szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Kąpiółka w Gidlach

 

– To nie ta wspaniała figurka, to nie to wino – to wiara w Boga czyni cuda – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył uroczystej Mszy św. odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Po raz kolejny tłumy wiernych przybyły do niewielkiej miejscowości na południu powiatu radomszczańskiego, by przeżyć i być świadkiem „Kąpiółki” – obrzędu zanurzenia figurki Matki Bożej Gidelskiej w winie.

Piękne sanktuarium czy klasztor oo. Dominikanów nie powstały w Gidlach przypadkiem, a za sprawą niewielkiej, ale jakże cudownej figurki Matki Bożej Gidelskiej zwanej też Uzdrowieniem Chorych. Wszystko zaczęło się przed kilkuset laty od rolnika Jana Czeczka, który wykopał ją z ziemi.

W uroczystej Eucharystii odprawionej na Kalwarii Gidelskiej jak co roku wzięły udział tłumy wiernych. Wielu z nich przybywa w to miejsce regularnie, z konkretną intencją bądź dziękczynieniem za cuda dokonane za wstawiennictwem Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienie Chorych

MD/Radio Fiat

Więcej na Radio Fiat

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
Na progu dwutysięcznego roku nasz polski pisarz Stanisław Lem postawił bardzo trafną diagnozę, że świat współczesny nie stanowi wspólnoty, lecz zbiegowisko ludzi, którzy patrzą, stoją z boku, interpretują wydarzenia...
Myślę, że wspólnota z Wadowic, za Świętym Janem Pawłem II wie, dokąd idzie, ze świadomością celu. Skąd są i do Kogo idą, i przez czyje pośrednictwo? Dlatego dziękujemy za to świadectwo wiary. Z serca Wam wszystkim błogosławię.

16 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
28 X 1925 - ustanowienie Diecezji Częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.