją pracę często po 1 w nocy płynęło z wielkiej miłości” – kontynuował ks. Frukacz i przypomniał, że Lidia Dudkiewicz od początku swojej pracy w redakcji najpierw musiała zmagać się z tymi, którzy chcieli zakneblować Kościołowi i „Niedzieli” usta. – W rozmowach z cenzorami jej siłą było to, że była osobą wiarygodną. Wiemy, że czasem bliźni, to inne imię krzyża, a tacy byli ludzie z cenzury – mówił ks. Frukacz.

 

Redaktor „Niedzieli” przypomniał również, że z wielkiej miłości wyrósł wkład red. Lidii Dudkiewicz w kulturę - Jako redaktor naczelna „Niedzieli”  zadecydowała o wydaniu kilku książek w serii Biblioteki „Niedzieli”, które są bardzo ważne dla Kościoła, takich jak: «Paś owce moje». Homilie i przemówienia Benedykta XVI wybrane w 65. rocznicę święceń kapłańskich”, „100 modlitw za Polskę” – przypomniał kaznodzieja.

 

 

Bardzo ważnym wkładem w dzieło i dziedzictwo „Niedzieli” jest także książka, która wkrótce się ukaże: „Nowe ślady. Zofia Kossak odkryta w Częstochowie” – kontynuował ks. Frukacz i dodał: „Pani Lidia zawsze dbała o to, aby „Niedziela” była maryjna, Bogu i Ojczyźnie wierna, by był w niej głos Ojca Świętego”, by „Niedziela” trzymała rękę na pulsie bieżących wydarzeń”.

 

„Tylko miłość jest siłą twórczą, a kolana niosą owoc dla pracy” – powtórzył za św. Maksymilianem Kolbe. „Nasza pani Lidia patrząc na szpalty gazety, trzymając rękę na klawiaturze komputera, zawsze też trzymała w swoich rękach różaniec” – podkreślił kapłan.

 

Na zakończenie ks. Frukacz zadedykował red. Lidii Dudkiewicz słowa proroka Izajasza: „Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach”.

 

Słowa wdzięczności wypowiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś  - Pani Lidia była darem Opatrzności dla „Niedzieli” i nadal jest „Niedzieli” potrzebna – podkreślił ks. Skubiś.

 

„Dzięki takim osobom jak ks. Skubiś i pani Lidia „Niedziela” nie jest tylko zwykłym zakładem pracy, ale to jest rodzina” – powiedział nowy redaktor naczelny tygodnika ks. dr Jarosław Grabowski i wręczył piękny bukiet białych róż i frezji.

Swoje podziękowania wypowiedzieli również pracownicy „Niedzieli”: Margita Kotas i ks. Jacek Molka. Natomiast red. Lidia Dudkiewicz, dziękując wszystkim, zaapelowała o wierność dziełu „Niedzieli” z drogowskazem ku przyszłości, by „pielęgnując tradycję, zdobywać Sieć”, i być wiernym pozdrowieniu „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

 

Tekst: Marian Banasik

Fot. Marian Sztajner/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan uświadamiamy sobie prawdę, że wszelkie podziały, zło i śmierć istnieją od owego początku stworzenia, ale jednocześnie nigdy nie były tak nagłaśniane i nie miały takiej szybkości rozchodzenia się w nasze umysły, w nasze serca, jak teraz, przy pomocy sieci społecznościowych czy innych. Dlatego prośmy Ducha Świętego o odnowienie naszych umysłów i serc, o jedność z Bogiem. A wtedy będziemy jedno między sobą.

22 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.