szukaj:
zaloguj:
Wydarzenia
Częstochowa świętuje 40. rocznicę papieskiej pielgrzymki

 

 

HOMILIA KARD. STANISŁAWA DZIWISZA

FOTORELACJA

Dokładnie 40 lat temu, 4 czerwca 1979 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przybył do Częstochowy w ramach swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Dlatego nasze miasto przeżywa dziś wielki dzień dziękczynienia. Na jego uroczyste obchody składają się m.in. Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza celebrowana na Szczycie jasnogórskim, program słowno muzyczny pt. „Tu bije serce narodu w sercu Matki” w Jasnogórskiej Bazylice oraz Dzień Uświęcenia Kapłanów zorganizowany w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.

– Dziś, po 40 latach powracamy do tamtych czerwcowych dni, nie dlatego, że nostalgicznie żyjemy przeszłością. Zdajemy sobie sprawę, że z tamtego doświadczenia zrodził się inny nasz świat, także inna Polska. Zrodziła się nasza teraźniejszość – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, świadek życia i posługi Jana Pawła II, podczas Mszy św. celebrowanej na Jasnej Górze.

Spotkanie w częstochowskim WSD rozpoczęła konferencja wygłoszona przez bp. Janusza Mastalskiego z Krakowa oparta na przemówieniu, które wygłosił Jan Paweł II do kapłanów 40 lat temu. Jego słowa są nadal niezwykle aktualne. Papież powiedział wtedy do zgromadzonych na spotkaniu duchownych, że „Kościół najłatwiej jest pokonać przez kapłanów”. Jednocześnie udzielił im jasnych wskazań, co robić, by to się nie stało.

– Dzień Uświęcenia Kapłanów przeżywamy w duchu jedności ze św. Janem Pawłem II i za jego wstawiennictwem prosimy Chrystusa, abyśmy byli jedno w naszej archidiecezji częstochowskiej – podkreślił ks. prał. Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłańskiej w archidiecezji częstochowskiej.

 

Tekst i foto: Magda Nowak/Niedziela

ARCYBISKUP
DR WACŁAW DEPO METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
MYŚLI APELOWE
W odczytywanym dzisiaj fragmencie Listu Świętego Jana Apostoła słyszymy, że „Bóg pierwszy nas umiłował”. Dlatego przechodzimy ze śmierci do życia przez Chrystusa, Który stał się dla nas ofiarą przebłagalną za nasze grzechy. Wierzymy, że każdą miłość trzeba donieść aż do śmierci, bo przez Chrystusa w Duchu Świętym staje się dopiero wówczas nieśmiertelna.

8 stycznia 2019 r.
KALENDARIUM
25 III 1992 - ustanowienie Archidiecezji Częstochowskiej bullą Totus Tuus Poloniae Populus
LITURGIA


Kuria Metropolitalna
Al. NMP 54, 42-200 Częstochowa
tel.: +48 34 324 10 44
email: kuria @ archiczest . pl

Sekretarz Księdza Arcybiskupa Metropolity:
ks. Mariusz Trojanowski
tel.: 34 324 33 75

Kuria czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek – g. 9.00 – 13.00;
czwartek – g. 11.00 – 13.00; oraz g. 14.00 – 16.00.
Kuria jest nieczynna w soboty i niedziele
oraz w następujące dni: zobacz.