szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Kardynał Kazimierz Nycz na Kalwarii w Praszce w V rocznicę koronacji Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia

 

„ Cieszymy się z istnienia kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny na Kalwarii w Praszce, stąd także obecność tutaj członków Zakonu Świętego Grobu z Jerozolimy i zawierzenie, którego dokonaliśmy tam ustami polskiego zwierzchnika . Wiemy, że służbą tego Zakonu jest Święty Grób i troska o niego, ale służbą tego Zakonu jest również troska o chrześcijan w Ziemi  świętej a więc Palestyny. Tak więc ogarniamy modlitwa dzisiaj te wszystkie miejsca Palestyny, gdzie żyją chrześcijanie i cierpią, aby ich zawierzyć Matce Bożej Królowej Palestyny tu w jedynym miejscu w Polsce gdzie jest Jej kaplica w tym sanktuarium. Pod opiekę Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia a zarazem Matki Bożej Królowej Palestyny oddajemy tych, którzy w ostatnich dniach tak strasznie ucierpieli w Libanie”  powiedział kard. Kazimierz Nycz - Wielki Przeor Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie, który przybył na Kalwarię w Praszce w roku ogłoszonej beatyfikacji Sługi Bożego Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego jako Jego następca oraz 100-lecia urodzin Św. Jana Pawła II i 100-lecia cudu nad Wisłą na odpust Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarię w Praszce 9 sierpnia 2020 roku.

Na początku uroczości przy popiersiu Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego u podnóża Kalwarii,  gdzie została poświęcona przez ks. kardynała pamiątkowa tablica na cokole Prymasa Tysiąclecia. Następnie wszyscy zebrani u stóp Kalwarii w Praszce udali się procesjonalnie do kościoła parafialnego Świętej Rodziny, by wprowadzić relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej – pielęgniarki. Przedstawiciel rodziny błogosławionej Karol Szlenkier CSSH dał o niej świadectwo a ks. kard. poświęcił ołtarz i relikwiarz  błogosławionej w kaplicy Miłosierdzia Bożego, po czym nastąpiło błogosławieństwo relikwiami oraz ich złożenie.

Przed sumą odpustową ks. kardynał nawiedził kaplicę Matki Bożej Królowej Palestyny, jedyną pod tym wezwanie w Polsce i Europie a następnie uczestnicy uroczystości udali się do kościoła sanktuaryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia przed Jej obraz ukoronowany przed pięciu laty papieskimi koronami papieża Franciszka. Ks. kardynał  dokonanał Aktu Zawierzenia wszystkich zebranych tej, która jest przyzywana jako Matka Miłosierdzia - Kalwaryjską Matkę Zawierzenia. Po tym akcie Józef Dąbrowski CSSH zwierzchnik OESSH w Polsce złożył wotum zakonne Kalwaryjskiej Matce Zawierzenia w 25 rocznicę reaktywowania tego Zakonu w Polsce na ręce kustosza sanktuarium ks. prałata Stanisława Gasińskiego. Następnie ks. kardynał udał się do Domku Zaśnięcia Matki Bożej, skąd wyruszyła procesja przy marszach żałobnych z figurą Matki Bożej Zaśniętej na marach wyjątkowo do kościoła Świętej Rodziny w tym roku z powodu pandemii a nie  na szczyt Kalwarii do ołtarza koronacyjnego, jak to ma zwykle miejsce podczas tej uroczystości odpustowej.

W kościele parafialnym Świętej Rodziny sprawowana była uroczysta suma odpustowa w intencji żywych i zmarłych miejscowych parafian, pielgrzymów i dobroczyńców Kalwarii w Praszce oraz w intencji Maryjnej Archidiecezji na czele z ks. abp Wacławem Depo metropolitą częstochowskim. W homilii ks. kard.  podkreślił jako między innymi. „ U podstaw Kalwarii w Praszce, leży nie tylko troska Waszego proboszcza, kustosza ks. prałata Stanisława Gasińskiego CSSH, który jest twórcą tego miejsca kultu i został ukształtowany przez Kalwarię Zebrzydowską z pobliża której pochodzi ale i troska waszego ówczesnego abp Stanisława Nowaka, który pochodząc również z pobliża Kalwarii Zebrzydowskiej i będąc pielgrzym tego sanktuarium postawił sobie jako ważny cel, żeby Archidiecezjalne Sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce stało się wzorem, jak mówi dla sanktuariów na terenie archidiecezji częstochowskiej” – powiedział kardynał. Przypomniał też, że odpust w Praszce miał być dziękczynieniem za beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, która nie odbyła się na skutek pandemii. Podkreślił, że ta uroczystość musi być godna. – Nie możemy pozwolić na to, żeby wielki prymas, który gromadził wokół siebie setki tysięcy ludzi, był beatyfikowany w zaciszu małego kościoła, w obecności 60 czy 100 ludzi. Potrzebujemy nie wirtualnej, a realnej uroczystości, która da nam nowego patrona i wzór do naśladowania, również w głoszeniu Ewangelii – powiedział metropolita warszawski. Jak zauważył, dzisiejsze sprawy są podobne do tych, z którymi na Kalwarię pielgrzymowali dwaj wielcy pasterze Kościoła w Polsce ks. kard. Karol Wojtyła - Jan Paweł II i ks. kard. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia. Tą sprawą jest rodzina. Ona woła o modlitwę, ale potrzebuje także wielkiej pracy nad sobą, żeby wypełnić zadania. Zwrócił również uwagę na prowadzony dziś atak, którego celem jest małżeństwo. Zdaniem metropolity warszawskiego, trudną sprawą jest też troska o miłość społeczną o którą prosili kard. Wyszyński i św. Jan Paweł II. Na zakończenie zachęcił do modlitwy o ustanie pandemii, o zgodę w Polsce, i zachęcił do modlitwy za ofiary wybuchu w Libanie. „Niech Matka Najświętsza, św. Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński, bł. Hanna Chrzanowska będą w tej modlitwie pośrednikami” zakończył kard. Nycz.

Przed udzieleniem błogosławieństwa kończącego Eucharystię  ks. kard.  życzył: „Niech Wasze Dróżki Pasyjne, Paschalne i Matki Bożej oraz Świętego Józefa jakie tutaj są na Kalwarii w Praszce, były tak jak w Kalwarii Zebrzydowskiej miejscem rozwiązywania wszystkich ludzkich problemów i spraw, z którymi tu przychodzi człowiek z waszej parafii, okolicy czy jako pielgrzym z dalekiej Polski”. Po Eucharystii nastąpiło procesjonalne przejście do kościółka Grobku Matki Bożej z Jej figurą zaśnięcia. W drodze powrotnej do kościoła Świętej Rodziny przedstawiciele Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej w imieniu wszystkich zgromadzonych złożyli przed kaplicą Św. Jana Pawła II w 100 -lecie Jego urodzin kwiaty i zapalili  znicze podczas śpiewu „Barki”. W kościele Świętej Rodziny zakończone zostało zgromadzenie liturgiczne a ostatnim akcentem była modlitwa  w intencji naszej Ojczyzny o jej duchowy i materialny rozwój w 100-lecie cudu nad Wisłą przez śpiew - Boże coś Polskę.

 

Tekst: Tadeusz BYSINA

Zdjęcia: fotofax

 

 

 

 

 

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-217 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl
konto bankowe: PKO BP 36 1020 1664 0000 3202 0156 6454

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.