szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Kościół Częstochowski trwa w służbie potrzebującym
Kościół w Archidiecezji Częstochowskiej działa przede wszystkim w swojej najistotniejszej misji. Otwarte są kościoły, sprawowane są msze święte, w których udział może wziąć coraz większa liczba osób. Kapłani posługują w konfesjonale, a w sytuacjach zagrożenia życia służą posługą sakramentalną. Ufamy, że po stopniowym odmrażaniu zasad sanitarnych również i życie Kościoła wróci do swojego normalnego rytmu.
Wśród kapłanów archidiecezji częstochowskiej zdiagnozowano trzy przypadki zachorowania na koronawirusa, Proboszcz z Pińczyc, Ks. Paweł Lamek otrzymał już oficjalne potwierdzenie wyzdrowienia, a kościół parafialny po dezynfekcji wraca też do normalnego funkcjonowania. W izolacji są dwaj kapłani z parafii w Kleszczowie, związani z miejscowym DPS-em, u których również stwierdzono Covid-19, Ks. Sławomir Bednarski (proboszcz) i Ks. Michał Korzeniec (wikariusz). Ich stan jest dobry, a na czas kwarantanny sprawują oni mszę świętą prywatnie. Kościół parafialny jest też czasowo nieczynny. Po kilkudniowym pobycie w szpitalu i ujemnych wynikach testów do domu powrócił Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas, który dzielnie służył w Domu Misericordiae. Jesteśmy wdzięczni za stałą posługę w szpitalach wszystkim kapelanom szpitalnym w archidiecezji.
Kapłani wraz z wiernymi niosą pomoc nie tylko parafianom, ale również placówkom medycznym i opiekuńczym w swoich regionach. W ogólnodiecezjalnej kweście na rzecz pomocy szpitalowi NMP w Częstochowie. Organizowanej przez Caritas i fundację SMS z Nieba,  wzięło udział ponad 250 księży i kilka zgromadzeń zakonnych, którzy zebrali kwotę blisko 200 tysięcy złotych. Pozwoli to na zakup przynajmniej jednego respiratora i innego potrzebnego sprzętu medycznego. Ponadto księża z poszczególnych regionów archidiecezji wsparli m.in. szpital w Myszkowie, Radomsku, Wieluniu, Zawierciu, Częstochowie. Swoją normalną służbę wykonuje Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, która w tym czasie nie przestała wydawać posiłków dla ubogich i dla seniorów. Tym ostatnim posiłki do domów zanosili również wolontariusze z KSM. Obecnie Caritas przygotowuje się na niesienie pomocy osobom tracącym pracę. Posiłki ubogim wydają również niektóre parafie m.in.: Archikatedralna Parafia Świętej Rodziny, św. Zygmunta, Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.
Najtrudniejsza sytuacja związana jest z Domami Opieki Społecznej. Wiele z nich prowadzonych jest przez zgromadzenia zakonne. Pieczołowita troska i stosowanie zasad sanitarnych sprawiły dotychczas, że większość częstochowskich DPS – ów wolnych jest od wirusa. Wyjątkowo trudną sytuację przeżyli pensjonariusze Domu Świętej Barbary w Kleszczowie. Z uwagi na powszechną epidemię dom został zamknięty, mieszkańcy zostali ewakuowani do szpitali w Bełchatowie, Zgierzu, Łodzi i Radomsku. Dom będzie nieczynny do odwołania i poddany dezynfekcji. Dom Miłosierdzia przy ul. Ogrodowej w Częstochowie przyjął siedmiu mieszkańców z DPS w Woźnikach. Z powodu braku personelu stałą opieką nad tymi osobami zajęli się Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, diakon Zbigniew Wojtysek, O. Wojciech – benedyktyn z Tyńca oraz siostry zakonne ze zgromadzenia Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego, Klaretynek z Aleksandrii i Nazaretanek. Jesteśmy pełni wdzięczności i podziwu dla nich za odważną i niezwłoczną gotowość niesienia służby potrzebującym. Nie licząc tych DPS –ów, w których na co dzień posługują siostry zakonne, dołączają one również do innych domów, jak np. w DPS Eden w Myszkowie pomagają siostry Felicjanki. Konkretnej pomocy niesionej przez ludzi Kościoła w archidiecezji częstochowskiej jest jeszcze dużo więcej, szczególnie tej niesionej w parafiach i wspólnotach oraz przez pojedyncze osoby.
Bp Andrzej PRZYBYLSKI

 

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W odczytywanym dzisiaj fragmencie Listu Świętego Jana Apostoła słyszymy, że „Bóg pierwszy nas umiłował”. Dlatego przechodzimy ze śmierci do życia przez Chrystusa, Który stał się dla nas ofiarą przebłagalną za nasze grzechy. Wierzymy, że każdą miłość trzeba donieść aż do śmierci, bo przez Chrystusa w Duchu Świętym staje się dopiero wówczas nieśmiertelna.

8 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.